
Vlada Srbije poslala je svim svojim ambasadorima i članicama Evropske unije tekst u kojem navodi da su „studentski zahtevi opravdani, dobro utemeljeni i važni“, kao i da je Vlada sve te zahteve ispunila.
U tekstu se navodi da su borba protiv korupcije, održavanje vladavine prava i jačanje institucija „ključni principi kojima je država potpunosti posvećena“, kao i da cene to što su studenti ta pitanja stavila u žižu, zbog čega je „Vlada ispunila sve njihove zahteve“.
Dodaje se da su se u poslednja tri meseca okupljanja studenata i građana odvijala mirno, bez korišćenja državne sile, „čak iako nisu bili zvanično prijavljeni, kao što je propisano zakonom“.
Vlada je, kako dalje piše, preduzela svaki napor da osigura da, „uprkos tome što nisu bila najavljena, ta okupljanja budu „na pravi način obezbeđena“, i bezbednost svih učesnika bude garantovana“.
„Vlada i državne službe su osudile svaki incident koji je ugrozio bezbednost studenata i građana tokom okupljanja. Dodatno, odgovorni su privedeni, a za najozbiljnije prekršaje u toku su pravni procesi“, piše u tekstu, i dodaje da je podneta i politička odgovornost.
„Premijer je preuzeo ličnu političku odgovornost i podneo je ostavku nakon incidenta u kojem su učestvovali članovi njegove partije. Kao rezultat, ne samo da su počinioci brzo identifikovani i privedeni pravde, već su i kao rezultat sramnog čina nasilja protiv studenata, i premijer i gradonačelnik Novog Sada podneli ostavku“, piše.
Vlada je „priznala izazove i u potpunosti je posvećena da iz rešava“, napisano je, posebno u kontestu ubrzavanja i jačanja procesa evrointegracija Srbije.
„Zbog toga je cilj Srbije da ubrza put ka EU, predlažući da ispuni sve obaveze do kraja 2026. To su upravo one vrednosti koje podržava Evropa – vladavina prava, borba protiv korupcije i sloboda medija. Ubrzan evropski put je ključan za Srbiju da se efektno pozabavi ovim pitanjima i primeni smislene reforme“, poručuje Skpuština.
Dodaje se i da dok se suočava sa „politizacijom određenih predstavnika NVO i njihovom umešanošću u unutrašnja politička pitanja zemlje, Srbija nema nameru da proteruje ili zabranjuje bilo koju NVO organizaciju“.
„Nasuprot tome, Srbija pozdravlja i očekuje njihovo aktivno učešće u reformama koje je zemlja posvećena da sprovede. Snažno i angažovano civilno društvo je suštinsko za jasni, nedvosmisleni evropski put i uspešnu implementaciju reformi“, ističe se.
Kako piše, četiri ključna principa, „kojih se drže predsednik, vlada i sve državne institucije su dijalog, mirno rešavanje problema, ubrzana evropska integracija i osuda svih vrsta nasilja“.
U nastavku teksta pobrojani su studentski zahtevi i obrazloženje da su ispunjeni.
Navodi se da je krivična istraga pokrenuta dan posle pada nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu – 2. novembra 2024. Spominje se da su desetine ljudi ispitane, uključujući i 20 pojedinaca u roku od 24 časa od tragedije. Takođe, dodaje se da je 30. decembra 2024. podignuta optužnica protiv 13 osoba, među kojima je i bivši ministar građevinarstva Goran Vesić (koji je jedini od njih pušten da se brani sa slobode).
Pokrenuta je 2. februara 2025. i istraga o korupciji, kao odgovor na kritike da je prvobitna istraga bila nedovoljna, u sklopu koje je iskaz dao i inženjer geologije Zoran Đajić, piše u tekstu.
„Na zahtev Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu i Fakultet tehničkih nauka sproveo je ekspertsku analizu koja je zaključila da je nadstrešnica bila teža za 23,11 tona teža od prvobitno projektovanog, što je verovatno doprinelo njenom padu“, ukazuje se.
Dodaje se da je potrebno vreme da se ovako složeni procesi istraže i procesuju na tačan i pravičan način.
Što se tiče drugog studentskog zahteva i objavljivanja relevantne dokumentacije o rekonstrukcije Železničke stanice, navodi se da je vlada objavila najmanje 559 linkova, koji sadrže 13.042 dokumenta, sa dodatnih 925 dokumenata spremnih za objavu.
„Neka dokumenta još nisu u posedu države ali su prikupljena. Pregled pre objave javnosti takođe zahteva vreme i resurse“, navodi se.
Kada se radi o trećem zahtevu i okončanju pravnih akcija protiv demonstranata i oslobađanja svih pritvorenih, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 29. januara 2025. pomilovao šest studenata, četiri direktora škola, dekanku, univerzitetskog profesora, i asistenta koji su uhapšeni tokom studentskih protesta.
„Predsednik je izdao direktivu organima za sprovođenje zakona da obezbede protestne oblasti i spreče bilo kakve dalje nasilne incidente protiv demonstranata. Policija stalno obezbeđuje demonstrante, što predstavlja značajnu upotrebu državnih resursa“, ukazuje se.
Spominje se i daće vlada povećati izdvajanja za državne univerzitete za 20 odsto, što je suma od 12,1 milijardu dinara, preko već planirane od 60,5 milijardi. Navodi se da je to bio četvrti studentski zahtev.
dosta bre
Lažete li, lažete...