(Beta) – Bivši predsednik državne zajednice Srbija i Crna Gora Svetozar Marović, za kojim je raspisana poternica, izjavio je da predsedniku Crne Gore Milu Đukanoviću nije bilo mesto na protestu na Cetinju protiv ustoličenja mitropolita Joanikija, založio se za obnavljanje kapele na Lovćenu, rekao da u sentenci „srpski svet“ ne vidi ništa sporno i da mu mnogo nedostaje pokojnji mitropolit Amfilohije.

On je u intervju za TV Adrija (bivša A1 TV,) rekao da se zalaže za obnovu Njegoševe kapele na Lovćenu, ali i da nije za rušenje mauzoleja.

„Zalažem se da se vrati Njegoševa kapela na Lovćenu. Ako nekom smeta Aleksandrova kapela zašto mu smeta Njegoševa koju je podigao stricu“, rekao je Marović.

On je dodao da nije za rušenje Mauzoleja, ali i da je prema zapisima i svedočenjima Njegoš zakleo svoje najbliže da ispune tu njegovu želju.

On je rekao da mu je pokojni mitropolit Amfilohije bio posebno drag, da je imao je veliku ulogu u njegovoj porodici.

„Mnogo mi nedostaje, a mitropolit Joanikije je njegov đak i dobar izbor. Drago mi je što je tu“, rekao je Marović.

Govoreći o litijama koje je organizovala Srpska pravoslavna crkva, on je rekao da su bile isprovocirane nezadovoljstvom naroda.

„To je bilo nezaboravno istorijsko hodočašće i istorijski trenutak. Litije su otvorile oči brojnim ljudima i dale istorijski odgovor na mnoga pitanja u Crnoj Gori“, rekao je.

Marović je ocenio da Đjukanoviću nije bilo mesto na Cetinju tokom protesta koji su organizovani zbog ustoličenja mitropolita Joanikija. 

„Predsednik treba da miri, da bude predsednik svih građana, a ne da bude na takvim događajima“, rekao je Marović.

On je rekao da u sentenci srpski svet ne vidi ništa problematično, niti loše.

„Ideja srpskog sveta nije nikakav akcioni plan osvajanja, nego odbrambena politika. Srpski narod je bio podložan stradanju i patnji, ima svoj jezik i kulturu“, dodao je on. 

Govoreći o popisu stanovništva u Crnoj Gori, Marović kaže da niko ne treba da se boji prava na slobodno izjašnjavanje bilo kojeg građjanina.

Odgovarajući na pitanje novinara da li je Đukanović u poslednjih pet godina, od kada je tokom pritvora priznao da je na čelu organizovane kriminalne grupe i potpisao Sporazum o priznanju krivice, pokušavao da stupi u kontakt sa njim, Marović je odgovorio potvrdno. 

„Neću precizirati koliko puta, ali pokušavao je“, izjavio je on. 

Naveo je da mu u Crnoj Gori nedostaju „grobovi“  ispred Crkve Svetog Stefana i prijatelji.

Svetozar Marović je 2017. godine sa Specijalnim tužilaštvom potpisao dva sporazuma o priznanju krivice za organizovanje kriminalne grupe, koji ga je obavezivao na kaznu zatvora od 50 meseci, da državi plati odštetu od 1,1 milion evra i da da 100.000 evra u humanitarne svrhe.

Nakon što je pobegao u Srbiju, Svetozar Marović se prvi put pojavio u javnosti uoči parlamentarnih izbora 24. avgusta 2020. godine, u razgovoru na Instagramu sa odbeglim biznismenom Duškom Kneževićem.

Komentara

  1. Biljana
    2. oktobra 2021. 18:07

    Ne mogu da verujem da Srbija ovog kriminalca neće da izruči Crnoj Gori, već njemu i njegovom sinu dala državljanstvo.

  2. Александар Поповић
    2. oktobra 2021. 19:19

    Чиме ли је грађане Србије задужио човек који је од самог доласка на дужност председника СЦГ радио на њеном разбијању. Наравно, у највећем на рачун српских пореских обвезника. Са пуно језуитизма, на речима је као представљао заједницу српског и црногорског народа. У међувремену признао криминалне радње своје и своје породице и саплеменика, осуђен на боравак у "Спужу", али се сакри у Србији. Докле?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.