Košarkaška reprezentacija Srbije doživela je prvi poraz na ovogodišnjem Mundobasketu. Posle pobeda nad Kinom, Portorikom i Južnim Sudanom, Srbija je jutros u Manili poražena u prvoj utakmici druge runde od Italije, rezultatom 76:78.

I četvrtu utakmicu za redom, Svetislav Pešić odlučio se za istu startnu petorku: Stefan Jović na pleju, kapiten Bogdanović na beku, Ognjen Dobrić i mladi Nikola Jović na pozicijama 3 i 4, Milutinov na centru. Iako je prva četvrtina počela tvrdo, dobrim odbranama na obe strane, Srbija je, za razliku od do sad odigranih utakmica protiv Kine, Portorika i Južnog Sudana, ubrzo pogubila konce i dozvolila Italijanima da se raspucaju i nametnu svoj ritam. Negde na tri minuta pre kraja prve deonice, Italija se nakon četiri vezane trojke (nestvarnih 5/5 za tri u prvih 10 minuta) otcepila na plus 10, ali su naši reprezentativci, pre svega zahvaljujući mirnoj ruci Ognjen Dobrića, tu prednost uspeli da spuste na 4.

A onda je u drugoj četvrtini Srbiju krenuo šut. Trojka Dekija Davidovca, Alekse Avramovića, pa potom i Vanje Marinkovića, i deficit se brzo pretočio u vođstvo. Italijani se međutim nisu dali, batrgali su se i u jednom trenutku povratili prednost, ali ni srpski reprezentativci nisu posustajali. Uglavnom su se dobro kretali u odbrani i svakom njihovom napadu pristupali s ogromnom dozom agresivnosti (prvenstveno Aleksa Avramović i Ognjen Dobrić), terali su ih na teške šuteve i svako malo slali na liniju slobodnog bacanja, odakle se ovi baš i nisu proslavili (2/9 za dva poena, 7/10 s penala). Na oko sekund i po do kraja poluvremena, Italijani su odlučili da poslednji napad Srbije preseku malim faulom, pa su, kako se ispostavilo, zbog te odluke na pauzu otišli pokunjeni; Aleksa Avramović sačekao je da se Bogdan Bogdanović izmigolji iz reketa, uputio mu loptu, i ovaj je, opalivši munjevito, pogodio za tri poena. I što je još bitnije – za vođstvo (42-40).

U trećoj četvrtini Bogdanoviću i Dobriću poenterski se pridružio i Nikola Milutinov, koji nije dominirao samo pod protivničkim, već i pod sopstvenim obručem. Prelomna tačka bilo je Dobrićevo zakucavanje nakon Bogdanovićeve ukradene lopte, kojim je Srbiju po prvi put na utakmici katapultirao na dvocifrenu prednost. Onda su Italijani već u petom minutu ispunili bonus, Milutinov je pogodio još nekoliko puta, i delovalo je kao da bi Srbija, uz čvrstu i disciplinovanu odbranu i mirnu glavu, vrlo lako mogla da sačuva vođstvo, koje je u jednom trenutku išlo čak i do plus 16. Međutim, taman kada je delovalo da Srbija sve drži u svojim rukama, odbrana je u poslednjem minutu tri puta pukla, a prekaljeni Điđi Datome nije propustio nijednu priliku da to kazni; jedno lako zakucavanje i dve trojke (od kojih je druga bila diskutabilna zbog potencijalnog faula u napadu) bilo je dovoljno da se Srbija očas posla sroza na plus 3.

Gde je na kraju treće stao, tamo je na početku četvrte Điđi nastavio. Pogodivši težak šut iz okreta, doveo je Italijane na pola koša razlike, da bi negde oko petog minuta, nakon gomile promašaja na obe strane, Fontekio trojkom iz stepbeka preko Dobrića svom timu doneo vođstvo. Ušao je Fontekio nakon tog pogotka u stravičan ritam, pogađao još dva puta preko Dobrića i ozbiljno namučio našu reprezentaciju. Napeto je bilo do kraja utakmice, reprezentacija Srbije disala je sve vreme Italijanima za vratom, ali je u poslednjem napadu, nakon, reklo bi se nerezonskog, šuta Stefana Jovića ipak ostala bez produžetka.

Najefikasniji u redovima Srbije bio je Bogdan Bogdanović sa 18 poena (1/13 za tri poena i ukupno 4/16 iz igre), 3 skoka i 4 asistencije, a odmah iza njega našli su se i Ognjen Dobrić sa 15 i Nikola Milutinov sa 14.

Na drugoj strani potpuno nezaustavljiv je bio Simone Fontekio koji je sa 11/15 iz igre i 6/8 sa linije penala ubacio 30 poena, zabeleživši još i 7 skokova i 3 asistencije. Drugi najefikasniji igrač bio je omaleni Marko Spisi sa 14 poena, 5 skokova i 2 asistencije, a ogroman doprinos dao je i Điđi Datome, koji je za svega 13 minuta provedenih na parketu „Orlovima“ uspeo da spakuje 10 poena i gotovo prelomi utakmicu.

Narednu utakmicu reprezentacija Srbije odigraće u nedelju, i to protiv izuzetno raspoložene Dominikanske Republike, koja je u prvoj rundi takmičenja već jednom savladala Italijane.