Košarkaška reprezentacija Srbije pobedila je reprezentaciju Litvanije u četvrtfinalu Svetskog prvenstva u košarci rezultatom 87:68.

Iako smo posle utakmice sa Italijom, a naročito posle pobede Litvanije protiv Sjedinjenih Američkih Država (koja ih je i dovela do utakmice sa našim timom) bili skeptični oko toga da li će izabranici Svetislava Pešića moći da pariraju čvrstinom i karakterom protivniku, dokazali su (pre svega sebi) da imaju potencijal za velika dela. Srbija je, zašto ne reći, razbila Litvaniju.

Plavi su bili sistematični, racionalni i napad po napad i odbranu po odbranu pokušavali da maksimizuju svoje kvalitete i iskoriste sve ono što im je Litvanija nudila. A ponudila im je prostor da prodorom napadnu koš. Karijev tim, za razliku od utakmice protiv Azura, nije birao da besomučno šutira, nego je prodorom zaista ugrozio stabilnost protivnika.

Litvanija je, što govori u prilog karakteru reprezentacije Srbije, utakmicu otvorila sa 4/4 u šutu za tri poena, ali je na svaku njihovu trojku, Srbija organizovala akciju za lake poene i čekala da njihov šut stane. Posle 5/7 posle prvih 12 minuta utakmice, Litvanija je šutirala slabije i nije uspevala da parira srpskom napadačkom kontinuitetu.

Njemu su doprineli baš svi koji su ušli na parket. Bogdan Bogdanović je odigrao jako racionalno i na poluvremenu već imao 18 poena, 3 skoka i 2 asistencije. Pratio ga je Filip Petrušev, koji je na iznenađenje svih, u trenucima kada su Valančijunas i Milutinov bili na klupi, iskoristio prostor koji mu se otvorio i Montijunasu u lice dao 7 poena.

Standardna smirenost Stefana Jovića, neverovatna energija Alekse Avramovića, Ognjena Dobrića i Dejana Davidovca, njihova borba i skokovi, utrli su put Srbiji za dvocifreno vođstvo na poluvremenu.

A onda je u trećoj četvrtini Pešićev tim pokazao da je neke lekcije i naučio. Litvanija je drugo poluvreme otvorila zonom u odbrani i sa 7 vezanih poena u napadu. Reakcija Srbije? Smirenost i pronalaženje otvorenih šuteva za tri poena. Stefan Jović je u tom periodu ubacio čak tri trojke, kaznivši potcenjivanje litvanske odbrane, a priključili su mu se i svi ostali. Čak je i Vanja Marinković prodorom napao Litvance. Strategija je očigledno bila poštovana.

Srbija je došla do čuvenih 16 razlike na tri minuta do kraja treće četvrtine – Pešić je suludo opet izveo i Bogdanovića i Jovića i Milutinova u isto vreme i ostavio drugu petorku na parketu, ali Litvanci nisu imali kapacitet da reaguju na odličnu odbranu Srbije sa puno preuzimanja. I druga petorka je bila bolja.

Kako smo naglasili u naslovu – ovo je ubedljivo najbolja utakmica Srbije u drugom mandatu na klupi Svetislava Pešića.

Srbija će, uz dobro obavljen posao Sjedinjenih Američkih Država i Kanade biti i direktan učesnik Olimpijskih igara u Parizu. Ova pobeda ima dublji značaj od izborenog polufinala.

Jer ovo jeste najbolji tim koji imamo.

Jer ovaj tim ima hemiju i dobar karakter.

Jer Pešić, uprkos nekim ranijim greškama, nije za staro gvožđe. Štaviše.

Ovo je pobeda nove generacije naše košarkaške reprezentacije i njenog lidera Bogdana Bogdanovića.

S ledom na kolenima i pivom u rukama, čekamo protivnika u polufinalu – Kanadu ili Sloveniju.