Nakon godina rada na ruskom tržištu – Mekdonalds, Starbaks, Pepsiko i Koka-Kola – najavili su da će privremeno zatvoriti sve svoje objekte i prestati da prodaju svoje proizvode u Rusiji.

Kada je Mekdonalds otvorio svoja vrata u Moskvi na Puškinovom trgu 1990. godine, kroz njih je prošlo 30.000 Rusa koji su satima čekali u redu da bi potrošili značajan deo svojih plata kako bi osetili ukus Amerike, piše Njujork tajms.

Kroz burgere i pomfrit je uspostavljena prehrambena diplomatija koja je delovanjem mnogih privatnih kompanija i individua u prethodnih 30 godina uložila milijarde dolara kako bi donela hranu, kulturu i zlatni američki kapitalizam u Rusiju.

„Mekdonalds je bio više od običnog restorana“, rekao je bivši direktor Mekdonaldsa u Rusiji Mark Karena 2020. godine za Glas Amerike kada je ova kompanija slavila 30 godina poslovanja u Rusiji i nekadašnjem SSSR-u.

„Međutim, ruska invazija Ukrajine je promenila sve, a kompanije i restorani su se mučili da isprate promene“.

Usled pritiska koji ih je naterao na delanje, Mekdonalds je u utorak objavio da će privremeno zatvoriti skoro 850 restorana u Rusiji.

Kris Kempčinski, izvršni direktor kompanije, rekao je da broj zaposlenih u Rusiji iznosi 62.000 ljudi.

Nakon Mekdonaldsa, istim putem su krenuli i ostali popularni lanci restorana i proizvođača hrane. Starbaks je takođe zatvorio sve svoje lokacije u Rusiji. Koka-Kola je objavila da obustavlja prodaju. Pepsiko, čiji su proizvodi u Rusiji od 70-ih, više neće prodavati Pepsi i 7-Up, ali će nastaviti sa prodajom mlečnih i proizvoda za bebe u vidu „humanitarnog čina“ prema hiljadama zaposlenih.

Investitori i korisnici društvenih mreža takođe su povećali pritisak na kompanije da povuku svoje poslove iz Rusije. Za restorane i proizvođače hrane ovaj poduhvat biće veoma kompleksan.

Pepsiko je na svom veb-sajtu objavio da je najveći proizvođač hrane i pića u Rusiji. Oni poseduju preko 20 fabrika u ovoj zemlji.

„Pepsiko je ovde oduvek. Pepsiko je bio ovde i za vreme Niksona. Mi možemo da napustimo Rusiju i to će nas povrediti, ali će mnogo više povrediti ruski narod“, rekao je Brus Bin, američki advokat koji je radio na investicijama ove kompanije u Rusiji.

Mekdonalds koji je uložio milione dolara u objekte svojih restorana u Rusiji je već osetio uticaj geoplotike ranije. Kada su SAD uvele sankcije Rusiji zbog aneksije Krima 2014. godine, vlasti su iznenadno zatvorile određen broj lokacija Mekdonaldsa u Rusiji, uključujući i onu na Puškinovom trgu. koja se ponovo otvorila nakon 90 dana.

U prethodne dve decenije Rusija je bila jedna od najvažnijih tržišta za američke brendove, pogotovo za lance restorana brze hrane. Mekdonalds, KFC i Sabvej su zaradile veliki novac svojim poslovanjem u Rusiji.

Mark Karena je prethodne godine rekao da je u poslednjih 20 godina njegova kompanija značajno doprinela ruskoj ekonomiji.

„U prethodne dve decenije mi smo pokazali kakavi smo rusofili i koliko smo doprineli ekonomiji ove zemlje. Mi sve proizvodimo ovde u Rusiji i osim mene, svi zaposleni u kompaniji su Rusi. Mi smo postali lokalni biznis i doprinosimo ovdašnjim zajednicama“ zaključio je Karena.

RAT U UKRAJINI – NAJVAŽNIJE

Raste zabrinutost o potencijalnom radioaktivnom curenju iz nuklearne elektrane Zaporožje.

Rusija i Ukrajina razmenile su optužbe za granatiranje oblasti u kojoj se nuklearna elektrana nalazi.

Međunarodna agencija za nuklearnu energiju pokušava da ispregovara hitnu inspekciju Zaporožja.

Volodimir Zelenski rekao je da će ruski osvajači „nestati kao rosa na suncu“.

Prema izveštajima koji dolaze sa fronta, Rusija je intenzivirala svoje napade na Donjecku regiju.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.