Dobro jutro,

U Nemačkoj se, eto ima i takvih zemalja, ne govori previše o izbornim uslovima. Izbori koji se danas održavaju za novi sasatav Bundestaga označiće i kraj „kancelarske karijere“ Angele Merkel – posle 16 godina odlučila je da „okači kancelarske kopačke o klin“ – a Evropa je zagledana u Berlin da li će doći najjača evropska ekonomija nastaviti putem koji je kancelarka zacrtala, ili će doći do prekompozicije koja će uticati na budućnost, ne samo Nemačke, nego i celog Starog kontinenta.

Patrijarh Porfirije je ponovo u Crnoj Gori. Juče je stigao u Berane, gde danas drži svečanu litrugiju povodom ustoličenja episkopa budimljansko-nikšićkog Metodija. Nekoliko nedelja posle burnog ustoličenja mitropolita Joanikija na Cetinju, ovakvi svečani činovi su mnogo više od simboličnih. Na severu Crne Gore, međutim, prijem patrijarha i velikodsotojnika SPC nije ni nalik onom cetinjskom. Ovde ga je dočekalo i pozdravilo nekoliko hiljada građana.

Entoni Džošua, dojučerašnji kralj svetskog boksa, sinoć je bio jedan od 70.000 razočaranih Britanaca zbog pobede Ukrajinca Aleksandra Usika, koji je bio bolji Džošue na stadionu Totenhema i sada je nosilac svetskih titula WBA, WBO i IBF.

Podsećamo vas da je na kioscima aktuelni broj Nedeljnika i fenomenalni Lordan Zafranović čiji intervju za Nedeljnik ne bi valjalo da propustite. Digitalno izdanje je dostupno na Nstore.rs.

GLASANJE U NEMAČKOJ – Glasačka mesta otvorena su jutros u Nemačkoj za neizvesne parlamentarne izbore na kojima se bira naslednik Angele Merkel koja napušta mesto kancelarke posle 16 godina na vlasti.

Oko 60,4 miliona Nemaca može da glasa do 18.00 i da izabere svoje poslanike.

Prema poslednjim anketama socijaldemokrate sadašnjeg ministra finansija Olafa Šolca su u maloj prednosti sa 25 odsto iskazanih namera glasača dok će za konzervativce Armina Lašeta glasati izmedju 22 i 23 odsto, što je istorijski niska podrška za partiju odlazaće kancelarke, prenosi Frans pres.

Savezna izborna komisija odobrila je kandidaturu ukupno 54 partije, ali će na izbore izaći 47 partija. Takmiči se 6.211 kandidata, medju kojima 2.024 žene.

Očekuje se da će glavnu borbu voditi konzervativni demohrišćani (CDU i CSU) i socijaldemokrate (SPD), koji trenutno zajedno čine veliku crno-crvenu koaliciju, i opozicioni Zeleni. Te tri stranke su i jedine koje su, nadajući se pobedi, zvanično istakle svoje kandidate za kancelara.

Pored njih, u Bundestag će verovatno ući i partije koje i sada imaju poslanike – liberali (FDP), ekstremno desna Alternativa za Nemačku (AfD) i partija Levica.

Sestrinske partije Hrišćansko-demokratska unija (CDU) i bavarska Hrišćansko-socijalna unija (CSU) istakle su kao kandidata za kancelara premijera najmnogoljudine pokrajine Severne Rajne Vestfalije Armina Lašeta, socijaldemokrate su se odlučile za dosadašnjeg vicekancelara i ministra finansija Olafa Šolca, a kandidatkinja Zelenih je kopredsednica stranke Analena Berbok.

Izvesne šanse analitičari daju i partiji Slobodni birači, koja na izborima figurira kao mala stranka, iako ima poslanike u parlamentima nekoliko nemačkih saveznih pokrajina, a u Bavarskoj učestvuje i u pokrajinskoj vladi.

USTOLIČENJE – Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije stigao je juče u Berane i opisao kao obmane tvrdnje crnogorske opozicije i dela javnosti da ta verska zajednica ima teritorijalne pretenzije i da ugrožava suverenitet Crne Gore.

Na svečanom dočeku koji mu je priredjen u manastiru Djurdjevi stupovi, Porfirije je rekao da se crkva „ne može poistovetiti“ ni sa jednom političkom ili državnom granicom, i da se „crkvene granice ne mogu menjati pri promeni državnih“.

Nekoliko hiljada gradjana dočekalo je Porfirija u Beranama, gde je doputovao povodom ustoličenja episkopa budimljansko-nikšićkog Metodija.

BRNJAK I JARINJE – Protest Srba s Kosova i Metohije nezadovoljnih raspoređivanjem specijalnih snaga policije na administrativnim prelazima Jarinje i Brnjak i odlukom Prištine o zameni registarskih tablica, ušao je u sedmi dan.

Noć je protekla mirno, a nekoliko aviona Vojske Srbije juče je u više navrata nadletalo Jarinje i Brnjak, javlja RTS. Od svojih pozicija ne odustaju ni pripadnici specijalne policije, ni građani okupljeni na protestu.

ŠTA ĆE BITI SA SRPSKOM? – Član Predsedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik izjavio je da će tražiti odbacivanje svih odluka Visokog predstavnika za BiH i povratak na „izvorni Dejton“, a u suprotnom predlaže proglašenje nezavisnosti Republike Srpske u roku od šest meseci.

Bošnjački član Predsedništva BiH Šefik Džaferović izjavio je da je krajnje vreme da „Dodik bude zaustavljen u rušenju Bosne i Hercegovine“. Džaferović je rekao da Dodikova najava da će za šest meseci proglasiti nezavisnost Republike Srpske ukazuje na put koji može samo srušiti Dejtonski mirovni sporazum i ugroziti mir u Bosni i Hercegovini.

PROTESTI U BEOGRADU – Članovi nekoliko opozicionih stranaka i udruženja gradjana u subotu su ponovo protestovali ispred zgrade beogradske opštine Vračar, tražeći ostavke zamenika gradonačelnika Gorana Vesića i vračarskog rukovodstva zbog rušenja zgrade u Vidovdanskoj ulici. Funkcioner Socijaldemokratske stranke Konstantin Samofalov upitao je vladajuću Srpsku naprednu stranku i Vesića koga štite, s obzirom da još niko nije odgovarao za rušenje zgrade u Vidovdanskoj ulici.

ODLAZAK MILOŠA VASIĆA – Novinar Miloš Vasić, jedan od osnivača nedeljnika Vreme, preminuo je u Beogradu u 75. godini posle duge i teške bolesti. Nezavisno udruženje novinara Srbije, čiji je predsednik bio od 1997. do 1999. godine, navelo je da je Vasić „uvek bio na strani istine, protiv gušenja slobode, bahate demonstracije sile, protiv samovlašća moćnika, svrstavajući se tako medju često medijski napadane i proganjane misleće ljude“.

PRANJANI – U Pranjanima je juče obeležena 77. godišnjica operacije „Halijard“ kojom je u Drugom svetskom ratu iz Srbije spaseno oko 500 savezničkih pilota. Na ceremoniji je otkriven spomenik pripadnicima Vojnoobaveštajne službe SAD i njihovim saveznicima iz Srbije, koji su izveli spasilačku misiju.

KORONA – Prema podacima Ministarstva zdravlja Srbije od subote, od korona virusa su umrle još 42 osobe. Infekcija je u prethodna 24 časa potvrdjena kod 6.192 od 19.407 testiranih osoba. U bolnicama su 5.663 kovid pacijenta, od kojih je 212 na respiratoru. U svetu je od korona virusa umrlo više od 4,7 miliona ljudi, a zaraza je potvrdjena kod više od 232 miliona.

HIMNA – Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije preporučilo je svim visokoškolskim ustanovama da prvi čas nastave u novoj akademskoj godini počne izvodjenjem himne Srbije „Bože pravde“.

POLJSKA NEĆE IZ EU – Predsednik Poljske Andžej Duda isključio je mogućnost izlaska te zemlje iz Evropske unije, bez obzira na sporove sa Briselom, navodeći da će Varšava raditi na tome da se EU postane onakva kakvu ona želi.

„KOMUNISTI U MOSKVI“ – Više stotina ljudi, gnevnih zbog neregularnosti na parlamentarnim izborima u Rusiji, protestovalo je u centru Moskve. Protest je organizovalo nekoliko političara, uglavnom komunista, koji tvrde da im je pobeda ukradena manipulacijama glasanjem putem interneta, zbog čega traže njegovo ukidanje. Prema konačnim rezultatima izbora, vladajuća Jedinstvena Rusija, bliska predsedniku države Vladimiru Putinu, osvojila je 324 od 450 poslaničkih mesta u donjem domu parlamenta.

USIK – Ukrajinski bokser Aleksandar Usik pobedio je sinoć (dosadašnjeg) šampiona, Britanaca Entonija Džošuu jednoglasnom odlukom sudija.

Ukrajinac je, tako, na iznenađenje mnogih, postao svetski prvak teške kategorije u verzijama WBA, WBO i IBF.

Meč za titulu je održan na stadionu Totenhema u Londonu, publika je, naravno, bila na strani Džošue, a bilo je oko 70 hiljada gledalaca!.

Ukrajinac je od starta krenuo silovito i u prve tri runde nametnuo svoj ritam u borbi. Džošua se malo trgao u naredne tri runde, ali videlo se da je Usik u boljoj formi.

Usik ima 34 godine i 19 pobeda u profesionalnoj karijeri, bez poraza. Džošui je ovo drugi poraz u profesionalnim borbama.

Usik je tako prvi bokser posle Ivandera Holifilda koji je bio prvak u kruzer kategoriji, a da bi potom prešao u tešku i osvojio svetske titule.

NA DANAŠNJI DAN

1186 – Dubrovnik je sklopio mir sa srpskim velikim županom Stefanom Nemanjom, koji je u dva navrata pokušao da zauzme taj grad (1184. i 1185.). Sporazum o miru bio je osnov za kasnije ugovore Srbije i Dubrovnika.

1371 – U bici na reci Marici, kod Črnomena, Turci su porazili srpsku vojsku braće Mrnjavčević, kralja Vukašina i despota Uglješe, koji su u boju poginuli. To je bila jedna od presudnih bitaka u turskom pohodu na Balkan.

1815 – Rusija, Austrija i Pruska formirale su Svetu alijansu, koju su kasnije potpisali svi evropski vladari osim britanskog regenta, pape i turskog sultana. Cilj saveza bio je da uguši revolucionarne pokrete u Evropi nakon Francuske revolucije i Napoleonovih ratova.

1826 – Rođen je Ljubomir Nenadović, član Srpske kraljevske akademije, autor čuvenih putopisa i jedan od najčitanijih srpskih pisaca druge polovine 19. veka („Pisma iz Italije“, „Pisma iz Nemačke“, „Pisma iz Švajcarske“, „O Crnogorcima“).

2008 – Preminuo Pol Njumen, američki filmski glumac i režiser.

O ČEMU PIŠU NOVINE

(Beta) – Beogradski dnevni listovi na naslovnim stranama izdanja za nedelju, 26. septembar najviše pišu o dešavanjima na severu Kosova, o pregovorima o izbornim uslovima uz posredovanje evroparlamentaraca, o epidemiji korona virusa i o drugim temama.

ALO – Razgovor sa vlasnicima oldtajmera „Život dajem al’ fiću ne prodajem“. „Ko sve mora u izolaciju“, iz Instituta za javno zdravlje Batut govore za list o korona virusu.

BLIC – List prenosi izjavu poslanice Evropskog parlamenta Tanje Fajon o pregovorima vlasti i opozicije o izbornim uslovima u Srbiji „Kada se dodje do kompromisa, niko nije potpuno zadovoljan“. O podacima iz kovid bolnice u Novom Sadu „Čak 90 odsto pacijenata u kovid bolnici je nevakcinisano“.

VEČERNJE NOVOSTI – „Istine i zablude o vakcini i buster dozi“, list prenosi svoje istraživanje o vakcinama protiv korona virusa. O dešavanjima u Crnoj Gori „Borba kroz litije kao Kosovski zavet“.

KURIR – Pod naslovom „Banda“ list piše o hapšenju inspektora SBPOK Božidara Stolića. Najavljuje i reportažu iz Struganika „U rodnoj kući vojvode Mišića“.

POLITIKA – O dešavanjima u Crnoj Gori na relaciji vlasti i Srpske pravoslavne crkve „Kad država piše pravoslavne kanone“. „Srpski migovi u patroli iznad Jarinja“, list piše o dešavanjima na severu Kosova, povodom oduzimanja srpskih i statusno neutralnih registarskih tablica na prelazima.

SRPSKI TELEGRAF – List piše o kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju uz konstataciju „U Londonu smišljen napad na Srbe“.

KAKVO NAS VREME OČEKUJE

(Beta) – U Srbiji će danas biti pretežno sunčano i toplo sa dnevnim temperaturama iznad proseka za ovaj period godine, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).

Vetar će biti slab, jugoistočni. Jutarnja temperatura kretaće se od sedam stepeni do 15, najviša dnevna od 26 do 30 stepeni.

Tokom noći na severozapadu uz prolazno naoblačenje ponegde moguća kratkotrajna kiša.

U Beogradu će danas biti pretežno sunčano i toplo. Vetar će biti slab, jugoistočni. Jutarnja temperatura kretaće se od 12 do 15, najviša dnevna oko 30 stepeni Celzijusa.

Nastavlja se relativno povolјnih biometeoroloških prilika za većinu hronično obolelih. Glavobolјa i bolovi u kostima i zglobovima moguće su meteoropatske reakcije.

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.