Fudbaleri Španije i Švedske su remizirali 0:0 u poslednjem meču Evropskog prvenstva koji je na programu u ponedeljak, trećeg dana turnira. Time je nakon prvog kola Grupe E Slovačka neočekivano završila na prvoj poziciji, pošto je prethodno savladala reprezentaciju Poljske sa 2:1.

Španija je u meč ušla bez Serhija Ramosa, dugogodišnjeg stuba odbrane, bez Serhija Busketa, dugogodišnjeg reprezentativca koji je oboleo od koronavirusa, bez ijednog igrača iz redova Real Madrida, i sa Pedrijem, najlmađim debitantom u istoriji španskog reprezentativnog fudbala. Selektor Luis Enrike je pretrpeo kritike u Španiji, ali je isterao svoju mantru sa podmlađivanjem sastava, koji večeras nije doneo konkretniji rezultat.

Šveđani su, sa druge strane, pod istrukcijama trenera Janea Andersona odigrala prilično disciplinovano i racionalno. Takav pristup se, donekle, od njih i očekivao.

Španija je imala inciijativu od starta utakmice, napravili su nekoliko izglednih i izglednijih šansi, ali je nedostajala adekvatna realizacija, posebno Alvara Morate. Kapiten Đordi Alba je sa leve strane ubacio loptu u šesnaesterac, odbrana Švedske se loše postavila i posvađala sa loptom u tim trenucima, Morata je ostao jedan na jedan i poslao loptu van okvira gola.

Dobru priliku nije iskoristio ni fudbaler Red Bul Lajpciga Dani Olmo u 16. minutua kada je njegov šut glavom odbio golman Švedske Robin Olsen. Koke je u dve situacije oprobao svoj šut sa distance, ali nijednom nije bio precizan. To se od univerzalnog veznog Atletiko Madrida nije ni očekivalo.

Švedska se uglavnom disciplinovano branila, ali odbrana je napravila veliku grešku, kada je Morata imao izglednu šansu.

Mogli su Šveđani i do prednosti da je u kontranapadu malo više sreće imao Aleksander Isak, kada je, uz pomoć Markosa Ljorente, od kog se lopta odbila, pogodio stativu. Ili nešto ranije Emil Forsberg.

U nastavku utakmice, Španci su nastavili sa inicijativom, ali često i bez konkretnijeg prodara ka golu Šveđana. Uputili su do 60. minuta deset udaraca ka golu Olsena, ali bez većeg uspeha. Sa druge strane, Skandinavci su u tri navrata šutirali ka golu Unaija Simona.

A onda je još jednu veliku šansu za Šveđane imao Isak, naravno opet preko kontre. Driblao je krilo Real Sosijedada po desnoj strani, potom prebacio loptu na drugu stativu, ali Markus Berg nije lepo zahvatio loptu.

Pokušali su Šveđani izmenama da uspore igru, a Enrike da je ubrza. Španija je tokom čitave utakmice imala posed na svojoj strani, što je bilo očekivano, ali bez konkretnijeg učinka.

Šest minuta je produžen meč, nepsredno pred toga je Olsen „skinuo“ Špancima još jednu šansu da povedu i dođu do pobede u poslednjim minutima utakmice.

Za prvu utakmicu bez golova na Evropskom prvenstvu.