Na prvi pogled, priče koje dominiraju naslovnom stranom novog Nedeljnika – veliki intervju biznismena Branislava Grujića, koji u Nedeljniku prekida svojevrsni zavet ćutanja, i sećanje Čedomira Antića na četvrt veka studentske pobune koja je dovela do demokratizacije društva – nemaju mnogo veze sa onom trećom temom koja je u fokusu za euforiju spremne javnosti. Ali samo na prvi pogled. Jer i jedno i drugo i treće tiču se velikih nadanja – da će se živeti bolje, da ćemo živeti u uređenom društvu, da ćemo postati svetski prvaci u fudbalu – posle kojih dođu još veća razočaranja, onda kada nam ništa i niko ne valja.

Da ne bude da nas samo muškarci u svetu predstavljaju lepo, tu je priča sa dr Tijanom Jovanović-Talisman, sve protkano saundtrekom mladosti: ABBA se najbolje sluša uz sjajni tekst Branka Rosića. Pa, neka nam bude više „Money“ a manje „Mamma mia!“…

Pogledajte šta vas čeka u novom broju Nedeljnika.

Svi čitaoci na poklon dobijaju Mond diplomatik na srpskom jeziku

Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs

GRUJIĆ – Beograd izgleda mnogo drugačije ako se gleda sa 155 metara visine, koliko ima „West Tower“, novi „landmark“ glavnog grada, kula koja je nikla u okviru „WEST65“ kompleksa na Novom Beogradu. To je jedan od projekata, započet pre više od deset godina, koji u fokus vraća jednog od naših najpoznatijih biznismena Branislava Grujića. Drugi je – „Prokop“. A Branislav Grujić skoro deset godina nije dao intervju. Sve do danas…

LALIĆ – „Dođem u Beograd i sprovedem mini-anketu među svojom generacijom, niko nije čuo ‘Bembašu’, osim kuma, koji je doduše stariji godinu dana, i kaže ‘Ćale je slušao narodnjake’. Ova jedna godina nije nebitna za ovu priču…“, piše glavni urednik Veljko Lalić u uvodniku novog broja Nedeljnika.

PROTESTI – „Mnogo je učinjeno da ondašnje narodne demonstracije budu proglašene za proizvod zapadnih obaveštajnih službi, a studentski protest za ili stranu ili makar kreaciju komunističke duboke države. Činjenice govore suprotno. Od stranačkih ka nacionalnim proteste je svojom osornošću i nesposobnošću odveo sâm režim…“ Za novi Nedeljnik o četvrt veka studentskih i građanskih protesta piše istoričar Čedomir Antić, jedan od vođa studentske pobune 1996/97.

LEKIĆ – „Čuvajte mi Srbiju. A kakva je – i ne morate!“, setio se Dragoljub Draža Petrović poslednjeg tvita Slaviše Lekića, u sećanju na jedno lepše vreme srpskog novinarstva.

SMAJLOVIĆ – O tome ko je dobar, a ko zao na granici Poljske i Belorusije, za novi Nedeljnik piše Ljiljana Smajlović.

ABBA – Jedan od događaja ove godine je novi album grupe ABBA, kao i koncerti sledeće godine u specijalnoj ABBA areni u Londonu. Ovaj švedski bend pomerio je programsku šemu BBC-ja, imao je TV šou gledaniji od prenosa iskrcavanja na Mesec, odbili su milijardu dolara za povratničku turneju pre dvadeset godina, prodali 400 miliona ploča i zauvek ostali fenomen za sve generacije. Oni su priča o uspehu i neverovatnom i vrlo neobičnom kambeku kojem nema kraja, ali i o tome kako su jedna „mala“ kultura i zemlja uspele da osvoje svet. Veliki tekst Branka Rosića u novom Nedeljniku

Ostale vesti o kojima ćete pričati

KORONAVIRUS U SRBIJI

Prema poslednjim podacima koronavirus je u Srbiji potvrđen kod još 3.600 osoba od testiranih 18.016. Od posledica zaraze preminulo je 56 ljudi. Na respiratoru su 254 pacijenta.

Epidemijska situacija u Srbiji je sve bolja i broj novozaraženih je u padu, izjavila je premijerka Ana Brnabić, ocenjujući da je treća doza vakcine protiv koronavirusa pomogla da se situacija popravi.

Direktor Кancelarije Svetske zadravstvene organizacije u Srbiji Marijan Ivanuša izrazio je zadovoljstvo što se u Srbiji smanjuje broj novoobolelih kao i zbog toga što je interesovanje za vakcinaciju više nego u orkuženju.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da je Institut za primenu nuklearne energije (INEP) jedina referentna ustanova u Srbiji koja može da izda certifikat za antitela.

Srbija će za borbu protiv kovida od Sjedinjenih Država dobiti još 3,7 miliona dolara, za jačanje kapaciteta četiri referentna Instituta i promociju vakcinacije.

Кako skače interesovanje za vakcinaciju

U Zrenjaninu je nakon uvođenja kovid propusnica interesovanje za vakcinaciju poraslo za 20-30 odsto, rekao je za RTS direktor Doma zdravlja Zrenjanin doktor Zdravko Ždrale.

“Posebno mi je drago da je sve više mladih koji se javljaju da prime prvu dozu vakcine”, rekao je Ždrale.

Do sada je prvu dozu vakcine primilo 48.720 Zrenjaninaca, 47.040 je primilo drugu dozu dok je treću dozu primilo preko 20.000 građana.

“Trend rasta je prisutan i nadamo se da će tako da se nastavi”, istakao je Ždrale.

U ovom trenutku u zrenjaninskoj bolnici se nalazi 81 kovid pacijent a 3 pacijenta su na respiratoru.

ZORANA MIHAJLOVIĆ: NISAM FAN SOCIJALISTA

Članica Predsedništva Srpske napredne stanke (SNS) Zorana Mihajlović izjavila je da nema ništa protiv da Socijalistička partija Srbije (SPS) bude njihov koalicioni partner, ali da nije baš za to da budu na zajedničkoj listi za izbore.

“Mislim da ne treba da budu na istoj listi SNS i SPS. Uopšte nisam fan socijalista. Njihova politika je politika oslanjanja na Aleksandara Vučića i naprednjake i ništa više od toga”, rekla je Mihajlović za današnju Politiku.

Predsednik SPS Ivica Dačić je rekao za taj list, da će Vučić biti i njihov predsednički kandidat i istakao da dok je on na čelu SPS-a nikada neće okrenuti leđa Vučiću.

Govoreći o mogućnosti da na izborima na proleće imaju zajedničku izbornu listu, Dačić je potvrdio da to zavisi od biračkog tela obe partije i od toga koja opcija donosi više glasova.

Dačić je naglasio i da ako SPS i SNS budu na izbore izlazili s jednom listom, to će onda biti i na republičkim i na nivou Beograda, po istom principu, ali da se još razgovora o tome.

„ČETVRTA DOZA NA PROLEĆE“

Epidemiolog Branislav Tiodorović izjavio je da je verovatno da će na proleće biti preporučeno primanje četvrte doze vakcine protiv korona virusa.

Tiodorović je za današnji “Blic” rekao da bi se imunizacija protiv korona virusa u budućnosti mogla obavljati dva puta godišnje.

“Delta plus soj počinje po Evropi da daje efekte u negativnom smislu, povećava se broj zaraženih, te imamo primere da zemlje koje su bile relativno mirene, kao što su Holandija i Danska, imaju povećanje broja novozaraženih. Nemci su takođe u problemu”, ocenio je on.

Epidemiolog je naveo da će se u Srbiji nastaviti smanjivanje broja novozaraženih, ali je istakao da od građana zavisi da li će do toga doći.

“Moguć je nastavak trenda opadanja broja zaraženih, jer sada postoji kod naroda ta doza ozbiljnosti. Kada brojke rastu i ljudi se ozbiljnije ponašaju, kada brojke padaju oni se opuste a to ne treba da bude tako”, naglasio je on.

Tiodorović je kazao da je medicinski deo Kriznog štaba i dalje za uvođenje celodnevnih kovid propusnica i da će na tome insistirati.

Dodao je da je uvođenje kovid propusnica imalo uticaj na osobe starosti od 30 do 40 godina i da se to vidi iz podataka o vakcinaciji.

VUKOVAR – 30 GODINA KASNIJE

U Vukovaru se danas obeležava 30. godišnjica vukovarske tragedije, na dan kada su posle tromesečne opsade u razrušen grad ušli pripadnici Jugoslovenske narodne armije (JNA) i srpskih paravojnih formacija.

Od prošle godine, taj dan se obeleževa kao Dan sećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje i neradni je dan.

Centralni događaj je tradicionalna Kolona sećanja vukovarskim ulicama do 5,5 kilometara udaljenog Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, gde državne i druge delegacije polažu vence.

Ministar branitelja Tomo Medved iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) pozvao je građane da zbog epidemioloških razloga ostanu kod kuće i da paljenjem sveća odaju počast stradalima, a one koji odluče da dođu, da se pridržavaju epidemioloških mera.

Uprkos apelu vlasti, nekadašnji HDZ-ovac, vukovarski gradonačelnik Ivan Penava iz krajnje desnog Domovinskog pokreta pozvao je građane Hrvatske da dođu 18. novembra u Vukovar i pridruže se Koloni sećanja.

Dolazak u Vukovar i učešće u Koloni sećanja najavili su predsednik Hrvatske Zoran Milanović, premijer i lider vladajuće HDZ Andrej Plenković, predsednik Sabora Gordan Jandroković (HDZ), članovi Vlade, među kojima i potpredsednik iz reda srpske nacionalne manjine Boris Milošević, kao i predstavnici brojnih političkih stranaka i udruženja ratnih veterana.

Milanović je prošle godine odbio da učestvuje u Koloni sećanja, kritikujući vladu za “dvostruke kriterijume” zbog mera protiv korona virusa. On je tada odvojeno položio vence i zapalio sveće kod spomen-obeležja Ovčara, opisavši Kolonu sećanja kao “besmislenu, jer će u njoj moći da učestvuje samo elita”.

On je 2013. godine, kada je bio premijer vlade levog centra, fizički sprečen da učestvuje u Koloni sećanja od pripadnika tadašnjeg Štaba za odbranu hrvatskog Vukovara, bliskog HDZ. Razlog je bio što je Milanovićeva Vlada donela odluku o postavljanju dvojezičnih, ćiriličnih i latiničnih, tabli na zgradama državnih ustanova u Vukovaru.

Otkako je preuzeo dužnost predsednika Hrvatske 2020. godine, Milanović se pozicionirao kao svojevrsni zaštitnik interesa ratnih veterana i hrvatskih vojnika, i približio se desnom biračkom telu i udruženjima veterana, zbog čega se danas ne očekuju incidenti nalik onima iz 2013.godine.

Predstavnici srpskih organizacija u utorak su u Vukovaru položili venac u Dunav i kod spomen obeležja na mestu masovne grobnice na Ovčari i time odali počast svim poginulima i nestalima u Vukovaru 1991. godine, i srpske i hrvatske nacionalnosti. U delagaciji srpskih organizacija u Hrvatskoj bio je i izaslanik predsednika Srbije Veran Matić.

Predsednik Srpskog narodnog veća u Hrvatskoj Milorad Pupovac izjavio je povodom godišnjice da je pitanje nestalih i odgovornih za zločine zajednička tema u kojoj i Beograd i Zagreb treba da preuzmu deo odgovornosti.

“Moj san je da ovaj grad ne bude podeljen ni u sećanju ni u komemoraciji”, naveo je Pupovac.

Vukovar je od 25. avgusta do 18. novembra 1991. godine bio pod opsadom JNA i paravojnih srpskih formacija.

Prema podacima vukovarske bolnice, tokom tromesečne opsade poginule su 1.624 osobe, a ranjeno je više od 2.500. Oko 5.000 ljudi odvedeno je u logore u Srbiji, a iz grada je proterano oko 22.000 Hrvata i ostalih nesrba. Još se oko 300 osoba vodi kao nestalo.

Na Vukovar je tokom opsade dnevno padalo oko 7.000 granata, usled čega je gotovo 90 odsto objekata u gradu uništeno.

Iz vukovarske ratne bolnice JNA je izvela ranjenike, među kojima su bili i civili. Oni su ubijeni na Ovčari u noći sa 20. na 21. novembar 1991. Iz masovne grobnice na Ovčari ekshumirano je 200 osoba, a još se traga za posmrtnim ostacima 70-tak.

Dan sećanja se obeležava i u Škabrnji kod Zadra, gde su pripadnici JNA pod komandom Ratka Mladića i srpskih paravojnih formacija 18. novembra 1991. ubili 43 meštanina i 15 pripadnika oružanih snaga. Ubistva su nastavljena i narednih dana.

BOGDANOVA UTAKMICA IZVAN STATISTIKE

Srpski košarkaš Bogdan Bogdanović imao je uspešno veče, što se i ne vidi toliko u statistici posle utakmice njegove Atlante i Boston Seltiksa.

Bogdanović je pogodio samo četiri šuta od 12 pokušaja i na kraju je imao 12 poena za 32 minuta.

Bogdanova uloga je bila da bude najbolji kad je najvažnije. Pogodio je četiri trojke ukupno, od čega tri u trećoj četvrtini kada je odbijen nalet Seltiksa.

Osim u uvodnih nekoliko minuta, Atalnta je vodila tokom meča i na su došli do pobede.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Džon Kolins sa 20 poena i 11 skokova, 

Rezultati sinoć u NBA

Šarlot – Vašington 97:87
Detroit – Indijana 97:89
Atlanta – Boston 110:99
Bruklin – Klivlend 109:99
Majami – Nju Orleans 113:98
Milvoki – LA Lejkers 109:102
Njujork – Orlando 98:104
Minesota – Sakramento 107:97
Oklahoma – Hjuston 101:89
Finiks – Dalas 105:98
Portland – Čikago 112:107

ŠTA PIŠU DNEVNE NOVINE

Beogradski listovi na naslovnim stranama izdanja za četvrtak, 18. novembar 2021. godine, pišu o štrajku radnika u fabrici Linglong u Zrenjaninu, o pretnjama sankcijama Republici Srpskoj, plasmanu fudbalske reprezentacije Srbije na Svetsko prvenstvo i o drugim temama.

VEČERNJE NOVOSTI – „Na proleće proba državne mature“, o probnom završnom testu srednjoškolaca. List piše da Republici Srpskoj „Vašington i Brisel opet prete sankcijama“. O objektu na vrhu planine Kopaonik „Umesto bagera, čekaju goste“.

DANAS – O štrajku radnika u fabrici Linglong pod naslovom „Aktivisti izvukli vijetnamskog uzbunjivača iz fabrike“. List prenosi da je predsednik Aleksandar Vučić „Za mesec dana bio 13 sati u Dnevniku“ Radio-televizije Srbije. Povodom 25. godišnjice protesta protiv režima Slobodana Miloševića u tekstu „Dan kada je počeo pad Miloševićevog režima“.

ALO – „Mladić dobio stražare“, o iscrtavanju murala Živojina Mišića i Dragoljuba Mihailoviću u blizini murala osudjenog ratnog zločinca generala Ratka Mladića u Beogradu.

BLIC – O novoj dozi vakcina protiv kovida-19 epidemiolog Branislav Todorović za taj list kaže „Četvrta doza na proleće“. O plasmanu fudbalske reprezentacije Srbije na Svetsko prvenstvo „Piksi ima 12 utakmica da zategne ‘Orlove’ pre Katara“.

KURIR – List piše o istrazi ubistva tročlane porodice Djokić.

INFORMER – „Ko pravi crne liste na RTS“, izjava predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

NOVA – O pobuni u fabrici Linglong u Zrenjaninu „Opšti štrajk i obračun sa obezbedjenjem“. Intervju sa jednim od vodja pokreta Otpor Ivanom Marovićem u tekstu „Milošević je grmeo, Vučić kmeči“.

POLITIKA – O komemoraciji lideru Stranke pravde i pomirenja Muameru Zukorliću u tekstu „Posle Zukorlića ostale praznina i velika pouka“. O izborima najavljenim za proleće „SNS i SPS još bez odluke o jednoj koloni“.

SRPSKI TELEGRAF – „Na doček mogu samo vakcinisani“, o dočeku Nove godine u vreme pandemije korona virusa.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.