Ove godine Beogradska internacionalna nedelja arhitekture – BINA ulazi u svoje 17. izdanje i tokom godina je konstantno obogaćivala svoj program, praveći dobar balans između interesovanja struke i šire javnosti, između arhitekture u užestručnom smislu i onoga što je umetnički segment programa, oličen najpre u kvalitetnim izložbama. O tome šta nas ove godine očekuje na BINI, koja se održava od 26. maja do 7. jula, govori jedna od organizatorki Ružica Sarić.

Koliko ste zadovoljni razvojem BINE tokom prethodnih 17 godina i šta je ono što vam je bilo najvažnije u koncipiranju ovogodišnjeg programa?

Tokom 17 godina, BINA se pozicionirala u kulturnom životu Beograđana, kako profesionalaca tako i najšire publike, zahvaljujući aktuelnosti kao mere vrednosti i trajanja, kako je u svojoj recenziji kataloga naveo docent Pavle Stamenović. Ove godine program je najviše vezan za naš grad: BINA predstavlja rezultate 7 arhitektonskih konkursa u Beogradu raspisanih u proteklih godinu dana, poziva građane da istraže Dobar urbani život a učestvuje i u obeležavanju 125 godina od rođenja akademika, profesora Nikole Dobrovića, arhitekte sa velikim idejama za Beograd a jednom realizacijom u svom gradu.

Kakav kvalitet i senzibilitet donose radovi dobitnici Nagrade Evropske unije za savremenu arhitekturu – „Mis van der Roe“, koja će biti izloženi na BINI?

Zahvaljujuci učešću BINE u Evropskim projektima, u prilici smo da domaćoj publici prikažemo ovu značajnu evropsku nagradu neposredno po njenom dodeljivanju za 2022.godinu. Beograd je jedan od prvih gradova na evropskom putu ove izložbe. Naš gost je kustos izložbe Ivan Blasi. Paralelno sa nominovanim i nagrađenim radovima prikazujemo i domaće autore koji su selektovani za ovu nagradu ipredstavljaju najkvalitetnija rešenja naše arhitektonske scene. Nagrađeni radovi odišu merom i skladom u izrazu i doprinose kvalitetu života i životne sredine.

Ove godine je grad Šabac u fokusu BINA izleta. Šta je to što je timu BINE bilo zanimljivo u odabiru Šapca za ovaj izlet?

U periodu od 2015-2020, realizovan je veći broj uređenja javnih prostora od strane mladog kreativnog tima umetnika, arhitekata i urbanista uz podršku i razumevanje upravljačke strukture grada. Grad Šabac ima vrednu i autentičnu kulturu vizuelnih umetnosti, kao i razvijen urbanitet koji se retko sreće u manjim gradovima južno od Save i Dunava, navodi Milena Zindović arhitekta, članica Ženskog arhitektonskog društva, koja nas vodi na ovaj lep izlet zajedno sa umetnikom Igorom Marsenićem iz Šapca.

Foto: BINA Promo

Koju šetnju biste naročito preporučili posetiocima BINE?

Tročasovna šetnja kroz istoriju arhitekture i urbanizma Donjeg Dorćola do najnovijih projekta za ovaj deo Beograda je šetnja koju naizmenično vode istoričarka umetnosti, Bojana Ibrajter Gazibara, iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Beograda, istoričarka arhitekture Vladana Putnik Prica i Dragana Mecanov, arhitekta, iz Nacionalne sekcije Dokomomo Srbija.

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.