Gojaznost pogađa oko 13 odsto globalne populacije i uz nju dolazi i niz drugih međusobno povezanih bolesti, uključujući kardiovaskularne bolesti, dijabetes i bolesti jetre, kao što je masna jetra.

“Ljudima je teško da izgube kilograme ili da određenu kilažu održavaju. Nije uvek sve do volje i želje ljudi”, zaključio je Vebster Santos, profesor hemije sa Univerziteta za nauku.

Santos i njegove kolege nedavno su identifikovali mali mitohondrijski „rastavljač“ nazvan BAM15, koji smanjuje masne naslage bez uticaja na unos hrane i mišićnu masu, prenosi N1 pisanje Science Daily.

Osim toga, ovaj molekul smanjuje insulinsku rezistenciju i blagotvorno deluje na oksidativni stres i upalu.

Nalazi, objavljeni u časopisu “Nature Communications” u aprilu ove godine, zvuče obećavajuće i nagovještaju lečenje gojaznosti, dijabetesa, a posebno bezalkoholnog steatohepatitisa (NASH), vrste bolesti jetre za koju je karakteristična upala i nakupljanje masti u jetri, takozvana masna jetra.

U narednih nekoliko godina očekuje se da će to stanje postati vodeći uzrok transplantacije jetre u zapadnim zemljama.

Mitohondrije se obično nazivaju moćnim ćelijama. Organela stvara ATP, molekul koji služi kao energetska valuta ćelije, koja pokreće telo i ostale biološke procese koji pomažu našem telu da pravilno funkcioniše.

Da bi napravili ATP, hranjive supstance moraju da budu spaljene i potrebno je uspostaviti protonsku pokretačku silu (PMF) unutar mitohondrija.

PMF se stvara iz protonskog gradijenta, gde je veća koncentracija protona van unutarašnje membrane i niža koncentracija protona u matrici, odnosno prostora u unutarašnjoj membrani.

Ćelija stvara ATP kad god protoni prođu kroz enzim nazvan ATP sintaza, koji je ugrađen u membranu. Dakle, oksidacija hranjivim supstancamama ili sagorevanje hranjivih supstanci povezana je sa sintezom ATP-a.

“Dakle, sve što smanjuje PMF, može povećati disanje. Mitohondrijski „rastavljači“ su mali molekuli koje odlaze u mitohondrije kako bi ćelijama pomogle da više dišu. Efikasno, menjaju metabolizam u ćelijii tako da sagorimo više kalorija, a da ne vežbamo”, rekao je Santos, pridruženi član Tehničkog centra Virdžinija za otkrivanje lekova.

Znajući da ovi molekuli mogu da  promene metabolizam ćelije, naučnici su želeli da budu sigurni da lek dostiže željene ciljeve i da je pre svega siguran.

Kroz niz istraživanja na miševima, istraživači su otkrili da BAM15 nije toksičan, čak ni u velikim dozama, niti utiče na centar sitosti u mozgu, koji inače govori našem telu da li smo gladni ili siti.

U studijama BAM15 sprovedenim na miševima životinje su pojele istu količinu kao i kontrolna skupina, a i dalje su gubile masnoću.

Ali postavlja se jedno pitanje koje se odnosi na vreme poluraspada BAM15.Relativno je kratko u modelu miša, a za oralno doziranje kod ljudi, optimalni poluživot je mnogo duži.

Iako BAM15 ima ozbiljan potencijal kod miševa, ne mora da znači da će lek biti uspešan i kod ljudi, barem ne u istom molekulu.

“Mi u osnovi tražimo istu vrstu molekula, ali nam je potrebno da duže ostane u telu da bi imalo efekta”,  rekao je Santos.  

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-439-od-11-juna/

Komentar(1)

  1. SofijaBgd
    16. juna 2020. 14:29

    Zanimljiva studija, jer imam insulinsku rezistenciju, malo sam gojazna nista preterano. Nisam pristalica lekova, mada ovaj lek bi mozda bio potrebniji teskim dijabeticarima. Koristim kapsule kurkume pro100 i drzim pod kontrolom insulin.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.