Košarkaši Srbije pobedili su reprezentaciju Dominikanske Republike rezultatom 94:76 u prvom meču kvalifikacionog turnira za Olimpijske igre, koji se održava u Beogradu.

Srbiji je bolje otvorila meč. Zasluženo je „Orlovima“ pripala prva deonica, a odličnu rolu u tom periodu igre pružili su Boban Marjanović i Nemanja Bjelica. Izabranici Igora Kokoškova su odlično funkcionisali i u odbrani, igralo se brzo, a Miloš Teodosić je trojkom zatvorio prvu deonicu za vođstvo Srbije – 31:23.

Najviše muka Srbima zadavali su kako u prvoj deonici, tako i u nastavku prvog poluremena Viktor Liz i Gelvis Solano. Kako su reprezentativci Srbije bolje otvorili prvu četvrtinu, tako je Dominikancima pripala druga.

Igrali su brzo, uz došta šuteva za tri poena. U međuvremenu se u redovima Srbije probudio i Filip Petrušev koji je vezao par bitnih poena, kada saigrači nisu imali ideju kako da prekinu seriju Dominikanaca.

Vasilije Micić je bio dobar u drugom delu druge deonice, kada je takođe doprineo da gosti ne dođu do potpunog preokreta. Teodosić je u nekoliko nevrata bio nervozan, što ga je koštalo jednog nesportskog prekršaja. Naposletku, prvih dvadeset minuta utakmice završeno je nerešenim rezultatom – 47-47.

U nastavku, srpski reprezentativci borbenom igrom pokušavaju da se rezultatski odvoje, ali kada god ostvare nekoliko dobrih poseda, gosti uzvrate „blickrigom“ u vidu par ekspresnih trojki i „lakih“ poena sa distance. Efikasan je bio i Arauho, koji je pogodio nekoliko važnih trojki za Dominikansku Republiku.

Micić i Bjelica su, ipak, pokrenuli seriju Srbije od 9-0, mada je član Majamija potom ušao i u seriju promašaja. Igrali su tvrdo gosti, Njunez Kastiljo je pred kraj treće deonice napravio i nesportski faul nad Kalinićem, a Nikola, potom, tehničku zbog rasprave sa sudijom. Ipak, poenima u tranziciji nakon dobre odbrane „Orlova“, Srbi dolaze do minimalne prednosti pred poslednju deonicu.

A tamo je konačno ispoljena razlika u kvalitetu. Srbija je uspostavila kontrolu, nizali su se poeni sa distance, Marjanović je ostvario dominaciju u reketu.

Gosti su nastavili da šutiraju, ništa im drugo nije preostalo, ali više nije bilo municije među Dominikancima.

Petrušev dva minuta pre kraja utakmice zakucava za visokih plus 13 nakon sjajnog dodavanja Teodosića. Do kraja meča, prednost je uvećana na plus 18.

Naredni meč u okviru kvalifikacija izabranici Igora Kokoškova igraju u sredu od 20.15, a rival će im na istom mestu biti Filipinci.