Kina neće ostaviti na cedilu Rusku Federaciju i pored toga što u Džongnanhaju imaju štošta da zamere Kremlju. Režim Si Đinpinga pokušava da igra dvostruku igru kako bi platio što manju cenu zbog podrške Rusiji u odnosima sa EU i SAD. Za Peking je od fundamentalne važnosti – imajući u vidu da je okružen američkim saveznicima, od Japana i Južne Koreje, preko Tajvana i Filipina, do Indije, i da Kineskim morem patrolira američka flota – da zadrži izuzetno dobre odnose sa Rusijom, to jest da osigura sigurno zaleđe na severoistočnoj granici, pogotovo u slučaju invazije na Tajvan.

Odnosi između Kine i Rusije su poprilično neuravnoteženi. Kina je prvi ekonomski partner Rusije, dok Moskva nije ni među prvih deset kada je u pitanju lista Pekinga. Međutim, iskustvo nas uči da postojanje zajedničkog neprijatelja deluje neodoljivo magnetski čak i kada su u pitanju države ili političari sa dijametralnim svetonazorima, a kamoli sa sličnim, kao što su Putin i Si Đinping.

Rusija i Kina su revizionističke sile i dele zajednički cilj da sruše američko-centrični planetarni poredak i da delegitimizuju liberalno-demokratska uređenja država. Ruska agresija na Ukrajinu, i pored toga što nije došla u najbolje vreme za Peking, predstavlja korak u pravcu rušenja hegemonske uloge SAD u svetu, zbog čega je kineska diplomatija zdušno radila da što manji broj zemalja u Africi, Aziji i Latinskoj Americi uvede sankcije Rusije.

CEO TEKST ČITAJTE U NOVOM NEDELJNIKU KOJI JE NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 23. FEBRUARA, ILI U DIGITALNOM IZDANJU KOJE JE DOSTUPNO NA NSTORE.RS. VELIKI SPECIJAL POVODOM GODIŠNJICE POČETKA RATA U UKRAJINI.

SVI ČITAOCI DOBIJAJU SPECIJALNO IZDANJE MAGAZINA „MEDICINA DANAS“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.