Novosadski džez festival, 21. po redu,  počeće sa uvodnim programima već od četvrtka 7. novembra, a publika će imati priliku da prisustvuje raznovrsnim događajima – od radionica, izložbi, promocija knjiga, prezentacija, do koncerata.

U četvrtak, 7. novembra džez radionicama zvanično će početi uvodni program čiji će se rad odvijati na tri lokacije sve do kraja Festivala – „Kulturno sklonište“ (11 časova), Centar za socijalni rad Novi Sad (13 časova) i klub „Tribina mladih“ KCNS.

U petak, 8. novembra, uz podršku Wiener Stadtische biće realizovana prezentacija muzičko-inkluzivnih radionica, urađena po najsavremenijim metodama pod nazivom El sistema. Prezentacija radionica počinje u podne u klubu „Tribina mladih“ novosadskog Kulturnog centra.  Istog dana, u galeriji Likovni salon, s početkom u 19 časova počeće program „Jazz i animirani film: avantura koja ne prestaje“, a autor ovog projekta je Milen Alempijević. Bliske veze između džeza i animiranog filma uspostavljene su još tridesetih godina prošlog veka, od vremena kada je džez bio američka pop muzika. Iako funkcija džeza kao progresivnog društvenog fenomena danas više nije tako značajna, na početku 21. veka, naročito u Evropi, neprestano se pojavljuju reditelji i animatori koji imaju velika očekivanja od ove muzike.

Sedam bendova iz sedam bivših, sadašnjih i budućih evropskih prestonica kultura, ulepšaće vikend u Novom Sadu, 9. novembra i za sve sugrađane prirediti nešto nesvakidašnje – DŽez maraton! Kulturna stanica „Svilara“ biće mesto susreta različitih kultura, jezika, nacija, mlade enregije i naravno džeza. Program počinje u 19 časova, a ulaz je besplatan. DŽez maraton prirediće bendovi iz sledećih država: Italija, Litvanija, Mađaraska, Poljska, Slovenija, Rumunija i Srbija. Program se realizuje zajedno sa Fondacijom „Novi Sad 2021“ i Srpskim narodnim pozorištem.

Nakon beogradske promocije, knjiga Vojislava Pantića stiže i u Novi Sad. U izdanju „Dallas Records“ iz Beograda, 11. novembra u 19 časova u klubu „Tribina mladih“ biće predstavljena knjiga JAZZ FACE, a osim autora o knjizi će govoriti: Anđelko Maletić, Petar Janjatović i Peca Popović. Knjiga intervjua JAZZ FACE Vojislava Pantića predstavlja jedinstveno izdanje u našoj publicističkoj periodici. Pasionirano prateći brojne evropske džez festivale, Pantić je tokom prethodnih više od trideset godina imao tu retku privilegiju da vodi razgovore sa velikanima svetske i domaće scene. Redovan je bio na festivalima Jazz A Vienne (Francuska), Umbria Jazz (Italija), Jazz Open Stuttgart (Nemačka), JazzfestSaalfelden (Austrija), Montreux Jazz Festival (Švajcarska), Heineken Jazzaldia (Španija) i mnogim drugim. Sa tih putovanja je donosio ekskluzivne priče koje je predstavio u domaćim medijima. Ali u njima je realizovao samo manji deo onoga što je od muzičara saznavao, pa je u knjizi publikovao te razgovore u potpunosti. U ambiciozno zamišljenoj knjizi su razgovori sa legendama kao što su Joe Zawinul, Ahmad Jamal, Joe Lovano, Pat Metheny, Airto Moreira, Duško Gojković, Kurt Eling, Lala Kovačev, Charlie Haden, Anat Cohen, Mića Marković, Maria Schneider, Bojan Zulfikarpašić, Dianne Reevs i drugi. Knjiga je obogaćena fotografijama domaćih i stranih autora, od kojih većina nije ranije objavljena.

Narednog dana, 12. novembra u Klubu „Tribina mladih“ u 19 časova biće predstavljena monografska publikacija kompozicija čuvenog džez trubača Duška Gojkovića pod nazivom Duško Gojković Songbook koje su priredili Vladislav Tomanić i Marko Krstić, a objavilo je Udruženje „Duško Gojković džez inicijativa“. Čitaoci, ali i ukupna naša i međunarodna umetnička javnost imaće pred sobom kompozitorski opus Duška Gojkovića, džez trubača i kompozitora, koji je potekao sa naših prostora i tokom bogate karijere stekao istinsku prepoznatljivost na svetskoj džez sceni. U svom predgovoru Stjepko Gut napisao je: „Duško Gojković je kao muzičar već više od pedeset godina u samom vrhu svetske džez muzike. NJegova improvizacija i svirački nivo, zaista to mislim, jesu neprikosnoveni deo džez istorije“. Moderator promocije biće Vitomir Samurdić.

U sredu 13. novembra u Studiju „M“ od 20 časova nastupiće Ratko Divjak i prijatelji. Ratko je rođen je 1947. godine u Vukovaru , a školovao se u Osijeku, gde je i maturirao. U istom gradu je učio da svira flautu najpre u nižoj, a kasnije i srednjoj muzičkoj školi. Bubnjeve je počeo da svira 1964. godine, a nezamenjivi džez bubnjar je postao nakon studija na Institutu za džez u Gracu. Pored zavidne karijere džez bubnjara, Ratko je jedan od legendi jugoslovenske rok, pop i fusion scene. Krenuo je sa osiječkom grupom Dinamiti, da bi nastavio sa grupama: Time, September, Sončna pot, Jugoslovenska pop selekcija, itd. Snimao je sa većinom bendova jugoslovenske pop-rok scene. Samo u arhivu RTV Slovenije je bubnjar na više od hiljadu snimaka.

Na sam dan početka glavnog koncertnog programa, 14. novembra u klubu „Tribina mladih“ KCNS biće upriličena radionica čiji će voditelj biti Marco Pignataro, prošlogodišnji učesnik džez festivala. Radionice će nastaviti sa radom i tokom samog festivala, pa nas u KCNS očekuje bogat program i 15. i 16. novembra. Za učešće na radionicama potrebno je popuniti prijavni formular, koji se može preuzeti na zvaničnom sajtu Novosadskog džez festivala (https://novisadjazzfestival.rs/berklee-radionice/). Marco Pignataro je višetalentovani saksofonista, kompozitor i pedagog rođen u Bolonji, Italija. Zajedno sa Danilom Perezom, Marko trenutno vodi Berklee Global Jazz Institute (BGJI), svetski vodeći džez centar za muzičko stvaralaštvo na Muzičkom koledžu u Bostonu. Radionica na temu improvizacije i kreativnosti objašnjava i ilustruje filozofiju i osnovne ideje koje zastupa Berklee Global Jazz Institute. Berklee Global Jazz Institute je izvođački program koji je osmišljen da neguje kreativnosti i muzičke veštine kroz razne muzičke discipline. Istog dana, u Srpskom narodnom pozorištu od 19 časova, biće otvorena izložba džez fotografija čiji je autor Kurt Rade iz Dortmunda.

I ove godine festival su omogućili: Grad Novi Sad, Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Fondacija „Novi Sad 2021“, Vojvođanska banka (OTP group), Radio televizija Vojvodine, KS „Svilara“, Srpsko narodno pozorište, gradovi Evropske prestonice kulture i mnogi drugi. Takođe, podršku su pružili i Austrijski kulturni forum u Beogradu, Francuski institut u Srbiji i Italijanski institut u Beogradu, kao i mediji, prijatelji ovog festivala.

Karte za glavni koncertni program su u prodaji. Cena kompleta ulaznica je 2200 dinara. Cena pojedinačne ulaznice je 800 dinara. Ulaznice su u pretprodaji u Kulturnom centru Novog Sada do petka 8. novembra 2019. godine. Radno vreme blagajne je od 16 do 22 sata. Prodaja ulaznica na blagajni Srpskog narodnog pozorišta trajaće od 9. do 16. novembra 2019. godine. Radno vreme blagajne je od 11 do 21 sata.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.