Ambasador Savezne Republike Nemačke Nj.E. Tomas Šib posetio je porodice kojima je obezbeđen pristup čistoj, pijaćoj vodi kroz radove izvršene na vodovodnoj mreži u Staroj Pazovi u naselju Vojka. Ovim radovima je obezbeđeno priključenje 18 romskih domaćinstava na novoizgrađenu vodovodnu mrežu i puštanje vode za svaku stambenu jedinicu. Radovi su sprovedeni u okviru projekta „Smanjenje dodatne ranjivosti Roma, Romkinja i drugih marginalizovanih grupa izazvane pandemijom COVID-19 u 18 lokalnih samouprava” koji se sprovodi u okviru programa Nemačke razvojne saradnje „Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji”, koji sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog. Partneri u projektu su Generalni sekretarijat Vlade Republike Srbije kao pravni zastupnik Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, a partneri u realizaciji su udruženja Centar za interaktivnu pedagogiju i Ekumenska humanitarna organizacija.
Nj.E. Tomas Šib istakao je da je izgradnja održivih inkluzivnih zajednica jedan od temelja Evropske unije i da je Nemačka kao najveći bilateralni donator Republike Srbije uvek spremna da podrži inkluziju Roma i drugih marginalizovanih grupa.

Foto: promo
  • Naša podrška uvek je bila usmerena na pronalaženje dugoročnih rešenja, a obezbeđivanje stabilnog priključka na vodovodnu mrežu jedan je od najboljih primera iz prakse. Ključni faktor za uspeh ovog projekta je u partnerstvu i saradnji lokalnih samouprava, javnih komunalnih preduzeća, organizacija civilnog društva, Generalnog sekretarijata Vlade Republike Srbije, Nemačke razvojne saradnje, i Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, uz aktivno učešće krajnjih korisnika, koji su svojim radom doprineli intervenciji.
  • Ovakav model saradnje obezbedio je da u Staroj Pazovi, Kovinu, Smederevskoj Palanci, Valjevu, Kanjiži, Alibunaru i Zrenjaninu obezbeđen pristup vodi za više od 500 porodica, koje su ovaj trenutak čekale jako dugo. Zajedno smo pokazali da se za manje od 1000 evra jednoj celoj porodici može obezbediti pristup tekućoj vodi, menjajući njihov život trajno. Nadamo se da će naši partneri u Srbiji ovaj uspešan model saradnje preuzeti i koristiti u daljem radu kako bi jednog dana svaka porodica u Srbiji imala pristup tekućoj vodi – rekao je ambasador Savezne Republike Nemačke.
    Olena Papuga, državna sekretarka Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, zahvalila se svim učesnicima u projektu što su prepoznali potrebe pripadnika romske manjine i adekvatno odreagovali na njih.
  • Preko 500 porodica je dobilo pristup pijaćoj vodi zahvaljujući projektu koji realizuje Ministarstvo u partnerstvu sa Nemačkom razvojnom saradnjom. Ovim projektom smo zajednički pokazali da su solidarnost i partnerstvo ključni u podršci najugroženijim i marginalizovanim grupama. – izjavila je Papuga.
    Radovi su u Staroj Pazovi uspešno realizovani u periodu od oktobra do decembra 2021. godine u saradnji sa lokalnom samoupravom, a glavni izvođač bilo je Javno komunalno preduzeće „Vodovod i kanalizacija“ Stara Pazova, u skladu sa Ugovorom o poslovno-tehničkoj saradnji između Generalnog sekretarijata Vlade Republike Srbije, Opštine Stara Pazova i Javno komunalnog preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ Stara Pazova, potpisanog u septembru 2021. godine.
  • Vrednost radova u Staroj Pazovi iznosi 4.335 evra koji su obezbeđeni iz sredstva projekta, a doprinos Opštine Stara Pazova i Javno komunalnog preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ Stara Pazova je 3.090 evra. Kao rezultat dobre saradnje u prethodnom periodu, u Opštini Stara Pazova je do kraja juna 2022. godine sredstvima projekta obezbeđeno priključenje na vodovodnu mrežu dodatnih 14 domaćinstava – objasnio je Đorđe Radinović, predsednik Opštine Stara Pazova.
    Dragana Jovanović Arijas, menadžerka Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije istakla je da je saradnja između različitih sektora jedan od ključnih aspekata kada je reč o pronalaženju održivih rešenja.
  • Ovo je primer dobre prakse koji nam daje dobar osnov da verujemo da su ovakva rešenja moguća i u drugim gradovima i opštinama koji se suočavaju sa sličnim izazovima i da je moguće pronaći trajna rešenja za probleme sa kojima se pojedini građani suočavaju čitav svoj život. Cilj nam je da ovim projektom obuhvatimo što veći broj porodica i ljudi i dosadašnja saradnja je dobar pokazatelj da u tome možemo da uspemo – izjavila je Dragana Jovanović Arijas, menadžerka Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije.
    O projektu
    Osnovni cilj projekta „Smanjenje dodatne ranjivosti Roma i drugih marginalizovanih grupa izazvane pandemijom COVID-19 u 18 lokalnih samouprava” je prevazilaženje izazova nastalih usled pandemije COVID-19 u oblasti obrazovanja, poboljšanje pristupa vodi i unapređenje informisanja i imunizacije protiv COVID-19, kao i tehnička podrška nadležnim lokalnim institucijama za potrebe praćenja toka pandemije.
    Program Nemačke razvojne saradnje „Inkluzija Roma i drugih marginalizovanih grupa u Srbiji“ sprovodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Republike Srbije, sa ciljem da se poboljša institucionalna struktura za međusektorsku saradnju i sprovođenje Nacionalne strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja na lokalnom nivou, da se poveća zapošljivost Roma, Romkinja i drugih marginalizovanih grupa, da se poveća primena rodno osetljivih mera protiv diskriminacije i da se poboljšaju uslovi za suočavanje sa posledicama pandemije COVID-19.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.