Danas je, kada se podvuče crta, bio uspešan dan za srpske sportiste na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Karatistkinja Jovana Preković osvojila je zlatnu medalju u katergoriji do 61 kilograma. Srbija je ovim zlatom skočila na 30. mesto (jutros je bila na 45. mestu) tabele osvajača medalja. Srbija sada ima 2 zlata, jedno srebro i četiri bronzane medalje.

Sada znamo da se ukupan broj neće zaustaviti na sedam odličja, pošto su vaterpolisti uspeli da se plasiraju u finale. Dakle, na kraju će biti najmanje osam medalja, a košarkašice i odbojkašice će imati priliku da povećaju zbirku borbom za bronzu, pošto su obe naše ekipe danas izgubile polufinalne utakmice, i u oba slučaja protivnik je bio SAD.

Idemo redom…

Zlato za Jovanu!

U reprizi finala iz Svetskog prvenstva u karateu iz 2018. godina srpska karatistkinja Jovana Preković je ponovo slavila protiv kineske takmičarke Ksaojan Jin i osvojila zlatnu medalju na Olimpijskim igrama. Borba je bila više nego uzbudljiva, naša takmičarka je imala inicijativu, ali sudije nikako nisu dosudile poen Jovani Preković, tako da je na kraju – prema pravilima – slavila odlukom sudija, jer je i laicima bilo očigledno da je bila dominantna u borbi.

Za razliku od polufinala, Jovana je krenula od prve sekunde agresivno, ali u prvih pola minuta i pored razmene udaraca nije bilo poena za jednu od takmičarki.

Jovana je kontrolisala borbu od starta, a drugi minut borbe je protekao u nešto opreznijoj razmeni udaraca, a onda je Jovana Preković krenula u kontru i oborila protivnicu, ali sudije nisu dosudile ipon. Jovana je sve vreme bila bliže poenu, ali sudije nijedan napad nisu ocenile bodovanjem.

Na kraju je pobedila sudijskom odlukom.

Vaterpolisti u finalu!

Vaterpolisti Srbije su posle velikog preokreta uspeli da savladaju Španiju 10:9 u polufinalu i plasirali su se u finale Olimpijskih igara, čime su obezbedili još jednu medalju za srpski olimpijski tim.

Olimpijski šampioni su pokazali svu svoju snagu.

Na kraju je, u epskoj poslednjoj četvrtini, golom Filipa Filipovića bilo 10:9.

Ako se Svetsko prvenstvo u fudbalu onomad zapamtilo po VAR-u koji nije dosudio penal zbog prekršaja na Aleksandru Mitroviću, možda su ove Olimpijske igre – makar što se najtrofejnijeg, često zapostavljanog i utoliko uspešnijeg srpskog sporta tiče – mogle da ostanu zapamćene kao one u kojima je VAR, a eto, došao je i u vaterpolo, oduzeo olimpijskim šampionima krunu.

Videli smo u poslednjoj četvrtini intervenciju sudija, dodeljivanje gola našim rivalima, zahuktalim Špancima, i u tom trenutku se činilo da je sve rešeno, da će se Srbija oprostiti od zlata.

Učinak ostalih srpskih ekipa na Olimpijskim igrama u Tokiju, 6. avgust…

Košarkašice poražene u polufinalu od Sjedinjenih Država: Boriće se za bronzu…

Košarkašice Srbije izgubile su od selekcije Sjedinjenih Država u polufinalu olimpijskog turnira u Tokiju rezultatom 79:59. Košarkašice SAD poslednji put su ostale bez zlata na OI još 1992. godine u Barseloni.

Loše je Srbija otvorila utkamicu u uvodnih pet minut. Na drugoj strani terena Amerikanke nisu briljirale ali su koristile faulove srpske ekipe i vodile su 11:4. Otišle su potom Amerikanke i na 15:6, a srpkinje su se teško snalazile sa brzom igrom protivnica.

Tina Čarls je pogodila krajem prve četvrtine za prvo dvocifreno vođstvo aktuelnih šampionki – 19:8. Na kraju prve četvrtine je bilo 25:12, a najbolja je bila Brajana Stjuart sa šest poena kod američkog tima. Ivon Anderson je kod Srbije ubacila isto toliko poena.

Dugo Srbija nije mogla da dođe do trojke. Tek deseti šut je ušao, a pogodila je rezervista Saša Čađo. Srbija je prvim pogotkom smanjila na 28:17.

Serijom 7-0 Amerikanke su ponovo prešle na dvocifreno vođstvo i opet su imale kontrolu rezultata. Do poluvremena su aktuelne šampionke narpavile najveću razliku +18. Bilo je 41:23, Srbija nije mogla da odgovori Amerikankama u napadu.

U drugom poluvremenu su Amerikanke brzo otišle na preko 20 poena prednosti što. Na četiri minuta do kraja treće četvrtine bilo je 51:30 za selekciju SAD. Sa pet uzastopnih poena Srbija je uspela da istopi bar malo prednost protivnica. U poslednjem minutu treće deonice je bilo 14 razlike za olimpijske šampionke, na semaforu je pisalo 53:39.

Poslednja deonice, čini se, poslužila je selekcija SAD da odmore najbolje igračice, držeći konstantno dvadeset poena prednosti. Izabranice Marine Maljković nisu pogađale u napadu ni otvorene šuteve. Košarkašice Srbije će se boriti za bronzu.

Odbojkašice Srbije će se boriti za bronzu: Poraz od Sjedinjenih Država u polufinalu…

Odbojkašice Srbije izgubile od selekcije Sjedinjenih Država rezultatom 0:3 po setovima (19:25, 15:25, 23:25 ) u polufinalu Olimpijskih igara u Tokiju. Srbija čeka poraženog iz meča Brazil – Južna Koreja, drugog polufinalnog para, u borbi za bronzu.

Srpkinje su otvorile meč sa dva efikasna poena Tijane Bošković, ali je potom usledila serija Amerikanki i vođstvo od 2:4. Serija je nastavljana za još jedan poen kada je selektor Srbije Zoran Terzić zatražio tajm-aut.

Nastavile seu srpske izabranice u lošem ritmu. Sa druge strane, Amerikankama je gotovo sve polazilo za rukom. Nikako srpske odbojkašice nisu uspevale da „uhvate“ Andreu Druz i Mišel Barč-Hekli.

Amerikanke su odlično čitale napade Terzićevih izabranica. Imale su čak devet set lopti. Međutim, prve četiri je Srbija neutralizovala. Za potpuni preokret nije bilo šanse – 19:25.

Bled početak i drugog seta srpskih odbojkašica. Povele su SAD na početku 0:3 i konstatno održavale prednost. Bilo je i četiri poena razlike pri rezultatu 11:15. Od toga perioda Amerikanke pojačavaju tempo, srpske odbojkašice nisu bile u mogućnosti da neutralizuju moćne servise i ubedljivo su SAD, još ubedljivije, dobile drugi set – 16:25.

Silovito su nastavile Amerikanke i u trećem setu. Odlično su servirale, ali čak i kada bi srpske odbojkašice uspele da se izbore za igru u polju, nije bilo rešenja. Imale su Amerikanke vođstvo od 2:7, pre nego što su Maja Ognjenović i Tijana Bošković napravile malu mini seriju – 5:7.

Bodrile su se međusobno Srkinje, traižile način da preokrenu rezultat. Međutim kad god bi se primakli na poen zaostatka, Amerikanke bi napravile nekoliko dobrih poena i ponovo se odvojile. Stigle su reprezentativke Srbije na 8:9, a onda je ubrzo bilo 8:12 za SAD.

Boškovićeva je 17. poenom na meču smanjila rezultat na 15:17. Ubrzo su uzvratile protivnice snažnim smečom. Potom je Boškovićeva poslala loptu daleko u aut – 15:19. Zatražio je selektor Srbije taj-aut. Pokušao nešto da promeni, upozorio na koncetraciju… Međutim, Amerikanke ubrzo stižu do novog poena, Bjanka Buša potom blokom smanjuje na 16:20.

Dva čelendža su usledila. Boškovićeva je snažno smečovala blizu linije. Sudije su dodelile poen Srbiji, pa su SAD tražile novi pregled situacije. Lopta je bila u autu, ali je potom selektor Srbije smatrao da je neko od Amerikanki prilikom smeča Boškovićeve dodirnuo loptu i da je zapravo u pitanju blok-aut. Ispostavilo se da je pogrešio – 16:21 je bilo za SAD.

Usledila je nova mini serija srpskih odbojkašica -19:21. Dovoljno za tajm-aut selektora SAD. U dugačkom poenu, Amerikanke su naposletku izblokirale Boškovićevu i stigle na tri poena da pobede. Prilaze Srpkinje na poen zaostatka, najpre 21:22, a zatim i 22:23. Kuvanjem Amerikanke dolaze do dve meč lopte. Nisu iskoristile prvu, pa je selektor SAD tražio novi tajm-aut. Amerikanke su potom osvojile poen i plasirale se u finale.