Građani Otave više ne znaju kako da izađu na kraj sa protestima koji traju već dve nedelje. Konvoj kamiona doseže do graničnih prelaza između Kanade i Sjedinjenih Američkih Država i izaziva slične proteste širom sveta, prenosi Dojče vele.

Već dve nedelje vozači sa svojim kamionima u konvoju zaposedaju glavni grad Kanade Otavu, u znak protesta protiv vladine vakcinacione politike i antipandemijskih mera. Po niskim temperaturama parkirali su na stotine kamiona i automobila usred grada. Tu logoruju, ometaju saobraćaj, izazivaju zatvaranje prodavnica i zastrašuju stanovnike.

Protesti pod motom „Konvoj slobode“ sada su se proširili i van Otave. Blokiran je saobraćaj na važnim graničnim prelazima sa Sjedinjenim Američkim Državama. Ometa se promet robe, a iznuđeno je i zatvaranje jedne Fordove fabrike.

Taj protestni pokret je postao važno stecište svih protivnika antipandemijskih mera. Slične demonstracije već su se dogodile u Sjedinjenim Američkim Državama, Francuskoj, Australiji i Novom Zelandu. Gradonačelnik Otave u nedelju (6.2.) je proglasio vanredno stanje, a policija kritikuje proteste kao „opsadu“.

Kako su počeli protesti?

„Konvoj slobode“ je nastao krajem januara, nakon uvođenja obavezne vakcinacije za vozače kamiona koji prelaze američko-kanadsku granicu. Oko 90 odsto vozača kamiona su vakcinisani, ali postoji manjina koja se boji da će zbog odbijanja da se vakciniše izgubiti posao.

Međutim, protest tih vozača pretvorio se u mnogo širu demonstraciju nezadovoljstva antipandemijskim ograničenjima. Ekstremni desničari, poznati po islamofobnim nastupima i belom nacionalizmu, priključili su se protestima. Nekoliko učesnika demonstracija čak su nosili i nacističke simbole i rasističke zastave.

Kanadski premijer Džastin Trido nazvao je demonstrante „marginalnom manjinom“. Iako je 80 odsto Kanađana vakcinisano i većina podržava vladine antipandemijske mere, ta podrška se u poslednjih nekoliko nedelja smanjila. Stotine kamiona i automobila su se pridružili konvoju koji je stigao u Otavu 28. januara.

Strpljenje na izmaku

Natali Lajl kaže da se od dolaska konvoja više ne oseća bezbedno. Ona živi u centru Otave i radi u jednoj bolnici. Boji se da izađe iz kuće i plaši se provokacija. „Pitam se, da li smemo da boravimo napolju. Šta može da se desi?“

Lajl kaže se više ne oseća bezbedno ni kod kuće. Demonstranti su se skupljali u blizini njene kuće i jednog dana je ustanovila da je neko pokušao da otvori bravu na vratima. Stanovnici u kraju žale se na često paljenje baklji, ilegalno konzumiranje alkohola na ulicama, blokadu raskršća i vršenje nužde po snegu.

Demonstranti su sedam dana danonoćno uključivali moćne sirene na kamionima, sve dok jedan sud nije to hitno zabranio. Navodno su demonstranti upali i u jedno sklonište za beskućnike, tražeći od pomoćnog osoblja da ih posluži.

Posao trpi

U centru Otave žive hiljade ljudi, tu se nalaze i stotine firmi. Prema jednoj anketi 48 odsto preduzetnika su zatvorili svoje radnje za vreme protesta, a 76 odsto njih navode da su pretrpeli finansijske gubitke.

Sjuart Ketrol je vlasnik restorana u centru grada. On kaže da je morao uvesti bezbednosne mere za svoje radnike: „Mnogi demonstranti odbijaju da nose maske, viču na radnike i ostale goste zahtevajući da i oni skinu maske. Jedna od naših radnica je napadnuta na putu kući, jer je nosila masku, a njena prijateljica je povređena“.

Ketrol kaže da je restoran u demonstracijama izgubio na hiljade dolara: „Kada uzmemo u obzir kritičnu poslovnu situaciju koja je posledica dvogodišnje pandemie, onda bi konvoj mogao biti to što će nas prisiliti da trajno zatvorimo restoran.“

Konvoj podelio Kanađane

Mada je prema najnovijim anketama većina Kanađana je za uvođenje dodatnih ograničenja nevakcinisanim sugrađanima, „Konvoj slobode“ ima podršku skoro trećine stanovništva. Organizacija koja je inicirala proteste, „Canada Unity“, objavila je svoje „pismo o namerama“ u kojem od generalnog guvernera, kao predstavnika britanske krune u Kanadi, kao i od senatora, zahteva da ukinu sva pandemijska ograničenja u Kanadi ili – da daju ostavku.

Organizaciju je inače osnovao Džejms Bader, pristalica pokreta QAnon i samozvani teoretičar zavere. On je povezan s desničarskim formacijama, kao što je krajnje desna Narodna partija Kanade i njen kandidat Bendžamin Dihter, koji je jedan od organizatora protesta. Jedan od organizatora je i Pet King, koji se na društvenim mrežama može videti kako izgovara antiislamske i rasističke uvrede, a suorganizatorka, Tamara Lič, članica je marginalne partije koja zahteva otcepljenje zapadnih provincija.

Bez nagoveštaja smirivanja

Policija je u ponedeljak (7.2.) ponovo zapretila da će uhapsiti demonstrante koji su blokirali centar grada. Osim toga, zatraženo je pojačanje od 1.800 policajaca iz unutrašnjosti i sa saveznog nivoa. Početkom nedelje policija je objavila da je uhapsila 22 osobe i dodelila preko 1.300 kazni. Krivična istraga je pokrenuta u 79 slučajeva.

Kanadski premijer Džastin Trido i dalje opravdava antipandemijske mere i oštro kritikuje protestni pokret. On upozorava da blokada graničnih prelaza, među njima i onog između Detroita i Vindzora u Onatariju preko kojeg se vrši četvrtina ukupne trgovinske razmene između dve zemlje, ugrožava ekonomski oporavak Kanade.

„Blokade i ilegalne demonstracije nisu prihvatljive i negativno utiču na preduzeća i proizvođače”, rekao je Trido u Donjem domu kanadskog parlamenta. „Moramo sve učiniti da to okončamo.“

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.