Pacijenti sa oslablabljenim imunitetom, pogotovo oni koji boluju od najtežih bolesti i dalje su pod velikim rizikom da u slučaju zaražavanja virusom COVID-19 dobiju tešku formu bolesti koja zahteva bolničko lečenje ili se može završiti i smrću, upozorajavaju predstavnici Udruženje obolelih od limfoma, hronične limfocitne leukemije i mijeloproliferativnih neoplazmi MPN-a – „LIPA“, Udruženje obolelih od reumatskih bolesti Srbije ORS i Udruženje transplantiranih i pacijenta koji čekaju transplantaciju organa – „Zajedno za novi život“ .

Pod najvećim rizikom su pacijenti u procesu aktivne hemioterapije, hematoonkološki bolesnici, pacijenti na dijalizi i sa hroničnom bubrežnom bolešću. U riziku su i pacijenti koji primaju imunosupresivnu terapiju, oni koji imaju primarne imunodeficijencije, transplantirani pacijenti, kao i oboleli od hroničnih artritisa i sistemske bolesti vezivnog tkiva.

Kroz dugogodišnji rad tri udruženja koja okupljaju ovu posebnu osetljivu grupu pacijenata, shvatili su značaj edukacije opšte javnosti o problemima i izazovima sa kojima se ovi pacijenti suočavaju, naročito, od početka pandemije. Zato su zajedničkim radom i naporima kreirali brošuru, koja će sadržati potrebne informacije   načinima zaštite pacijenata koji se vakcinišu, ali i o mogućim posledicima onih koji to ne učine.

Maja Kocić, predsednica Udruženja „LIPA“, istakla je da je ideja ove kampanje da pomognu pacijentima i njihovim porodicama da lakše prebrode sve poteškoće koje mogu nastati kao posledica zaražavanja SARS-COV2 virusom, kao edukacija o  dostupnim terapijskim opcijama kada govorimo o prevenciji i zaštiti protiv virusa. Svrha ove brošure je pokušaj da edukacije pacijenta o tome koje su terapijske opcije dostupne kada govorimo o prevenciji i zaštiti protiv virusa, kao i da odgovorimo na najčešća pitanja koja ovi pacijenti imaju kada je reč o virusu i zaštiti protiv njega. Kocić naglašava da veruje da će saveti i preporuke navedeni u ovoj brošuri u tome i pomoći

 – Naš cilj je da kroz ovaj projekat, zajedničkim snagama delujemo, pre svega na podizanje svesti opšte javnosti o značaju imunizacije uopšte, a naročito kod pacijenata sa oslabljenim imunitetom jer i aktivna i pasivna imunizacija su od posebne važnosti za za ovu grupu pacijenata, imajući u vidu činjenicu da je njihov imuni sistem oslabljen, te su podložniji težim oblicima COVID-19, istakla je prim. dr Mijana Lapčević predsednica Udruženja pacijenata obolelih od reumatskih bolesti Srbije- ORS.

 Prim. dr Lapčević je  rekla  da iako su dostupne visoko efikasne vakcine protiv COVID-19 virusa,  pacijenti sa oslabljenim imunitetom su u riziku od neadekvatnog odgovora na vakcinu, te ne reaguju kao ostatak populacije sa normalnim imunitetom. Ova vrsta pacijenata je podložnija zarazi SARS-COV2 virusom, hospitalizaciji zbog infekcije, lečenju na intenzivnoj nezi i bolničke smrtnosti, te su pod većim rizikom od širenja infekcije na ostale članove porodica. Ove osobe su takođe u povišenom riziku od razvijanja teškog oblika infekcije SARS-COV2 virusom, pre svega hematoonkološki i transplantirani pacijenti, kao i oboleli od hronični artritisi (HA) i sistemskih bolesti vezivnog tkiva (SBVT) sa aktivnom bolešću, ili na terapiji visokim/pulsnim dozama glukokortikoida, ili na terapiji rituximabom.

Ona je napomenula da je virus je i dalje u prisutan i da kod bolesnika sa teško oštećenim imunitetom može biti veoma opasan. U cilju maksimalne moguće zaštite od infekcije pacijenata sa oslabljenim imunitetom, svi zajedno se moramo zalagati za dostupnost novih mogućnosti prevencije i lečenja terapijama koje pružaju dugotrajnu zaštitu, kako bi im pružili adekvatnu zaštitu od zaraze i koegzistencije sa virusom. Zato, koristimo ovu priliku da apelujemo na širu primenu najnovijih startegija lečenja, kao i na pojećan oprez od strane zdrave populacije, čije ponašanje u znatnoj meri može da pomogne pacijentima sa oslabljenim imunitetom .

Imunizacija tokom pandemije je bila preporuka od strane svih lekara iz ovih oblasti, a prema podacima koje imamo najveći broj njih je imunizovan. I pored imunizacije, veliki broj ovih pacijenata je bio zaražen virusom COVID-19, imajući lakšu do srdnje tešku kliničku sliku. Zbog toga je, pored vakcinacije koja je vrlo značajna i na prvom mestu kada govorimo o prevenciji stanovništva protiv virusa, profilaksa lekom monoklonskim antitelima koji predstavljaju pasivan oblik imunizacije (davanje leka koji sadrži već stvorena antitela) kod ove ugrožene skupine je od vitalnog značaja.

Mladen Todić, predsednik Udruženja transplantiranih i onih koji čekaju transplantaciju organa – “Zajedno za novi život” ukazao je na neophodnost dase transplantirani pacijenti i pacijenti na listama čekanja za transplantaciju organa zaštite od svih mogućih vrsta infekcija, a ponajviše od infekcija korona virusom, neophodno ih je edukovati i informisati, tačnije raditi na prevenciji njihovog zdravlja. Najviše iz razloga da se očuva presađeni organ, i da se očuva zdravlje onih koji čekaju na transplantaciju organa. Iz tog razloga je nastala saradnja sa udruženjima „ORS“ i „Lipa“ u cilju prevencije zaraze Korona virusom za ovu ugroženu grupu pacijenata. Istorija je pokazala da je najbolja prevencija u ovim slučajevima vakcinacija, pa se ovom brošurom na taj način obraćamo pacijentima koji su imunokompromitovani zbog terapije koju koriste. Prevencija vakcinacijom pacijenata sa presađenim organom i pacijenata koji su na listama čekanja za transplantaciju organa je višestruko značajna, pre svega što u Srbiji je veoma mali broj donora, pa je sačuvati presađeni organ i očuvati zdravlje pacijenta do transplantacije životno važno. 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.