
Moody’s je snizio kreditni rejting Sjedinjenih Američkih Država za jedan nivo, sa najvišeg mogućeg Aaa na Aa1, navodeći kao razlog rastuće opterećenje finansiranja budžetskog deficita kao i sve veće troškove refinansiranja postojećeg duga usled visokih kamatnih stopa, objavio je CNBC.
„Ovo smanjenje rejtinga za jedan nivo na našoj lestvici od 21-og nivoa odražava višegodišnji porast državnog duga i udela kamatnih plaćanja u budžetu, koji su sada znatno viši u poređenju sa državama koje imaju sličan rejting“, navela je agencija Moody’s u saopštenju.
Odluka o smanjenju kreditnog profila SAD mogla bi, makar i marginalno, da poveća prinos koji investitori zahtevaju za kupovinu američkih državnih obveznica, kako bi se odrazio viši rizik, i da naruši sentiment prema američkoj imovini, uključujući akcije, ukazao je CNBC u analizi.
Ipak, skreću pažnju da sve vodeće agencije za rejting i dalje Sjedinjenim Državama dodeljuju drugi najviši mogući rejting.
bela kuća dovodi u pitanje kredibilitet moody’s
Od tri glavne agencije za kreditni rejting, Moody’s je bila jedina koja je zadržavala najvišu ocenu AAA za američki dug – Moody’s je, kako piše CNN, držao savršen kreditni rejting za SAD još od 1917. godine.
Sada američku kreditnu sposobnost ocenjuje za jedan stepen niže – na nivou Aa1 – pridružujući se agencijama Fitch Ratings i S&P, koje su snizile svoj rejting američkog duga 2023. i 2011. godine, redom.
„Trampova administracija i republikanci su fokusirani na popravljanje haosa koji je napravio Bajden, kroz seču rasipanja, prevara i zloupotreba u vladi i donošenje ‘The One, Big, Beautiful Bill’ (Jednog velikog lepog zakona) kako bismo ponovo uspostavili red u kući,“ izjavio je u petak portparol Bele kuće, Kuš Desai a preneo CNN.
„Da Moody’s ima ikakvog kredibiliteta, ne bi ćutali dok se fiskalna katastrofa protekle četiri godine odvijala pred očima javnosti“, ocenio je Desai.
„REJTING POČIVA NA TOME DA INSTITUCIJE NEĆE OSLABITI“
„SAD imaju jedinstvenu ekonomiju među državama koje ocenjujemo — izuzetno su velike, s visokim prosečnim prihodima, jakim potencijalom rasta i dokazanim inovacionim kapacitetima koji podržavaju produktivnost i BDP“, ocenio je Moody’s u obrazloženju ocene kreditnog rejtinga.
Iako će, kako procenjuju, privredni rast verovatno usporiti kratkoročno zbog prilagođavanja na više carine, ne očekuju da će dugoročni potencijal biti značajno ugrožen.
„Pored toga, status američkog dolara kao dominantne rezervne valute donosi veliku prednost za suvereni kredit. Taj status omogućava vladi da finansira velike deficite i refinansira dug uz predvidive i umerene troškove“, istakao je Moody’s.
Očekuju i da će, uprkos diversifikaciji rezervi od strane globalnih centralnih banaka, dolar ostati glavna rezervna valuta u doglednoj budućnosti.
„Rejting počiva na pretpostavci da institucije i upravljanje u SAD neće značajno oslabiti. Pretpostavljamo da će dugogodišnji sistem međusobne i ravnoteže između grana vlasti i poštovanje vladavine prava ostati stabilni“, poručili su iz Moody’s.
Njihovo mišljenje je da je otpornost rejtinga SAD na šokove podržana snažnim monetarnim i makroekonomskim institucijama.
„Iako je politika u poslednje vreme bila manje predvidiva, očekujemo da će ostati efikasna i obezbediti stabilnost kroz poslovne cikluse“, zaključio je Moody’s u najnovijoj oceni rejtinga SAD.