Za oko 65.000 učenika koji su ove godine završili osmi razred danas počinje polaganje završnog ispita. Đaci će startovati rešavanjem testa iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, koji počinje u devet sati i traje do 11, piše Danas.

Učenici će sutra raditi matematiku, a u sredu kombinovani test.

Preliminarni rezultati male mature biće objavljeni u petak, 1. jula.

Za sva tri dana testiranja važe ista pravila.

Đaci su dužni da pred školom u kojoj polažu ispit dođu sat vremena ranije, odnosno najkasnije do osam časova.

Sa sobom treba da ponesu đačku knjižicu i pribor za rad – grafitnu olovku, hemijsku olovku plave boje i gumicu za srpski i kombinovani test, a za matematiku još i lenjir, šestar i trougao.

Pravila nalažu da svi učenici budu raspoređeni u prostorijama u kojima se polaže završni ispit najkasnije do 8 i 30.

Ukoliko učenik zakasni, odnosno dođe na polaganje završnog ispita najkasnije do 9 i 30 sati, po odobrenju predsednika školske komisije – direktora škole, može da pristupi polaganju završnog ispita bez produžetka roka za završetak izrade testa.

U prvih 45 minuta od početka testiranja nije dozvoljeno napuštanje prostorije u kojoj se ispit polaže, kao ni poslednjih 15 minuta pred kraj.

Što se tiče dežurstava, za njih će biti zaduženi nastavnici iz drugih škola.

Na završnom ispitu nije dozvoljeno korišćenje mobilnih telefona, kalkulatora, beležaka, papira, niti drugih materijala koji ne spadaju u propisan pribor za rad..

Pre ulaska u prostoriju u kojoj polažu ispit na posebno određenom mestu đaci odlažu svoje torbe, pernice, papire, hranu…a osim pribora dozvoljeno je da se unese samo flašica sa vodom ili sokom.

Na ispitu nije dozvoljeno prepisivanje, razgovor među učenicima i ometanje drugih đaka. Svako ko ne bude poštovao propisanu proceduru na ispitu i uputstva dežurnih nastavnika rizikuje da bude udaljen sa testa. A to znači da će na tom testu dobiti nula bodova i moći će da ga ponovo polaže tek u sledećem, avgustovskom roku.

Preporuka je da se odgovori prvo pišu grafitnom olovkom (što nije obavezno), a da se potom test popuni hemijskom.

Ovo je važno jer se odgovori napisani običnom olovkom neće priznati, kao ni test koji je popunjen hemijskom koja nije plave boje.

Upotreba takozvane piši-briši olovke nije dozvoljena jer je mastilo nestabilno pri zagrevanju, što prilikom skeniranja testova za pregledanje može da dovede do nestajanja zapisa.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.