Dobar dan,

Pred nama je jedna sasvim uobičajena sreda kja deli nedelju na pola i označava da smo bliže vikendu.

Ni vreme neće biti loše, meterolozi kažu – sunčano.

Pogledajte kako je prošla rasprava o Kosovu u Savetu bezbednostu Un i druge najvažnije vesti.

NAJVAŽNIJE VESTI

Stalne članice Saveta bezbednosti UN različito o Kosovu 

Predstavnici stalnih članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) su na sednici o radu Misije UN na Kosovu (Unmik) izneli različite stavove o rešavanju kosovskog pitanja i o situaciji na Kosovu.

Tokom razmatranja novog šestomesečnog izveštaja generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Unmika, predstavnik SAD je rekao da je potrebno „ozbiljno i hitno angažovanje“ dve strane u dijalogu kako bi bila postignuta sveobuhvatna normalizacija odnosa Srbije i Kosova, zasnovana na uzajamnom priznanju.

Na sednici na kojoj se razmatra Guterešov izveštaj za period od 16. marta do 15. septembra 2022. godine, predstavnik SAD je kazao da Vašington „snažno ohrabruje“ Srbiju i Kosovo da ne podižu tenzije, da se fokusiraju na napredak u dijalogu i da izbegavaju zapaljivu retoriku.

Naveo je da je Unmik imao važnu ulogu u održavanju mira u prošlosti, ali da je misija UN u međuvremenu postala suvišna.

Ambasador Rusije pri UN Vasilij Nebenzja rekao je da Kosovo ostaje „ključna tačka tenzija“ na Balkanu i dodao da stanje zahteva „temeljnu pažnju“ SB UN i međunarodne zajednice.

On je kazao da je zbog toga neophodan nastavak angažmana Unmika, kao „najvažnijeg garanta bezbednosti“ na Kosovu.

Nebenzja je kazao da od 1999. na Kosovu postoji „kontinuirano kršenje prava Srba“ i da se podstiče „atmosfera mržnje prema Srbima“.

Predstavnik Velike Britanije je rekao da je normalizacija odnosa Beograda i Prištine „od ključnog značaja“ i dodao da London pruža punu podršku dijalogu pod okriljem EU.

Predstavnica Francuske je ukazala na važnost normalizacije odnosa Beograda i Prištine, navodeći da od nje zavisi budućnost EU.

Predstavnik Kine je rekao da Peking podržava dve strane u nastojanju da pronađu uzajamno prihvatljivo rešenje u skladu sa Rezolucijom 1244 SB UN, i dodao da teritorijalni integritet i suverenitet Srbije treba da budu poštovani u potpunosti.

Oštra rasprava Selakovića i Gervale Švarc pred SB UN 

Ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković je na sednici Saveta bezbednosti UN (SB UN) optužio šeficu kosovske diplomatije Doniku Gervalu Švarc da je iznela više „brutalnih laži“.

Tokom rasprave na sednici SB UN povodom novog šestomesečnog izveštaja generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Misije UN na Kosovu (Unmik), Gervala Švarc je uzvratila Selakoviću, navodeći da mu je teško da spomene njeno devojačko prezime Gervala, jer je Beograd preko službi bezbednosti Srbije organizovao ubistvo njenog oca Jusufa Gervale.

Selaković je rekao da je „jedna od brutalnih laži“ koje je Gervala Švarc izgovorila večeras pred SB UN to da predstavlja „najmlađu demokratiju u Evropi“.

„Da li ste čuli za demokratiju u kojoj je ljudima zabranjeno glasanje? Srbima na Kosovu je dva puta zabranjeno glasanje ove godine“, kazao je Selaković.

Povodom izjave Gervale Švarc da je 90 odsto vozila sa srpskim registarskim tablicama preregistrovano, Selaković je rekao da na severu Kosova ima više od 9.000 vozila sa srpskim tablicama, od kojih su samo dva preregistrovana na kosovske registarske oznake.

Povodom izjave Gervale Švarc da Vučić promoviše nacističke ideje, Selaković je rekao da je vlada Kosova „pripremila renoviranje kuće Džafera Deve u Kosovskoj Mitrovici i da je prevarila EU da podrži taj projekat“.

„Deva je bio saradnik nacista u Drugom svetskom ratu, to je jasna promocija nacističkih ideja“, naveo je.

Zorana Mihajlović: Srbija treba da razmišlja o uvođenju sankcija Rusiji

Ministarka rudarstva i energetike Srbije Zorana Mihajlović izjavila je danas u Novom Pazaru da Srbija treba da razmišlja o uvođenju sankcija Rusiji, imajući u vidu da se država nalazi na putu ka članstvu u EU.

Ona je rekla da njen stav da treba razmisliti o uvođenju sankcija Rusiji nije usmeren protiv ruskog naroda, ali da se ona lično “apsolutno ne slaže” sa politikom koju vodi predsednik Rusije Vladimir Putin i sa time što je napao Ukrajinu.

Ocenila je i da je “napad Rusije na Ukrajinu borba protiv evropske demokratije i vrednosti”.

“Saglasna sam sa svim što kaže predsednik Aleksandar Vučić i da u Vladi i u stranci razgovaramo o svemu. Imam intelektualnu slobodu i spremna sam da ispričam sve što mislim i da položim račune i odgovaram i za dobre i za loše stvari”, kazala je Mihajlović novinarima.

Zamenik ruskog šefa diplomatije: “Bili bismo razočarani ako bi nam Srbija uvela sankcije”

Zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško izjavio da bi Moskva bila razočarana ako bi joj Srbija uvela sankcije, kao i da je uveren da svaka vlada koja se rukovodi nacionalnim interesima neće vršiti politički harakiri uvođenjem sankcija protiv nje.

“Bio bih neiskren ako bih rekao da bismo bili ravnodušni prema tome da nam Srbija uvede sankcije. Naravno da bismo bili razočarani”, rekao je Gruško za Sputnik, na tvrdnju novinara da u delu javnosti u Srbiji postoji narativ da bi, čak i da Beograd uvede sankcije, Rusija trebalo da “nas razume da nismo mogli drukčije”.

Prema njegovim rečima, “kad na Zapadu uvode protiv nas sankcije oni faktički uvode sankcije protiv sebe” Deo opozicije zatražiće hitnu sednicu Skupštine Beograda o smeni Šapića

Deo opozicije zatražiće hitnu sednicu Skupštine Beograda o smeni Šapića

Deo opozicionih odborničkih grupa u Skupštini Beograda podneće zahtev za sazivanje hitne sednice gradskog parlamenta na kojoj bi se raspravljalo o smeni gradonačelnika Aleksandra Šapića, prenela je večeras televizija N1.

Po navodima tog medija, dogovor o sazivanju sednice postigli su šefovi odborničkih grupa Ujedinjeni, Narodne stranke, Demokratske stranke – Bedem i Moramo, koji su se tokom dana sastali u Beogradu.

Šefica odbornika Ujedinjenih Mila Popović kazala je da će se na toj sednici raspravljati o „Šapićevim nedelima tokom prvih 100 dana mandata“, dok je šef odbornika Moramo Dobrica Veselinović rekao da se pozivu na sastanak nisu odazvali odbornici Zavetnika, Dveri i Nove Demokratske stranke Srbije.

Inicijativu za smenu gradonačelnika Aleksandra Šapića pokrenula je SSP posle navoda istraživačkih medija da je objekat u njegovom vlasništvu nezakonito legalizovan.

Predsednik CIK BIH: Razmotrićemo mogućnost poništenja izbora u RS

Predsednik Centralne izborne komisije BiH (CIK) Suad Arnautović izjavio je da će biti razmotreno pitanje mogućnosti poništenja izbora u Republici Srpskoj.

„Razmotrićemo sva pitanja koja zakon nudi. Teoretski, zakon je to predvideo. Ako je na biračkom mestu tokom glasanja ili tokom prebrojavanja glasova došlo do takvih nepravilnosti koje utiču na rezultate izbora onda je CIK dužan da to poništi“, rekao je Arnautović u emisije „Rezime“ Televizije Federacije BiH (FTV).

On je tako odgovorio na pitanje da li je moguće poništenje izbora u RS, dodavši da će „u svakom slučaju to pitanje biti raspravljeno“.

Arnautović je dalje kazao da CIK BiH „apsolutno postupa u skladu sa Izbornim zakonom BiH“, dodavši da su propisane četiri radnje da bi se došlo do konačnih rezultata izbora.

„Utvrdjivanje rezultata, potvrdjivanje rezultata, overa da se do tih rezultata došlo u skladu sa Izbornim zakonom BiH i na kraju objava u službenim glasnicima“, kazao je on.

Dodao je da je CIK sada na prvom koraku, utvrdjivanju izbora, naglašavajući da je ogroman pritisak na CIK.

KORONA VIRUS

U Srbiji još 10 osoba preminulo od kovida, novinficiranih 1.440

U prethodna 24 časa u Srbiji je od posledica infekcije virusom korona preminulo 10 osoba pa je ukupan broj smrtnih slučajeva od početka epidemije povećan na 17.154.

Po podacima Instituta za javno zdravlje Srbije, potvrdjeno je 1.440 novih slučajeva infekcije medju 13.320 testiranih uzoraka.

Na bolničkom lečenju su 434 kovid pacijenta, dvoje manje u odnosu na juče objavljene podatke, dok je na respiratorima 31 osoba, 13 više u odnosu na prethodni presek.

Od početka epidemije u Srbiji je obradjeno 11.244.249 testova a prisustvo virusa potvrdjeno je kod 2.391.427 uzoraka.

VESTI IZ SVETA

Ruska vojska: Situacija na terenu u Ukrajini napeta, posebno teško u Hersonu

Ruska vojska potvrdila je da je situacija na terenu u Ukrajini „napeta“ za njene snage suočene sa ukrajinskom kontraofanzivom, posebno u gradu Hersonu gde se priprema evakuacija stanovništva, posle više velikih gubitaka na istoku i jugu zemlje.

„Situacija u zoni specijalne vojne operacije se može označiti kao napeta. Neprijatelj ne odustaje od pokušaja napada na položaje ruskiih trupa“, rekao je za rusku javnu televiziju Rusija 24 general Sergej Surovikin, koji je pre deset dana imenovan za novog komandata „specijalne vojne operacije“ u Ukrajini.

On je rekao da ukrajinske vlasti nastoje da probiju rusku odbranu da skupljaju sve rezerve za kontraofanzivu. Po njegovim rečima NATO od ukrajinskih snaga traži ofanzivne operacije na hersonskom pravcu bez obzira na žrtve u oružanim snagama i medju civilnim stanovništvom.

Prema generalu Surovikinu situacija je zbog ukrajinskh udara na „društvenu, eknomsku i industrijsku infrastrukturu“ jako teška, posebno u Hersonu, glavnom gradu istoimene oblasti koju je Rusija okupirala od proleća i pripojila u septembru.

„Ruska vojska će pre svega osigurati bezbednu evakuaciju stanovništva iz Hersona gde ukrajinski udari usmereni na civilnu infrastrukturu predstalvjaju direktnu pretnju za život stanovnika“, rekao je Surovikin.

Udari ukrajinskih snaga dovode do poremećaja u snabdevanju struje, vode, hrane za Herson, rekao je Surovikin i naglasio da je to direktna pretnja za život stanovnika.

Dalje delovanje oko samog grada Hersona zavisiće od vojne situacije, rekao je ruski general i ukazao da je potrebno maksimalno sačuvati živote civilne populacije i ruskih vojnika.

„Ne isključuemo donošenje vrlo teških odluka, rekao je on.

Evropski parlament zatražio ulazak Rumunije i Bugarske u šengenski prostor

Evropski parlament (EP) zatražio je da se Rumunija i Bugarska pridruže šengenskom prostoru do kraja 2022. godine, što je proširenje koje su neke zemlje članice Evropske unije (EU) blokirale godinama.

Evropski poslanici su četvrti put od 2018. godine zatražili od Saveta EU da odmah uključi dve zemlje u zonu slobodnog kretanja, što bi značilo ukidanje kontrola na njihovim granicama sa drugim zemljama šengenskog prostora.

Za takvo proširenje šengenskog prostora potrebna je jednoglasnost u Savetu.

U tekstu koji je izglasan u Strazburu velikom većinom (547 glasova za, 49 protiv i 43 uzdržana), poslanici EU su podsetili da Bugarska i Rumunija, koje su u EU ušle 2007. godine, „već nekoliko godina ispunjavaju sve potrebne uslove“.

Šengenski prostor je oblast u kojoj se može putovati bez pasoša i gde su granične kontrole u ​​principu ukinute.

Milanović protiv obuke ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj

Hrvatski predsednik Zoran Milanović izjavio je u Zagrebu da se protivi ideji da se u Hrvatskoj obučavaju ukrajinski vojnici, ocenivši da to znači dovođenje rata u Hrvatsku.

“Ne podržavam tu ideju zato što ne podržavam upetljavanje Hrvatske u ovaj rat više nego što treba”, rekao je Milanović novinarima.

Odgovarajući na pitanja novinara, Milanović je rekao da nije čuo za takav predlog, ali da unapred kaže da mu se to ne sviđa i da to, kao vrhovni zapovednik vojske, neće odobriti, prenela je regionalna televizija N1.

SPORT

Damir Mikec šampion sveta

Reprezentativac Srbije u streljaštvu Damir Mikec osvojio je danas titulu svetskog šampiona u gadjanju malokalibarskim pištoljem slobodnog izbora na Svetskom prvenstvu u Kairu.

Malokalibarski pištolj slobodnog izbora nije olimpijska disciplina, pa se u njoj nisu delile kvote za Pariz i nema finala, već se konačan plasman odredjuje posle osnovnog dela (60 metaka). Mikec je od početka bio pri vrhu i pobedio je sa 567 krugova, tri više od drugoplasiranog Kineza Bovena Džanga. Treći je sa 560 krugova bio Ukrajinac Viktor Bankin.

Mikec je tako osvojio drugu pojedinačnu medalju na svetskim prvenstvima, nakon što je pre četiri godine u Čangvonu osvojio srebro, takodje  malokalibarskim pištoljem.

ŠTA PIŠU NOVINE

Dnevni listovi na naslovnim stranama današnjih izdanja pišu o kandidatima za članove nove Vlade Srbije, nastavku pritisaka na Beograd u vezi sa Kosovom, kao i o skupštinskoj raspravi o izmenama zakona o ministarstvima.

ALO – List piše o akciji španske i srpske policije protiv pripadnika kavačkog klana „Zvicer milione prao u narko-banci“.

BLIC – U tekstu „Čuvanje matičnih ćelija je otimanje para od roditelja“, list piše o svrsishodnosti tog vida lečenja.

VEČERNJE NOVOSTI – Pod naslovom „Kosovo da se reši do decembra“, list piše o novim pritiscima Zapada na srpske vlasti. O kandidatima za buduće ministre u tekstu „Dačić opet u diplomatiji, portfelj i za Martinovića“.

DANAS – „Hapšenja s namerom da se zastraše svi gradjani“, o privodjenju aktivista zbog blokiranja gradnje na novosadskom Šodrošu.

INFORMER – O ratu u Ukrajini „Putin vraća Ukrajinu u srednji vek“.

KURIR – List piše o očekivanjima u vezi formiranja nove Vlade Srbije „Nova vlada“. U tekstu „Strategija“, o povećanju obezbedjenja gasovoda i elektrana u EU zbog straha od terorističkih akcija.

NOVA – „Selaković kandidat za novog šefa BIA“, o mogućim promenama na čelu Bezbednosno-informativne agencije. Pod naslovom „Ubijaju nas rak, bolesti srca i korona“, o izveštaju Instituta „Batut“ o najčešćim uzrocima smrti u Srbiji.

POLITIKA – U tekstu „Opozicija oštro protiv vlade sa 25 resora“, o sednici Skupštine Srbije na čijem su dnevnom redu izmene zakona o ministarstvima. „Naš uzajamni interes je osnaživanje odnosa Beograda i Podgorice“, kaže uoči posete Srbiji predsednica Skupštine Crne Gore Danijela Djurović.

SRPSKI TELEGRAF – List piše o ruskom uništavanju energetskog sistema Ukrajine „Putin pokrenuo operaciju elektrane“.

VREMENSKA PROGNOZA

Ujutru vedro i hladno, u većem delu sa slabim prizemnim mrazem, a lokalno se očekuje slab mraz na 2m visine, po kotlinama i dolinama reka i kratkotrajna magla. Pre podne u većem delu sunčano. Prolazno umereno naoblačenje koje će do sredine dana zahvatiti severozapadne delove Srbije, posle podne i uveče premeštaće se preko ostalih krajeva i tek ponegde u brdsko-planinskim predelima usloviti slabu kratkotrajnu kišu. Duvaće slab i umeren, na severu Vojvodine, u istočnoj Srbiji i na planinama povremeno i jak severozapadni vetar. Najniža temperatura od -2 do 8, a najviša od 19 do 23 stepena.

NA DANAŠNJI DAN

1812 – Napoleonove trupe su počele povlačenje iz Moskve.
1918 – U Zagrebu je u Prvom svetskom ratu Narodno veće Srba, Hrvata i Slovenaca donelo Deklaraciju o ujedinjenju svih Južnih Slovena u jednu državu.

2005 – U Bagdadu je počelo sudjenje svrgnutom iračkom predsedniku Sadamu Huseinu i još sedmorici njegovih saradnika, zbog ubistva više od 140 šiita u selu Dudžail, severno od Bagdada.

PREPORUKA ZA ČITANJE

*U ovom izveštaju korišćene su vesti agencije Beta

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.