Postizanje klimatske neutralnosti jedan je od najvažnijih zadataka u 21. veku i stoga već godinama unazad radimo na tome da budemo banka koja je orijentisana ka održivosti – i na tom putu ostajemo u prvim redovima. Naime, Strategijom društveno odgovornog poslovanja i Načelima zaštite životne sredine, mi u Erste Banci definisali smo ne samo svoju stratešku opredeljenost da se kontinuirano bavimo pitanjem zaštite okoline, već i ambiciozne ciljeve i jasne smernice kako da te ciljeve ostvarimo.

Erste Grupa je prva banka sa sedištima u Austriji i Centralnoj i Istočnoj Evropi koja se pridružila inicijativi Ujedinjenih nacija Bankarska alijansa za neto nultu emisiju (NZBA). Time se obavezala da će svoj kreditni i investicioni portfolio dovesti na nivo neto nultih emisija najkasnije do 2050. godine, smanjujući onoliko ugljenika iz atmosfere koliko dodaje kroz svoju poslovnu aktivnost. Pored toga, Erste Grupa se pridružila i Finansijskoj inicijativi Programa Ujedinjenih nacija za zaštitu životne sredine (UNEP FI) i potpisala Principe UN za odgovorno bankarstvo.

Erste Banka Srbija nastoji da smanji negativan uticaj na životnu sredinu gde god je to moguće i da inovativnim rešenjima doprinese ekološkoj održivosti, što potvrđuju i podaci o ukupnoj količini zelene energije u Srbiji koja je proizvedena zahvaljujući našoj podršci. Do sada smo finansirali preko 70 projekata iz oblasti obnovljivih izvora energije, uključujući biogasna postrojenja, vetroparkove i solarne elektrane (i na zemlji i na krovovima).

Samostalno ili u saradnji sa drugim finansijskim institucijama, učestvovali smo u finansiranju preko 530 MW zelene energije. To predstavlja preko 80% kapaciteta iz OIE u Srbiji, ali i dalje ostavlja ogroman prostor za napredak u odnosu na ukupne kapacitete proizvodnje električne energije u Srbiji. Stoga sa nestrpljenjem očekujemo nove projekte i nastavljamo intenzivno da radimo na stvaranju okruženja koje će podsticati efikasnije upravljanje resursima i energijom, istovremeno podižući svest o značaju očuvanja životne sredine.

Nakon usvajanja nove politike u vezi sa ugljem i pridruživanja Obećanju EU o zelenoj potrošnji, Erste Grupa je pooštrila parametre finansiranja za termoenergetske aktivnosti povezane sa ugljem kroz ažuriranje poglavlja o fosilnim gorivima u svojoj Politici odgovornog finansiranja. U tom kontekstu, i mi u Srbiji već uveliko vodimo razgovore sa svojim korporativnim klijentima kako bi oni do kraja 2023. godine mogli da definišu kvalitetne planove tranzicije, čime ćemo podržati njihove napore da izađu iz termoenergetskog sektora na ugalj do kraja 2030. godine. Osim toga, zahvaljujući dugogodišnjoj saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD), omogućili smo malim i srednjim preduzećima prelazak na zelene energije i energetski efikasna rešenja, i to po veoma povoljnim uslovima kreditiranja.

Kada je reč o građanima, podaci pokazuju da čak oko 300.000 kuća nema termoizolaciju i troši četiri do pet puta više energije nego domaćinstva u Evropskoj uniji. Svesna ovog problema, već nekoliko godina unazad, zajedno sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD), kroz Program finansiranja zelene ekonomije (GEFF) za Zapadni Balkan, Erste Banka Srbija aktivno promoviše energetsku efikasnost u domaćinstvima. S tim ciljem, nastavićemo da plasiramo sredstva domaćinstvima za ulaganja u mere energetske efikasnosti, poput izolacije, prozora, toplotnih pumpi i solarnih panela. Nakon uspešne realizacije investicije, korisnici kredita ostvaruju pravo na povraćaj novca u iznosu do 20 procenata, koje finansira Evropska unija kao dodatni podsticaj energetskoj efikasnosti.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.