Sto osmi dan rata u Ukrajini. Severodonjeck je epicentar sukoba. Nastavljena je razmena vojnika između Rusije i Ukrajine. Nema napretka u pregovorima o isporukama žita iz Ukrajine. Francuska je poručila da je spremna da učestvuje u operaciji deblokade luke Odesa. Predsednik Rusije Vladimir Putin poručuje da će, ako Ukrajina očisti luke od mina, brodovi sa žitom moći bez problema da krenu.

RAT U UKRAJINI – NAJVAŽNIJE

Raste zabrinutost o potencijalnom radioaktivnom curenju iz nuklearne elektrane Zaporožje.

Rusija i Ukrajina razmenile su optužbe za granatiranje oblasti u kojoj se nuklearna elektrana nalazi.

Međunarodna agencija za nuklearnu energiju pokušava da ispregovara hitnu inspekciju Zaporožja.

Volodimir Zelenski rekao je da će ruski osvajači „nestati kao rosa na suncu“.

Prema izveštajima koji dolaze sa fronta, Rusija je intenzivirala svoje napade na Donjecku regiju.

Najvažnije vesti o ratu u Ukrajini, i ukrajinskoj krizi, pratite na sajtu Nedeljnika.

21.00 – Nemački kancelar Olaf Šolc planira da poseti ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog zajedno sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom i italijanskim premijerom Marijom Dragijem, prenosi Bild

19.45 – Guverner Luganska Serhij Hajdaj rekao je da su ruske snage granatirale hemijsko postrojenje Azot u Severodonjecku što je dovelo do velikog požara usled zapaljenja tona nafte koja se izlila iz postrojenja

19.36 – Jedan državljanin Češke je ubijen u istočnoj Ukrajini koju je okupirala Rusija, izjavio je češki ministar spoljnih poslova Jan Lipavski danas u Pragu.

Po rečima češke novinarke Lenke Kličperove koja je u petak objavila prve informacije o pogibiji tog čoveka, on je bio borac – dobrovoljac.

To je druga češka žrtva rata koji je Rusija pokrenula u Ukrajini 24. februara: Prag je u maju potvrdio smrt češkog vozača kamiona koji se od početka marta vodio kao nestao. Pogođen metkom, bio je zakopan kraj puta. (Beta)

18.43 – Vlada nikaragvanskog predsednika Danijela Ortege odobrila je da se ruske trupe, avione i brodove da se rasporede u Nikaragvi.

U dekretu objavljenom ove nedelje, koji je Rusija potvrdila u četvrtak, Ortega dozvoljava ruskim trupama da obavljaju dužnosti sprovođenja zakona, „humanitarnu pomoć, misije spasavanja i potrage u vanrednim situacijama ili prirodnim katastrofama“.

Vlada Nikaragve je takođe odobrila prisustvo malih kontingenata ruskih trupa radi „razmene iskustava i obuke“.

Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je za ruski Sputnjik da je ta odluka Nikaragve koja se donosi dvaput godišnje, „rutinska“ jer zakon o tome takođe ovlašćuje trupe iz SAD, Meksika i drugih zemalja Centralne Amerike za iste potrebe.

Zaharova je rekla da je smisao politike Nikaragve o privremenom prijemu stranog vojnog osoblja „razvoj saradnje u raznim oblastima, uključujući humanitarno i hitno reaagovanje, borbu protiv organizovanog kriminala i šverca droge“. (Beta)

18.16 – Zamenik ministra poljoprivrede Ukrajine rekao je da se oko 300.000 tona žita nalazi u bombardovanim skladištima u lučkom gradu Mikolaivu.

17.35 – Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ponovo je danas pozvao na međunarodni pritisak kako bi Rusija prekinula blokadu ukrajinskih crnomorskih luka čime bi bio omogućen izvoz žitarica i sprečila kriza sa hranom.

Zelenski, koji se obratio video linkom učesnicima azijsko-pacifičkog bezbednosnog foruma u Singapuru, upozorio je da će se svet, ukoliko se ne nastavi izvoz iz Ukrajine, „suočiti sa teškom krizom hrane, čak i glađu, u mnogim zemljama Azije i Afrike“.

Ukrajina je pre ruske invazije bila najveći svetski proizvođač suncokretovog ulja i jedan od glavnih izvoznika pšenice, dok su milioni tona žitarica trenutno na lukama zbog ruske blokade.

„Nedostatak hrane će nepogrešivo izazvati politički haos, koji može dovesti do smena mnogih vlada“, rekao je Zelenski učesnicima samita „Dijalog Šangri-La“ među kojima su američki ministar odbrane Lojd Ostin i kineski zvaničnici.

16.11 – Istraživanje Instituta za međunarodne finansije pokazalo je da će ruska ekonomija izgubiti 15 odsto svoje vrednosti nakon sankcija koje je Zapad uveo Rusiji zbog napada na Ukrajinu.

15.14 – Predsednik SAD Džo Bajden rekao je da njegov ukrajinski kolega Volodimir Zelenski „nije verovao“ u to da će Rusija pokrenuti invaziju na Ukrajinu.

„Imali smo podatke koji su ukazivali na ruski napad, ali Zelenski nije verovao u njih“, rekao je Bajden.

14.41 – Stanovniku Južne Koreje koji se borio na ukrajinskoj strani biće suđeno u samoproglašenoj Narodnoj republici Donjeck, saopštila je agencija Interfaks.

Pre dva dana su dva Britanca i jedan Marokanac, koji su se borili na strani Ukrajine, osuđeni na smrt upravo u Donjecku

14.13 – Ruski bombarderi su verovatno lansirali teške protivbrodske rakete, koje su kada imaju nuklearne bojeve glave namenjene za uništavanje nosača aviona, na kopnene ciljeve u Ukrajini, saopštila je danas britanska vojna obaveštajna služba.

Rakete Kh-22 od 5,5 tona iz 60-ih godina prošlog veka su, kada se koriste u kopnenim napadima sa konvencionalnim bojevim glavama, veoma neprecizne i mogu izazvati veliku kolateralnu štetu i žrtve.

U saopštenju se navodi da Rusija verovatno koristi takvo oružje jer joj nedostaju preciznije moderne rakete.

Nije bilo informacija o tome gde su takve rakete raspoređene a Ukrajina još nije potvrdila njihovu upotrebu.

Ukrajinska protivvazdušna odbrana i dalje odvraća ruske taktičke avione od izvođenja napada na većem delu zemlje. (Beta)

13.36 – Kijev čini sve što je moguće da spase trojicu stranih državljana koje su vlasti u Donbasu osudile na smrt zbog borbe za Ukrajinu, izjavio je poslanik i član ukrajinskog parlamentarnog odbora za bezbednost i odbranu, Fedir Venislavski.

Nakon što su zarobljeni, dvojica Britanaca i jedan Marokanac osuđeni su u četvrtak za „najamničke aktivnosti“ pred sudom u Donjeckoj oblasti, koja je proglasila nezavisnost.

12.28 – Ursula fon der Lajen će se sastati sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim i razgovarati o članstvu u EU, piše Gardijan.

11.29 – Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski rekao je da će njegova zemlja „definitivno pobediti u ovom ratu koji je Rusija započela“.

Govoreći sa nepoznate lokacije u Kijevu, Zelenski je rekao delegatima na „Šangri La dijalogu“ u Singapuru da njegova zemlja nije u mogućnosti da izveze dovoljno hrane zbog ruske blokade i da će se svet suočiti sa „akutnom i teškom krizom sa hranom i glađu.“

10.14 – Rusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da će odgovor Moskve na povećanje snaga NATO-a u Poljskoj biti „proporcionalan“, prenosi novinska agencija Interfaks pozivajući se na ruskog diplomatu, a piše Rojters.

„Odgovor će, kao i uvek, biti proporcionalan i odgovarajući, sa ciljem da se neutrališu potencijalne pretnje bezbednosti Ruske Federacije“, rekao je Oleg Tjapkin, šefa odeljenja ministarstva spoljnih poslova zaduženog za odnose Rusije sa Evropom.

8.09 – Vadim Bojčenko, gradonačelnik Marijupolja tvrdi da u tom razrušenom lučkom gradu na istoku Ukrajine sanitarni sistemi ne funkcionišu i da tela trunu na ulicama.

„Izbila je epidemija dizenterije i kolere“, rekao je Bojčenko za nacionalnu televiziju. „Rat koji je uzeo preko 20.000 stanovnika a sa izbijanjem zaraze, odneće još hiljade građana“, dodao je Bojčenko, ističući da su neki bunari zagađeni leševima, piše Rojters.

8.03 – Kratak rezime:

  • Nastavljena je razmena vojnika između Rusije i Ukrajine – Kijev je razmenio četiri ruska zarobljenika za pet Ukrajinaca, saopštio je guverner ukrajinske oblasti Nikolajev Vitalij Kim. 
  • Zamenik ministra spoljnih poslova Ruske Federacije Sergej Rjapkov razgovarao je sa američkim ambasadorom Džonom Salivenom.
  • Šesti paket sankcija EU prema Rusiji, usvojen 3. juna, koji uključuje naftni embargo na sirovu naftu i određene prerađene naftne derivate iz Rusije podržala je i Švajcarska iako nije članica Evropske unije.  
  • UN upozoravaju da posledice prehrambene krize mogu biti izuzetno teške. Francuska je saopštila da je spremna da učestvuje u deblokadi luke Odesa, kako bi tamo bilo moguće slati brodove, uprkos činjenici da je tu miniran morski prostor.
  • „Ako Ukrajina očisti luke od mina, brodovi sa žitom će moći bez problema da krenu“, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin. 
  • Sankcije protiv Rusije imaće neželjene efekte na ekonomiju SAD i to ne možemo izbeći, upozorava Erik Vudhaus, zamenik pomoćnika državnog sekretara za pretnje, finansije i sankcije.

(Gardijan, Rojters, BBC, Beta)

https://www.nstore.rs/product/citalacki-raj-godisnja-pretplata-na-digitalno-izdanje-nedeljnika-2000-knjiga/

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.