
Studentski tim Beoavia, koji se bavi konstruisanjem i izradom bespilotnih letelica, proslavio je svoj peti rođendan, kao i timsku slavu Sv. Prohor Pčinjski. Proslavi ovog malog jubileja na Mašinskom fakultetu u Beogradu prisustvovali su brojni prijatelji tima, kompanije kao i sadašnji i nekadašnji članovi Beoavie.
„Beoavia“ je osnovana 1. novembra 2017. godine na inicijativu studenata sa Katedre za vazduhoplovstvo Mašinskog fakulteta u Beogradu i jedini su predstavnici Univerziteta u Beogradu i Republike Srbije na međunarodnim takmičenjima širom Evrope. Iako mlad tim, u proteklih pet godina, ostvarili su brojne uspehe i Srbiji doneli brojna odličija i nagrade.
Ovogodišnju sezonu krunisali su šampionskom titulom na takmičenju Airbus Sloshing Rocket Workshop 2022 u Španiji. Njihova raketa Aurora 3, pogon je na vodu i vazduh pod pritsikom, uspešno je obavila sve zadatke i timu obezbedila prvo mesto u generalnom plasmanu, u konkurenciji 42 tima iz celog sveta. Pored toga, osvojili su i četvrto mesto na New Flying Competition 2022 u Hamburgu, gde su krajem septembra, predstavili svoju VTOL letelicu Kos, a dosta uspešno su nastupili i na Air Cargo Challenge 2022 u Minhenu, gde su učestvovali s projektom bespilotne transportne letelice Feniks.
U narednoj sezoni očekuje ih organizacija takmičenja Airbus Sloshing Rocket Workshop 2023, čiji su ovogodišnji pobednici. Pored toga, nastaviće aktivno da rade na unapređenju dosadašnjih projekta i izradi raketa i bespilotnih letelica za takmičenja koja ih očekuju naredne godine, a na inicijativu članova tima organizovaće i obuku pilotiranja bespilotnim letelicama, čije će modele, samostalo, izraditi.
Povodom prvog jubileja Beoavie, članovi tima su uručili posebna priznanja Mašinskom fakultetu, Katedri za vazduhoplovstvo, sponzorima i prijateljima tima, koji od početka podržavaju njihov rad na projektima koji, kako je istaknuto, podstiču inovativnost, kreativnost i preduzetnički duh kod mladih.
U ime Mašinskog fakuleta „Veliku zahvalnicu“ Beoavie primio je dekan, prof. dr Vladimir Popović koji je poručio da će uprava Fakulteta i u narednom periodu nastaviti da podržava rad Beoavie u finansijskom i svakom drugom smislu.
„Beoavia je izuzetno značajan projekat za Fakultet, jer kod studenata razvija, ne samo inženjerske veštine, nego i timski rad i druge socijalne veštine. O važnosti ovog projekta najbolje govori podatak da su vesti o uspesima i radu Beoavije, jedna od tri najudarnih informacija na klipingu medijskih sadržaja o Mašinskom fakultetu u Beogradu“, istakao je, između ostalog, prof. Popović i članovima tima poželeo mnogo uspeha u daljem radu.
Zahvalnice su uručene su i ranijem mentoru tima, prodekanu za finansije Mašinskog fakulteta, prof. dr Aleksandru Grboviću, sadašnjem mentoru, doc. dr Toniju Ivanovu, prof. dr Goranu Vorotoviću sa Katedre za vazduhoplovstvo, kao i kompanijama.
Priznanja su uručena i Davidu Cvetkoviću, dosadašnjem vođi Beoavie, Aleksandri Grubić, potpredsedniku Udruženja Beoavia, Milanu Rakiću, koordinatoru sektora za pogon i Nemanji Petroviću, kooordinatoru sektora za marketing i sponzorstva.
Beoavia trenutno broji oko 60 aktivnih članova. Pored studenata Mašinskog fakulteta u radu na projektima rade i njihove kolege kolege s Elektrotehničkog, Tehnološko-metalurškog, Saobraćajnog i Prirodno-matematičkog fakulteta, Fakulteta organizacionih nauka, Fakulteta za fizičku hemiju i Vojne akademije.
Za samo pet godina, koliko tim postoji, ovi mladi talentovani ljudi uspešno su realizovali ukupno devet projekta. Među njima su 3 bespilotne transportne letelice (Rejven TL18, Rejven 19 i Feniks), 2 letelice VTOL konfiguracije (letelica Osa s kojom su 2020. godine osvojili 3. mesto na „New Flying Competition“ i letelica Kos), kao i 4 rakete (Aurora 1 ,koja je osvojila četvrto mesto u generalnom plasmanu na Airbus Sloshing Rocket Workshop-u 2019. godine, Aurora 2, koja je na istom takmičenju 2021. godine zauzela treće mesto, pobednička Aurora 3, kao i raketa Pupin K12).
Tokom svečanosti, uglednim zvanicama su prikazani projekti letelica Feniks i Kos, kao i projekat rakete Pupin K12 koju pogoni čvrsto raketno gorivo i na koju su članovi Beoavie posebno ponosni. Ime je dobila po srpskom naučniku Mihajlu Pupinu, a oznaka „K12“ predstavlja kabinet na Mašinskom fakultetu u kojem ovi mladi entuzijasti rade istraživanja.