
Odbornici vladajuće koalicije u Skupštini Beograda odbili su danas sve predloge opozicije za dopunu dnevnog reda, nakon polusatne pauze koju je odredio predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević, zbog toga što su na sednicu upali aktivisti iz Mirijeva, članovi udruženja „Mirijevo zeleno i zdravo“.
Oni su okružili govornicu tražeći da se sa dnevnog reda skine tačka koja se odnosi na plan detaljne regulacije za šumu Bajdina.
U nastavku sednice, odbornik „Mi – snaga naroda“ Marko Živanović zatražio je rezrešenje v.d. direktora Apoteke Beograd i raspisivanje konkursa za novog, kao i ukidanje koncesija o javno-privatnom partnerstvu za tu ustanovu.
Odbornik Pokreta slobodnih građana Stefan Simić predložio je razrešenje direktorke Beograd-puta Marine Gajić Glamočlija.
Odbornica Zeleno-levog fronta Anđela Ruvidić zatražila je da se ne usvoji plan detaljne regulacije za šumu Bajdina, jer je, kako je rekla reč o 66 hektara i da građani Zvezdare neće imati budućnost „ako se taj plan ne zaustavi“.
Građani, kako je ukazala, zahtevaju da se plan detaljne regulacije Bajdina povuče, jer nije u njihovom interesu, već u interesu investitora, za koga se govori da je kompanija Dinamiko investment.
„Prošle godine ste povukli taj plan detaljne regulacije s obećanjem da ćemo o tome razgovarati, ali konsultacija nije bilo“, rekla je ona.
Dodala je da građani ne žele da se šuma iseče zbog izgradnje stanova, jer ona služi kao zaštitni pojas.
Odbornici opozicije predložili su i da se zaposlenima u Apoteci Beograd isplate zarade u tri tranše, ali je i to odbijeno.
Lider Pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović upitao je zašto je prekinut prenos sednice na Studiju B, na šta je predsednik Skupštine Nikola Nikodijević rekao da je to privatna televizija i da ne može da joj se odredi šta će emitovati.
Zbog čega je prekinuta sednica?
Predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević odredio je na sednici gradskog parlamenta, na kojoj se danas razmatra i rebalans budžeta, pauzu od 10 minuta posle početka i predloga dopune dnevnog reda, nakon što je aktivista iz Udruženja „Mirijevo zeleno i zdravo“ došao za govornicu.
Aktivista je tražio da sa dnevnog reda sednice bude skinuta tačka koja predviđa plan detaljne regulacije Bajdine ulice u Mirijevu.
Nakon što je Nikodijević insistirao da se povuče s govornice, a aktivista odbio, proglašena je pauza.
Pre početka sednice, Nikola Cvetanović iz neformalnog udruženja građana „Mirijevo zeleno i zdravo“ govorio je o šumi Bajdina i ukazao da je sada plan da se napravi 200 novih zgrada sa 15.000 novih stanovnika, te da će to uticati na sve Beograđane, piše N1.
„Bajdina je područje koje je trenutno zeleno i pretežno pod šumom, u prvobitnim planovima Grada bilo je zavedeno kao zelena površina, a onda je postepeno zbog želje investitora došlo do promene. Radi se o velikom području, veličine Kalemegdana. Postoji više izvorišta, dva potoka, tri aktivna klizišta i dva potencijalna, zbog toga se do sada nije tamo gradilo“, rekao je Cvetanović.
Podsetimo, odbornici su na današnoj sednici Skupštine grada Beograda raspravljali rebalansu budžeta, kojim je predviđeno da ukupna sredstva u gradskoj kasi iznose 202,16 milijardi dinara, što predstavlja povećanje od 9,04 milijarde dinara u odnosu na aktuelnih 193,12 milijardi dinara.
Novi DSS: Rebalans beogradskog budžeta je stara katastrofa u novom pakovanju
Beogradski odbor Nove Demokratske stranke Srbije (NDSS) ocenio je danas da novi rebalans budžeta glavnog grada ponovo pokazuje da vlast nema plan, prioritete niti kapacitet da vodi srpsku prestonicu.
„Obrazloženje da se rebalans radi zbog povećanja prihoda od devet milijardi dinara prikriva činjenicu da su porasli i rashodi, jer je ukupni fiskalni deficit ostao praktično isti kao u februaru i iznosi oko 9,7 milijardi dinara. Na prihodnoj strani budžeta najviše zabrinjavaju prepolovlјeni prihodi od dobiti javnih preduzeća, što dovolјno govori u kakvom su lošem stanju ta preduzeća“, navedeno je u saopštenju.
NDSS je rekao da se više od 250.000 ljudi u prigradskim opštinama suočava sa problemima nedostatka vode i restrikcijama a da vlast ne povećava ulaganja u snabdevanje vodom, već ih smanjuje.
„Ukupna izdvajanja za rešavanje problema vodosnabdevanja u 2026. godini smanjena su za skoro 140 miliona dinara, a pojedini projekti u Lazarevcu, Barajevu i Mladenovcu odlažu se za naredne godine. Ništa bolјa situacija nije ni sa kanalizacijom, koju nema skoro trećina beogradskih domaćinstava, tu se u 2026. izdvaja jedva 400 miliona“, dodaje se.
Ta stranka je dodala da za proširenje tramvajske i trolejbuske mreže u ovoj godini nije izdvojen ni dinar, a odustalo se i od projekata poput pešačko-biciklističkog mosta preko Save.
„Beograd i svi koji u njemu žive postali su talac aktuelne gradske vlasti koja je odavno izgubila legitimitet da upravlјa gradom. Beogradu su potrebni novi lјudi i nova rešenja i beogradski odbor Novog DSS ih priprema u okviru kadrovskog, organizacionog i programskog jačanja koje će u narednom periodu biti predstavlјeno javnosti“, piše u saopštenju.
Kreni-promeni: Umesto da saslušaju građane odbornici vladajuće koalicije napustili salu
Odbornici pokreta Kreni-promeni naveli su danas da su predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević i odbornici vladajuće koalicije, umesto da saslušaju građane, napustili skupštinsku salu.
Aktivisti udruženja „Zdravo i zeleno Mirijevo“ ušli su danas u salu Skupštine grada Beograda kako bi se obratili odbornicima i zatražili povlačenje sa dnevnog reda tačke koja se odnosi na Bajdinu šumu.
Odbornici Kreni-promeni poručili su da neće dozvoliti da aktivisti budu izbačeni iz sale.
„Ostaćemo uz građane i nećemo se povući. Ljudi koji vode grad odgovorni su za ovu situaciju“, izjavio je šef odborničke grupe Kreni-promeni Savo Manojlović.
Iz te stranke smatraju da je obaveza gradskih vlasti da saslušaju građane koji brane javni interes, a ne da od njih beže napuštanjem sednice.
Dodali su da građani koji se bore za očuvanje Bajdine šume imaju pravo da budu saslušani i obećali im da će ih i dalje podržavati.
Miketić: Urbanističke planove sada donose mafijaši, umesto da to čine odbornici
Predstavnik mreže aktivista „Beograd ostaje“ Đorđe Miketić rekao je danas da poslednji događaji pokazuju, da se komisije za urbanističke planove zapravo nalaze na mestima gde se sprovode obračuni, kao što je to bilo u restoranu na Senjaku.
„Saznali smo da je ubistvo bilo upravo zbog urbanističkih planova i svađa. Ako se oni tamo, na neki tajnim sastancima, dogovore, ovde se donose odluke, odnosni izvrši egzekucija, ukoliko se ne dogovore sledi fizička egzekucija“, rekao je Miketić, ispred zgrade Skupštine grada.
Prema njegovim rečima, „vlast zna da odbrojava poslednje vreme, pa pljačka Beograda nije bila nikad veća“.
„Pozivamo sve ugrožena grupe, jer je svaki deo grada u opasnosti, na udruženu borbu da sačuvamo grad. Nadamo se da će izbori biti što pre, da izaberemo prave predstavnike građana kako bi se odluke donosile zaista u ovoj Skupštini a ne da ih donose mafijaši“, poručio je Miketić.
Simić (PSG): Zašto Skupština Beograda ne razmatra upozorenje MMF-a o finansijskom stanju grada?
Odbornik Pokreta slobodnih građana (PSG) u Skupštini grada Beograda Stefan Simić izjavio je da će danas na sednici gradskog parlementa nije predviđena rasprava o upozorenju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) da Grad Beograd predstavlja „fiskalni rizik za Srbiju“ i zahtevu ove institucije da se do avgusta uradi nezavisna revizija finansijskog stanja Beograda, iako je to najbitni pokazatelju finansijskog stanja glavnog grada.
On je naveo da funkcioneri Grada Beograda izbegavaju da govore o ovoj temi, da ignorišu upozorenje MMF a, kao i da su odbili saradnju sa Vladom Srbije u izradi nezavisne revizije svog poslovanja.
„Aleksandar Šapić, gradonačelnik Beograda, odbio je da Vladi Srbije da na uvid dokumenta potrebna za izradu revizije poslovanja grada koju je tražio MMF. Pozivam gradonačelnika i sekretarku za finansije, Katarinu Čubrić da odgovore javnosti zašto odbijaju da sarađuju u izradi ovog izveštaja? Pozivam ih i da javnosti daju odgovor na pitanje zašto je MMF, po njima, izrazio zabrinutost za način na koji oni vode gradske finansije“, upitao je Simić, saopštila je PSG.
On je podsetio i na to da su prethodnih godina i domaći revizorski organi ukazivali na nepravilnosti u poslovanju Grada Beograda.
Dodao je da je Državni revizor pre manje od godinu dana optužio Grad za „teško kršenje obaveze dobrog poslovanja“ i zahtevao razrešenje Šapića, kao odgovornog lica.
„Zašto MMF misli da je Beograd, uz Puteve Srbije i energetski sektor, najveći fiskalni rizik za Srbiju? Logično je da funkcioneri odgovorni za finansije u Gradu Beogradu daju odgovor na to pitanje, a ne da se kriju i prave da ono ne postoji. Posao MMF je upravo da procenjuje održivost javnih finansija – ili Šapić i Čubrićeva to znaju bolje“, pitao je Simić.
On je rekao da MMF zanima da li su planirane investicije za naredne tri godine održive, kako će se finansirati veliki projekti, kakvo je stanje javnih preduzeća, da li postoje kašnjenja prema dobavljačima.
„Mi ne znamo sve te odgovore, jer uglavnom ne dobijamo odgovore na naše zahteve. A kad se jednom zaista uradi revizija budžeta Grada Beograda, saznaćemo i kako je Grad godinu i po dana finansirao Ćacilend pod prozorom gradonačelnika. Tu stavku u budžetu još niko nikad nije video“, poručio je Simić, saopštio je PSG.
SSP i Srce: Grad vode ćaci kadrovi, vlast će uskoro odgovarati u slobodnoj Srbiji
Predstavnici Stranke slobode i pravde (SSP) i Srbija centar (Srce) ukazalil su danas, uoči sednice Skupštine grada na čijem je dnevom redu rebalans budžeta, da Beograd očigledno vode „čaci kadrovi“, uz poruku vlastima da će uskoro „odgovorati za svaki pronevereni dinar, šatan ugovor, pred slobodnim institucija slobodne Srbije“.
„Gde su pare Beograđana, na šta troše naš novac. Ovo je drugi rebalans u junu, da li ćemo svaki mesec da imamo po neki. Troše na projekte kao što je ‘Pametan grad’, za nekakve kamere, nekakve softvere. Kad će da objasne Beograđanima šta je taj projekat – da li je to neki ‘Šapićev Štazi’, da li će te kamere da prepoznaju ljude na protestima“, rekla je Mila Popović, u zajedničkom obraćanju ispred zgrade gradske skupštine.
Ona je upozorila da „njihovi investitori zidaju gde hoće i šta hoće, pritiskaju se zaposleni u gradskim preduzećima da dođu na miting Srpske napredne stranke, na subotnji cirkus“.
„Gradonačelnika Aleksandra Šapića baš briga, ne može nikom da se suprotstavi, ionako ne živi u Beogradu. Ali oni odbornici koji će danas glasati da se nastavi pravljenje beton grada od Beograda, oni su tu i ne smeta im da uništavaju zelenilo. Dići će ruku da se 66 hektara prirode u šumi Bajdina poseče da bi njihovi investitori gradili stanove“, navela je Popović.
Takođe je navela da vlast kasni sa isplatama iz budžeta grada a, „hvalili su se preko bilborda, koje smo platili više od 100 miliona dinara, da su socijalno najodgovornija uprava“, navodeći da ne zna ni jednog roditelja koji je dobio novac za besplatne đačke udžbenike.
Upozorila je da se na ulicama Beograda „vodi rat i sprovodi reketiranja“, navodeći da je samo u poslednja dva mesece zabeležno 14 takvih incidenata jer gradom „gazduju bande“.
Bošković (SRCE): Da je ovo ozbiljna administracija, ne bi se na svakoj sednici radio rebalans budžeta
Poverenik Gradskog odbora Srbija centra za Beograd Petar Bošković ocenio je da je današnja sednica Skupštine grada još jedan odabir „ćaci kadra“ koji vodi Beograd, „jer da je ovo ozbiljna administracija, ne bi se bukvalno na svakoj sednici radio rebalans budžeta“.
„To govori da oni niti znaju gde troše pare, ni zašto ih troše. Dovoljno je reći da ponovo daju 350.000 evra za ove ploče i ovaj Trg Nikole Pašića na kojem stojimo, a koji je maltene juče otvoren. Aleksandar Šapić, na čelu ovog ‘ćaci’ klana koji vlada Beogradom, zaista pojma nema. Njemu su važni kružni tokovi, a on o vozovima, o Mladenovcu i Lazarevcu koji su potpuno odsečeni od Beograda, da ne govorim o liniji Batajnica–Ovča–Lazarevac, ne zna, on nikada nije tamo ni kafu popio“, rekao je Bošković
Naglasio je da Beograd „nikad gori nije bio nego što je sad“ i poručio da će ovu vlast smeniti i „vratiti Beograd Beograđanima“.
Kod ulaza u zgradu Skupštine grada, grupe građana protestovale su protiv seče Bajdina šume, na Mirijevu, uz transparent „Ptice pevaju mi, spas, radost za sve nas, šuma Bajdina“, uz fotografiju Bajdine.
Protestovali su i radnici „Apoteke Beograd“, noseći transparent „suficit grada 9 milijardi, naš deficit 14 plata“. Kod zgrade gradske skupštine istaknut je i trasparent „Zašto je Beograd prljav i urbanistički unakažen“.
ZLF: Gradska vlast pokazuje da Beogradom upravlja kriminal
Predstavnici stranke Zeleno-levi front (ZLF) upozorili su danas da „gradska vlast nastavlja poltiku kojom dokazuje da Beogradom upravlja klriminal“, uz ocenu da je jedan od glavnih osumnjičenih za nedavno ubistvo na Senjaku rekao da je povod za zločin bila svađa oko parcele na Novom Beogradu.
„Znali su da će se menjati urbanistički planovi, da će moći više da zarade i da će im gradska vlast obezbediti dodatna sredstva“, rekla je šef odborničke grupe Natalija Stojmenović, novinarima u holu Skupštine grada.
Povodom rebalansa budžeta, što je na dnevnom redu sednice, upitala je šta gradska vlast radi sa novcem građana i naglasila: „“Ova gradska vlast nema novca za 14 plata zaposlenima u Apoteci ‘Beograd’, nema novac za nova kola hitne pomoći i za druge stvari koje su bitne“.
Odbornici Kreni-promeni pre toga zatražili raspravu o bezbednosti građana
Odbornici Pokreta Kreni-promeni pre toga su zatražili da se dnevni red dopuni raspravom o bezbednosti građana Beograda, povećaju zelene površine i da se sa dnevnog reda skine plan detaljne regulacije područja šume Bajdina, kao i da se raspravlja o zloupotrebama zaposlenih u javnim preduzećima koji se ucenjuju radnim mestom i zaradama ako ne prisustvuju skupovima Srpske napredne stranke.
Lider pokreta Savo Manojlović rekao je da postoji veza kriminalnih krugova, političara i policije i naveo imena Radoslava Repca i Igora Žmirića, osoba koje su na čelu specijalnih jedinica policije. Manojlović je rekao da je zabrinjavajuće stanje u Beogadu kao prestonici ekonomskih, političkih događaja, ali „koja, nažalost ima i kriminalni milje“.
„Kroz talas nasilja, reketiranja i ubistava može se videti da su se vratile 1990. godine. Danas se ne zna da li će veći broj bespravno podignutih objekata dići u vazduh. Očigledno postoji kriminalna sprega kriminalnih krugova i policije. Posebno zabrinjavaju izbori na mesta komandanata i šefova policijskih jedinica. Repac je osoba koja je nesporno umešana u bespravno rušenje u Savamali“, rekao je Manojlović.
Svi predlozi opozicionih odbornika su odbijeni.




