ZA NEDELJNIK.RS PIŠE

VIKTOR GOSTILJAC

advokat i nekadašnji predsednik AKS

***

 

Ostavka predsednika AKS samo jednim delom predstavlja usko advokatsko pitanje.

Usađena pretencioznost i osećaj važnosti kod srpskih advokata diktira zaključak da obezglavljivanje nacionalne komore ima širi društveni značaj.

To nije sasvim bez osnova jer govorimo o organizaciji koja je sposobna da parira državi ukoliko to zaželi i koju čine ljudi kojima niko ne može dati otkaz.

Dakle, radi se o instituciji čije aktivnosti mogu imati većeg uticaja na društvene tokove i prava građana od drugih profesionalnih organizacija, poput lekarskih ili inžinjerskih komora.

Zbog toga, i ostavka njenog predsednika može imati pozadinu koja nije bez značaja za šire društvo.

Ova ostavka predstavlja finale jednog perioda u kome je nacionalna komora, sa svojim komorama u sastavu, nestala sa društvene scene.

Imajući u vidu trenutak u kome se nalazimo, smatram da to nije slučajno. Doduše, iz ove ocene treba izuzeti advokatsku komoru Vojvodine koja je preuzela inicijativu u aktivnostima i u nekoliko navrata spašavala obraz cele organizacije.

Međutim, tišina koja vlada u Dečanskoj 13, jasno govori da se rukovodstvo AKS opredelilo za pacifikaciju, za snižen ton i nemešanje u glavna društvena pitanja.

Tu ne treba biti zavaran povremenim obustavama jer su one rezultat inicijativa koje su potekle iz advokatske baze i pojedinih komora u sastavu, bez ikakvog uticaja i vođstva od strane krovne komore.

Kao takve, i te obustave su bile jalove, bez cilja i sadržaja, ubrzo zaboravljene kao mali simbol advokatskog otpora.

U tom smislu, zaboravljena je jedna vrlo važna stvar: kada advokatura biva pacifikovana i umirena, gubi se balans između potrebe za njenom konstruktivnošću u pregovorima sa državom po bilo kom pitanju i njenom mogućnosti da kreira krizu i problematizuje neko pitanje kada je to u njenom interesu.

Drugim rečima, ako država u vama ne vidi potencijalni izvor problema i snagu da pritisak sprovedete, ona neće slušati sa pažnjom ni vaše zahteve ni vaše probleme.

Prema tome, pacifikovana komora je beskorisna a konstruktivnost takve komore se ne vrednuje i ne nagrađuje.

Ovakva neaktivnost dovodi do otvaranja prostora za advokatske solere koji su vrlo često sa advokatskih margina ali se ne libe da nastupaju u ime cele advokature i koji caruju u vremenu ludom, kada svako može dobiti prostor pred publikom.

Te ličnosti predstavljaju nekakvu kombinaciju šešeljevsko-brkićevskog, cirkusko-tabloidnog tipa i nastupa, i jesu tužna sadašnjost advokature.

U beogradskoj organizaciji naročito se osetio uticaj ovih advokata, čiji su predstavnici dospeli i do mesta u Upravnom odboru beogradske komore.

Amateri u tom poslu a lišeni kvaliteta ubrzo su najjaču i najveću komoru u zemlji doveli do ćorsokaka i beznačajnosti u širem, društvenom smislu.

Ne može se oteti utisku da je to učinjeno uz podršku vlasti kojoj je ovakva mirna i slaba komora idealna. Tako je advokatska organizacija dočekala istorijski trenutak u kome se nalazimo nespremna, opterećena ličnim odnosima i sitnim političarenjima.

Ona je samo zahvaljujući svom članstvu uspela da, i kao takva, pokaže zube i bude jedina profesionalna organizacija koja je bila u obustavi rada za opštu korist.

Međutim, nacionalna komora je propustila priliku da zablista i da preuzme vodeću ulogu u artikulaciji studentskih i građanskih protesta, koja joj je, po prirodi stvari, mogla pripasti.

Zato je mandat predsednika AKS u ostavci bio, po svakom merilu, neuspešan mandat. Pokazalo se da jedan spreman i častan advokat ne mora biti i dobar predsednik komore .

Pred nama su advokatski izbori koji nas još više unespokojavaju jer aspiracije za najviše funkcije u srpskoj i beograskoj komori pokazuju, kao i u društvu, najambiciozniji ali ne i najkvalitetniji.

Nadu vidim u novoj generaciji mladih advokata među kojima se možda pojavi snaga inspirisana studentskim entuzijazmom i dobrim namerama, koja bi uspela da ponovo stvori komoru koja je ujedinjena, snažna i efikasna.

Do tada, advokaturi preostaje da ako ne može da predvodi, ono bar da pojedinačnim naporima učestvuje u društvenim zbivanjima.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.