Hrvatska se posle boljeg izvođenja jedanaesteraca plasirala u četvrtfinale Svetskog prvenstva. „Vatreni“ su odigrali šahovski meč protiv Japana, uspeli su da nadoknade gol minusa iz prvog poluvremena i da izbore produžetke, a potom su imali više sreće i koncentracije.

Livaković je u penal seriji odbranio prva dva šuta Japanaca, njegovi saigrači su pogodili. Ipak, u četvrtoj seriji Livakovižć je obvranio i udarac Jošide, a posle pogotka sve je bilo gotovo – 1:1, produžeci, jedanaestercima 3:1.

Prvo veliko uzbuđenje na meču viđeno je u osmom minutu, posle greške Tomijasua Perišić je šutirao, na sreću Japanaca pored gola. Uzvratili su Azijati samo pet minuta kasnije, posle oštre lopte ubačene u šesnaesterac Hrvata Maeda je zamalo zakasnio da je sprovede u protivničku mrežu.

Imali su Hrvati, čini se, poklonjen slobodan udarac u 23. minutu, ali je Gvardiol tu priliku upropastio, šutirao je vrlo loše. Pet minuta kasnije posle ubacivanja Perišića Kramarić je zamalo zakasnio, bila bi to idealna prilika za kockaste.

Situacija iz 40. minuta nagoveštavala je ono što će se dogoditi nešto kasnije. Japanci su sjajno kombinovali, Kamada je bio u šansi, ali je šutirao izuzetno neprecizno. Ipak, četiri minuta kasnije Japan je poveo, posle kornera i “pomoćne igre” centrirao je Doan, a Maeda je savladao Livakovića iz neposredne blizine – 1:0.

Mogli su Azijati da udpliraju prednost u 47. minutu, opasno je bilo po Hrvate posle šuta Kamade sa 20 metara, na njihovu sreću lopta je otišla zamalo iznad gola. U 56. minutu izjednačenje. Lovren je odlično ubacio loptu sa desne strane, a Perišić je izuzetno preciznim udarcem glavom smestio loptu u mrežu Japana – 1:1. Na ovaj način, Perišić je sa šest golova postao najbolji strelac Hrvatske u istoriji svetskih prvenstava, dosadašnji rekorder bio je Davor Šuker.

Nije to sputalo Japance, koji su samo dva minuta kasnije mogli da vrate vođstvo. Nisu, s obzirom na to da je Livaković maestralno odbranio pokušaj Enda, koji je glavom šutirao “pod prečku”. U 63. minutu sjajan je bio i golman Japana, koji je fantastično odbranio šut Modrića, kapiten Hrvatske zahvatio je volej sa 20 metara, ali isprečio se Gonda.

Šanse su se ređale na obe strane, pa je tako do gola mogao i rezervista budimir, ali je glavom sa sedam metara šutirao pored gola Japanaca. Odličan je bio i pokušaj Perišića u 77. minutu, šutirao je sa 20-tak metara, ali je dobio samo korner, lopta je zakačila Tomijasua.

Posle ove prilike opaj je ritam meča, oba tima više su računa vodila o svom nego o protivničkom golu, isčekivajući produžetke. Ni u dodatnih pola sata meča nije bilo mnogo uzbuđenja, sve do 105. minuta kad je odličan pokušaj Mitome sa 17 metara krajnjim naporom odbranio Livaković. I to je bilo poslednje vredno pomena do jedanaesteraca.