Fudbaleri Portugalije pobedili su reprezentaciju Mađarske sa 3:0 u prvom kolu grupe F Evropskog prvenstva, u utakmici koja se igrala u Budimpeštu na čuvenoj Puškaš areni.

Tragičar je bio Vili Obran. Najpre se nakon nesrećnog postavljanja našao na putu lopte Rafaela Gerira u 84. minutu meča. Lopta se od odbila od mađarskog reprezentativca, tek toliko da zbuni – danas odličnog – Petra Gulašija. A onda je već u sledećem napadu srušio Rafu Silvu i skrivio penal, koji je u gol pretočio Kristijano Ronaldo u 87. minutu. Desetim golom na EP, postao je najbolji strelac u istoriji takmičenja.

Kada je sve bilo gotovo, u nadoknadi vremena, a Mađari još uvek u šoku šta im se dogodilo u poslednjih deset minuta meča, Rafa Silva i Ronaldo su izveli pravo malo remek-delo – razmenivši nekoliko pasova – nakon čega je Ronaldo još jednom pogodio.

Portugalci su i pre četiri godine, kada su postali šampioni Evrope, bili u grupi sa Mađarima, a tada je u meču viđeno čak šest golova. Predvođeni Kristijanom Ronaldom svakako su i danas bili favoriti u duelu protiv najslabijeg rivala u takozvanoj „grupi smrti“, čiji su deo i prvak sveta Francuska i uvek nezgodna Nemačka.

I od starta utakmice su preuzeli inicijativu, a veliku šansu u 5. minutu nije iskoristio Diogo Žota. Šutirao je napadač Portugalaca sa ivice šesnaesterca, ali je Gulaši sjajno reagovao i dobio prvi nalet Porutgala. Čini se da je tom prilikom Ronaldo bio u još boljoj poziciji, te se kapiten Portugala pošteno naljutio na saigrača zbog sebičnosti.

Imali su Mađari velikih problema u defanzivi u početku meča, ali još jednom Žota, potom i Rafael Gareiro nisu bili uspešni u realizaciji, a potom je usledio i mirniji period igre u kojoj nijedna ekipa nije imala konkretniju šansu.

Portugalci su ostvarili posed i ništa više od toga. Mađari nisu imali poštenu šansu, ali su uspešno odbijali svaki pokušaj ekipe Fernanda Santoša da organizuju produktivniji napad. Pokušao je i Bernando Silva, ali je njegov šut izblokiran.

Mađari su prvi put ka golu Ruja Patrisija šutirali u 36. minutu, ali je šut Salaja bio tek toliko da se golman Portugalaca zagreje. U poslednjih pet minuta prvog poluvremena, još dve velike prilike nisu iskoristili Portugalci. Najpre Žota, iz okreta, sa pet metara, a porotm i Ronaldo posle centaršuta. U prvom slučaju je junak Mađarske bio Gulaši, dok je as Juventusa šutirao preko prečke.

I u nastavku utakmice su Portugalci pritiskali, imali incijativu, ali bez realizacije. Pepe je lepo gađao glavom posle kornera, ali je Gulaši još jednom dobro intervenisao. Igrala je požrtvovano Mađarska, u par navrata su zapretili, dok su u odbrani odbijali većinu naleta Portugalaca.

Tražili su Portugalci u 75. minutu jedanaesterac zbog navodnog igranja rukom, oštro je protestovao Ronaldo, ali je nakon VAR provere ustanvljeno da nije bilo nedozvoljene igre. Mađarima je čak u 80. minutu poništen gol zbog ofsajda. Šon je uspeo da zatrese mrežu, ali je u trenutku prijema lopte bio, i to dosta, u nedozvoljenoj poziciji. Opravdana odluka sudijskog tima Cunajta Čekira.