Utakmicama trećeg kola grupa A i B Mundijala započeta je poslednja runda grupne faze prvenstva u Kataru. Četiri reprezentacije su ispale (od ranije smo to znali za Katar, a od večeras su u društvu domaćina i Ekvador, Vels i Iran), a četiri se plasirale u osminu finala. Najzanimljivije bile su „do or die“ utakmice Ekvadora i Senegala u grupi A, i SAD i Irana u grupi B.

Na kraju smo dobili prve parove osmine finala.

To su: Holandija – SAD i Engleska – Senegal.

U nastavku pročitajte kako je izgledao rasplet grupa A i B.

Grupa A

Fudbalska reprezentacija Holandije plasirala se danas u osminu finala Svetskog prvenstva, pošto je u poslednjem trećem kolu Grupe A pobedila Katar sa 2:0.

Na stadionu Al Bajt, Holandija je povela golom koji je u 26. minutu postigao Kodi Gakpo, a konačan rezultat postavio je Frenki de Jong u 49. minutu.

Katar je zapretio u trećem minutu kada je Hatem pokušao, a holandski golman Andris Nopert odbranio. Sa druge strane u 14. minutu pokušao je Memfis Depaj, ali je šutirao preko gola. Posle toga neprecizan je bio i njegov saigrač Devi Klasen, a u 26. minutu Holandija je povela.

Posle lepe akcije Depaja i Klasena, Gakpo je ušao u kazneni prostor i preciznim šutem savladao domaćeg golmana i postigao treći gol na prvenstvu.

Holandija je posle toga držala loptu i imala inicijativu. U 49. minutu ekipa Luja van Gala udvostručila je prednost kada je De Jong dobro reagovao na odbijenu loptu posle šuta Depaja.

U 68. minutu holandski fudbaler Stiven Bergejs zatresao je mrežu, ali je posle upotrebe VAR tehnologije utvrđeno da je tokom akcije koja je prethodila golu Gakpo igrao rukom, pa je pogodak poništen.

Tri minuta kasnije Katar je bio u šansi preko Ismaela Mohameda, čiji je šut golman odbranio.U 82. minutu poništen je zbog prekršaja gol koji je postigao katarski igrač Mohamed Muntari. Poslednju šansu na utakmici imala je Holandija, u trećem minutu nadoknade, kada je Bergejs pogodio prečku.

Holandija kao prvoplasirana iz Grupe A ide u osminu finala sa sedam bodova, a Senegal kao drugoplasirani ima šest bodova. Takmičenje u grupnoj fazi završavaju Ekvador sa četiri boda i Katar bez bodova.

U osmini finala iz Grupe A je i reprezentacija Senegala, koja je pobedila Ekvador sa 2:1.

Na stadionu Kalifa, Senegal je poveo golom Ismaila Sara u 44. minutu iz jedanaesterca, a izjednačio je Mojses Kaisedo u 67. minutu. Pobedu Senegalu i prolaz dalje obezbedio je Kalidu Kulibali pogotkom u 70. minutu.

Senegal je u trećem minutu imao šansu preko Idrise Geja, koji je šutirao pored gola. Pet minuta kasnije dobru priliku propustio je Bulaje Dija, pošto je šutirao pored gola, a posle toga u šansama su bili Iliman Ndjaje i Ismaila Sar.

U 42. minutu dosuđen je jedanaesterac sa Senegal nakon što je Pjero Inkape srušio Sara. Sar je bio precizan i doneo vođstvo svom timu.

Senegal je u drugom delu imao inicijativu, a prvu priliku imao je u 58. minutu kada je Pervis Estupinan šutirao pored gola.

Ekvador je izjednačio u 68. minutu golom Kajseda posle kornera koji je izveo Feliks Tores.

Dva minuta kasnije Senegal je ponovo poveo. Prekid je izveo Idrisa Geje, loše su reagovali u odbrani Ekvadora, Kulibali je došao do lopte i iz voleja je zatresao mrežu.

Ekvador je do kraja pokušavao da postigne pogodak, ali nije uspeo, pa je eliminisan sa Mundijala.

Grupa B

Fudbalska reprezentacija Engleske plasirala se večeras u osminu finala Svetskog prvenstva, pošto je u poslednjem, trećem kolu Grupe B pobedila Vels sa 3:0.

Strelci za Englesku bili su Markus Rašford u 50. i 68. i Fil Foden u 51. minutu.

Engleska je bila bolja u prvom poluvremenu, monogo više je imala loptu u svom posedu. Englezi su uputili devet udaraca ka golu protivnika, nasuprot dva pokušaja Velsa.

Najbolju priliku u prvom delu igre propustio je Markus Rašford u 10. minutu. On je šutirao posle dodavanja Kejna ali je golman Velsa Vord dobro reagovao.

Vels je prvi ozbiljniji pokušaj imao u petom minutu nadoknade poluvremena, kada je Džo Alen šutirao sa ivice šesnaesterca, ali je lopta otišla visoko iznad gola.

Engleska je povela u 50. minutu golom Markusa Rašforda. On je odlično izveo slobodan udarac sa 20 metara i pogodio gornji desni ugao gola Velsa.

Samo minut kasnije Engleska je uspela da duplira prednost. Kejn je poslao loptu u šesnaesterac, na koju je na drugoj stativi natrčao Foden i sa tri metra je prosledio u mrežu.

U 56. minutu Kifer Mur je pokušao udarcem sa ivice kaznenog prostora, ali je golman Engleske Pikford dobro reagovao.

Do kraja meča Engleska je kontrolisala utakmicu, stala na loptu i rutinski privela meč kraju.

Engleska kao prvoplasirana iz Grupe B ide u osminu finala sa sedam bodova, a Amerika kao drugoplasirana ima pet. Takmičenje u grupnoj fazi završavaju Iran sa tri boda i Vels sa jednim bodom.

Plasman u osminu finala je obezbedila i selekcija Sjedinjenih Američkih Država, pošto je pobedila Iran sa 1:0.

Strelac pobedonosnog gola za Ameriku bio je Kristijan Pulišić u 38. minutu.

U 10. minutu Musa je pokušao udarcem sa distance da savlada golmana Irana, ali je bio neprecizan i lopta je završila iznad gola.

Vea je u 33. minutu oprobao udarac, ali i njegov udarac je neprecizan i odlazi visoko iznad gola.

Amerika je do vođstva stigla u 38. minutu golom Kristijana Pulišića. Seržinjo Dest je glavom vratio loptu na peterac, Pulišić je natrčao i bez većih problema zatresao mrežu.

Pulišić se tom prilikom povredio, i umesto njega u drugom, delu je zaigrao Brendan Arason.

U petom minutu sudijske nadoknade poluvremena Timoti Vea je zatresao mrežu Irana, ali je taj pogodak poništen zbog ofsajda.

Iran je prvi udarac ka golu uputio u 52. minutu, kada je Godos glavom šutirao preko gola.

Iran je do kraja meča pokušavao da stigne do izjednačenja, ali nije uspeo da stvori ozbiljniju šansu za pogodak.

U devetom minutu sudijske nadoknade vremena fudbaleri Irana su tražili penal nakon prekršaja u šesnaestercu ali je sudija posle konsultacije sa VAR sobom pokazao da se igra nastavi.