(Beta) – Poljski premijer Mateuš Moravjecki predstavio je danas u Varšavi novi paket mera borbe protiv inflacije, poskupljenja namirnica i energenata kao i posledica sankcija Rusiji na poljska preduzeća, koji je nazvan „Antiputinovski štit“, a najavio je i „derusifikaciju“ poljske privrede.

„Taj rat izaziva ogromne privredne potrese, ogromne probleme. Vlada je odlučila da stvori antiputinovski štit. Zovemo ga tako jer se u tom ratu koji je izazvao Putin kumulira kao u sočivu mnogo problema“, rekao je poljski premijer na konferenciji za novinare.

Prve mere iz tog paketa usmerene su na suzbijanje inflacije i zaustavljanja rasta cena namirnica pošto je, kako je rekao premijer, već sada jasno da će rast cena biti dinamičan i veliki.

„Bavićemo se derusifikacijom poljske i evropske privrede jer Poljska je danas na čelu onih zemalja koje nastoje da inspirišu druge da se oslobodimo zavisnosti od ruskog gasa, nafte, uglja. Vladimir Putin je potpuno odustao od normalnih pravila privrednih odnosa. Ucenjivanje gasom, korišćenje sirovina kao elementa rata, više ne psihološkog rata, jednostavno rata. Rata cenama i rata u Ukrajini, to su stvari kojima moramo da se suprotstavimo“, rekao je poljski premijer.

Moravjecki je najavio da od naredne godine Poljska više neće zavisiti od ruskog gasa, zahvaljujući gasovodu Baltik pajp iz Norveške i povećanju kapaciteta terminala za tečni gas u Švinoujšću na zapadu Poljske kao i izgradnji još jednog, plovećeg, terminala u Gdanjsku na Baltiku.

„To sve treba da pomogne derusifikaciju poljske i evropske privrede. Koštaće, ali to je cena za biti ili ne biti u Evropi. Čekaju nas privredne turbulencije, ali želimo da izađemo iz njih jači, otporniji na ucenjivanje cenama. Radimo sve da zaustavimo Putina. Izbor je jasan – ili stajemo na stranu slobode, suvereniteta, prava država na odbranu ili neko staje na stranu Putina“, rekao je Moravjecki.

Uz nastavak izgradnje i proširenja gasne infrastrukture jedna od prvih mera u antiputinovskom štitu su subvencije i kompenzacija poljskim poljoprivrednicima za previsoke cene đubriva.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.