Priča o Diani Budisavljević – u čemu makar simboličnu ulogu ima i Nedeljnik – više nije samo fusnota ovdašnje istorije: sa žene koja je iz ustaških logora NDH spasla više od 12.000 dece sa Kozare skinuta je koprena zaborava, a ona polako dobija mesto koje zaslužuje. Jedna od najvećih priča Drugog svetskog rata, rame uz rame sa onom Šindlerovom, sada je dobila i film: rediteljka Dana Budisavljević (u daljem su srodstvu) trijumfovala je na Pulskom festivalu filmom „Dnevnik Diane Budisavljević“, a o filmu i velikoj humanitarki govori pred srpsku premijeru filma, koja će se održati 11. novembra u sklopu festivala Slobodna zona u Kombank dvorani.

„Komunistička partija u prvim godinama nakon rata nije bila senzibilizirana za pitanja građanske klase, jer je u fokusu bila radnička klasa, obnova srušene zemlje i izgradnja tvornica. Sve to mogu razumjeti, ali da su tu ljudi stradali ili bili obespravljeni i prešućeni, to je točno i s tim treba da se nosimo kao s komunističkim nasljeđem, kao i nekim drugim devijacijama tog sistema. Ako nećemo pričati istinite priče, uskratit ćemo si mogućnost da nešto iz povijesti naučimo i da se upoznamo.

Kadar iz filma „Dnevnik Diane Budisavljević“

Meni je na neki način bilo otkriće čitati Dianin dnevnik, zato jer je pružao pogled u borbu građanske klase protiv ustaša i fašizma. U školi smo prvenstveno učili o zaslugama partizana i oružanoj borbi. Moj je zaključak bio da je u Hrvatskoj bilo zapravo još daleko više antifašista nego smo to učili, samo su jedni proglasili monopol nad tom riječi i prešutjeli druge. Tako da su to zapravo dobre vijesti i nadam se da će ovaj val revizionizma koji želi veličati Pavelića i NDH neslavno propasti zato jer ustaše zaista nisu imale široku podršku naroda. Bilo je takvo vrijeme koje je omogućilo jednoj šačici ekstremista da mogu postati gospodarima života i smrti i ubijati u ime ‘ostvarenja hrvatskog sna i slobodne države’. Ta država nit je bila ostvarenje sna, nit je bila slobodna. To je praktički bila njemačka fašistička kolonija koja je trajala četiri godine“, ispričala je Dana Budisavljević u intervjuu za novi Nedeljnik

Ceo intervju o Diani Budisavljević i odjecima filma čitajte u novom Nedeljniku, koji je na svim kioscima

Digitalno izdanje dostupno je na Novinarnici

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.