Sjedinjene Američke države, već neko vreme, pokušavaju da poprave odnose sa ključnim saveznicima, nakon što su procureli Pentagonovi dokumenti u kojima se tvrdi da je Vašington špijunirao prijateljske zemlje, uključujući Južnu Koreju i Izrael.

Američki ministar odbrane, Lojd Ostin, razgovarao je danas sa svojim južnokorejskim kolegom, dok zvaničnici u Seulu odbacuju mogućnost da bi kancelarija predsednika mogla biti odgovorna za curenje informacija o prodaji južnokorejskog oružja Sjedinjenim Državama.

Otkrivanje visoko poverljivog materijala, koji, između ostalog, uključuje i detalje o nedostatku municije u Ukrajini i metodama prikupljanja američkih obaveštajnih podataka korišćenih protiv Rusije, jedno je od najgorih Vašingtonovih kršenja nacionalne bezbednosti u poslednje vreme.  

Neprovereni dokumenti koji se odnose na Južnu Koreju, a koji uključuju i neke koji su, očigledno, zasnovani na internim diskusijama među najvišim južnokorejskim bezbednosnim zvaničnicima, tvrde da je Seul zabrinut da bi, artiljerijske granate koje idu za SAD, mogle da nađu put do Ukrajine.

Sama ta mogućnost da bi oružje moglo završiti u Ukrajini, smatra južnokorejski predsednik Jun Suk Jeol, veoma je problematična, jer bi na taj način došlo do narušavanja dugogodišnje državne politike o neizvoženju oružja u zaraćene zemlje.

Zvaničnici su, međutim, danas pokušali da umanje značaj procurelih dokumenata, čija autentičnost i dalje nije potpuno potvrđena.

Kim Tae-Hjo, zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost Južne Koreje, tvrdi da su informacije dobijene iz internih diskusija „neistinite“ i „izmenjene“.

U predmetnom dokumentu bez datuma, navodi se da je Južna Koreja pristala da proda artiljerijske granate kako bi pomogla Sjedinjenim Državama da popune svoje zalihe, izričito insistirajući da bi „krajnji korisnik“ trebalo da budu upravo SAD. Međutim, dodaje se da su visoki južnokorejski zvaničnici zabrinuti da bi Vašington vrlo lako granate mogao da preusmeri u Ukrajinu.

Neki analitičari sugerišu da bi curenje više od 100 visoko poverljivih američkih odbrambenih dokumenata moglo biti samo „vrh ledenog brega“, upozoravajući da SAD može očekivati opadanje svoje reputacije i slabljenje odnosa sa saveznicima.

U jednom dokumentu označenom kao stroga tajna, tvrdi se da je izraelska obaveštajna agencija Mosad ohrabrivala svoje oficire da učestvuju u protestima protiv planova izraelske vlade o slabljenju nezavisnosti pravosuđa, ali je izraelska vlada to brzo demantovala.

Šef australijskih odbrambenih snaga, general Angus Kembel, okarakterisao je navodne procurele informacije kao veoma štetne, dodajući da bi njihovo širenje moglo da potkopa poverenje između saveznika.

Do curenja informacija došlo je dve nedelje pre nego što je Jun – konzervativac koji je zauzeo oštar stav prema severnokorejskom programu nuklearnog oružja – trebalo da u Vašingtonu obavi razgovore sa Džoom Bajdenom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.