Krajem prošle godine iznenadili smo vas Nedeljnikom koji je bio mnogo obimniji i izašao je nešto ranije nego inače. Sada vam donosimo nešto drugačije. Praznici su prošli, ali priče koje ostavljaju bez daha tek kreću da se nižu. Prvi broj Nedeljnika u 2025. godini već je na kioscima, spreman da vas povede u novu godinu s pričama koje inspirišu, otkrivaju i postavljaju prava pitanja. Neka ova godina počne sa novim idejama i perspektivama – a svaka će biti dobra ako počne uz Nedeljnik u ruci!
Na naslovnoj strani nalazi se jedna takva priča.
Da li ste znali da je Piksi bio porodični nadimak kneginje Jelisavete Karađorđević? Devojčice koja je sa samo četiri godine proterana iz Jugoslavije, a ubrzo zatim proglašena državnim neprijateljem. U ovom broju donosimo fascinantnu priču o njenom životu, bogatoj istoriji porodice Karađorđević i susretima s velikanima iz različitih oblasti. Uz dozvolu izdavača, objavljujemo i najzanimljivije odlomke iz njene autobiografije „Tamo daleko“.
Ali to nije sve – analitički deo novog broja osvetljava kontroverznu rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu. Saznaćete više o nestručnim firmama, povećanim troškovima i vezama sa vladajućom strankom. Dokumentacija koja razotkriva mnogo toga sada je pred vama.
U političkom bloku, istražujemo uticaj studentskih protesta u Beogradu, započetih simboličnom tišinom kod Studentskog parka. Blokade, najtiši protest na Slaviji i njihova istrajnost postavljaju pitanja o političkoj stabilnosti, mogućim izborima i „čuvarima vatre“ aktuelne vlasti. Detalje donosimo u našoj analizi.
Očuvanje ćirilice dobija nove obrise – od januara biblioteke mogu otkupljivati samo knjige štampane ćirilicom. Da li je ovo prilika za kulturni preporod ili nova tačka neslaganja između pisaca i izdavača? Odgovore potražite u tekstu Marine Zdravković.
Sve ovo i još mnogo toga čeka vas u novom broju Nedeljnika, koji obećava da će vam već od početka godine doneti informacije i priče koje inspirišu.
NASLOVNA STRANA NOVOG BROJA NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 09. JANUARA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS
Šta vas još očekuje danas od događaja?
Deseti dan januara donosi bogat spektar događaja iz sveta, regiona i Srbije, a pažnja će biti usmerena na nekoliko ključnih tema.
U međunarodnim okvirima, Rim postaje centralna tačka diplomatije. Američki predsednik Džozef Bajden nastavlja svoju posetu Italiji, dok visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Kaja Kalas prisustvuje sastanku Kvinte o Siriji i vodi razgovore s tamošnjim zvaničnicima. Uz nju, šef američke diplomatije Entoni Blinken pridružiće se evropskim kolegama u diskusiji o situaciji u Siriji. Paralelno, u bazi Ramštajn u Nemačkoj, održaće se sastanak Kontakt grupe za odbranu Ukrajine, uz prisustvo ključnih figura poput generalnog sekretara NATO-a Marka Rutea i američkog ministra odbrane Lojda Ostina. Daleko od Evrope, Liban bira novog predsednika, dok SAD obeležavaju Nacionalni Dan žalosti zbog smrti bivšeg predsednika Džimija Kartera, koji je preminuo u 101. godini.
Region takođe obiluje događajima.
U Banjaluci se obeležava Dan Republike Srpske, praznik koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim, dok zamenik američkog državnog sekretara Ričard Verma započinje regionalnu posetu u Tirani, gde će razgovarati sa albanskim zvaničnicima, a potom nastaviti put ka Beogradu i Prištini.
Na domaćem terenu, predstavnici četiri sindikata GSP Beograd najaviće korake povodom ukidanja trolejbuskog prevoza, dok će se u Vladi Srbije premijer Miloš Vučević sastati sa predstavnicima sindikata prosvete kako bi razgovarali o ključnim pitanjima za ovaj sektor.
Ni jubitelji sporta neće biti zapostavljeni – košarkaši Panatinaikosa i Partizana ukrstiće snage u Atini u okviru 20. kola Evrolige, dok se širom Evrope igraju još tri uzbudljive utakmice.
Dan koji je pred nama obećava dinamične događaje na svim poljima – od politike i diplomatije do sporta i unutrašnjih tema. Ali ono najbitnije, četvrtak je dan za Nedeljnik. Pratite, analizirajte i budite informisani!
Istorijski pretres
Na današnji dan 1856. godine rođen je Stevan Stojanović Mokranjac, ključna figura srpske nacionalne muzike, osnivač prve „Srpske muzičke škole“ i autor značajnih dela poput „Rukoveti“. Takođe, 1908. rođena je Simon de Bovoar, francuska književnica i filozofkinja, autorka uticajnih dela poput „Drugi pol“. Ričard Nikson, jedini predsednik SAD koji je podneo ostavku, rođen je 1913. godine, dok je 1922. rođen Ahmed Seku Ture, prvi predsednik nezavisne Gvineje.
Godine 1873. preminuo je Šarl Luj Napoleon III, bivši car Francuske, poznat po ekspanziji Francuske i porazu kod Sedana. Iste godine svet je napustio i Vitorio Emanuele II, prvi kralj ujedinjene Italije. 2007. preminuo je Ivao Takamoto, animator koji je stvorio likove za „Skubi-Du“ i „Porodicu Kremenko“, dok je 2023. preminuo Čarls Simić, istaknuti pesnik srpskog porekla.
Na današnji dan 1792. godine okončan je Rusko-turski rat mirom u Jašiju, čime se Rusija proširila do Dnjestra. U Nišu 1878. završena je turska uprava, dok je 2004. Turska potpisala protokol kojim se ukida smrtna kazna. Godine 2009. UN su pozvale na prekid vatre u pojasu Gaze, dok je 2024. Gabriel Atal postao najmlađi premijer Francuske Republike u istoriji.
Lektira za danas
Iako je danas Nedeljnik u centru pažnje, Velike priče ne zaostaju za sjajnim tekstovima.
Razočaranje otkriva našu sposobnost da brinemo, da sanjamo i da želimo više od života. Ovo nisu slabosti – to su znaci potpuno proživljenog života, o tome piše Sara Kuburić.
Dušan Makavejev, crni talas i seksualna revolucija u Jugoslaviji i svetu – o tome piše Nikola Božilović.
U sarajevskom naselju Stup svake nedjelje se veliki broj ljudi okupi na pijaci na otvorenom. Taj šaroliki skup službeno se naziva auto-pijacom. Ali među posjetiocima najmanje je onih koji dolaze zbog automobila – piše Amir Sužanj.
Zbog brutalnosti, službenici vojno-teritorijalnih organa, u Ukrajini znanih po skraćenici TCK, zaradili su nemili nadimak ljudolovci – piše Aleksandar Radić