Visoko prenosiva varijanta omikron soja – Sars-CoV-2 – naslednik onoga što je poznato kao BA.1, sada je odgovorna za gotovo sve slučajeve zaraze koronavirusom na globalnom nivou.

Uprkos tome što je u nekim državama broj slučajeva dostigao svoj maksimum, naučnici sada prate porast slučajeva izazvanih od strane rođaka omikron soja, poznatog kao BA.2, koji je počeo da nadilazi BA.1 u određenim delovima Evrope i Azije.

Gardijan je zbog toga napravio listu svega onoga što znamo o novoj podvarijanti virusa.

„Potajni“ soj

Globalno, BA.1 je odgovoran za 98.8 odsto slučajeva koji su se pojavili nakon 25. januara, na šta sugerišu podaci organizacije GISAID. Međutim, neke od zemalja prijavile su rast zaraza izazvanih od strane BA.2 podvarijante, sudeći po podacima Svetske zdravstene organizacije.

Uz BA.1 i BA.2, pod isti kišobran smeštene su i podvarijante BA.1.1.529 i BA.3. Sve su genetički povezane, ali svaka sadrži određene mutacije koje mogu izmeniti način na koji deluju.

Trevor Bedford, virusolog u američkom Centru za borbu protiv karcinoma „Fred Hačinson“, pratio je razvoj Sars-CoV-2 podvarijante i putem Tvitera izneo podatke prema kojima je BA.2 odgovoran za otprilike 82 odsto slučajeva u Danskoj, devet odsto u Velikoj Britaniji i 8 odsto u SAD.

Podvarijanta BA.1 bila je nešto jednostavnija za praćenje od prethodnih, usled toga što joj nedostaje jedan od gena koji se koristi prilikom PCR testa.

Sa druge strane, BA.2 koja je poznata i kao „potajna“ podvarijanta, sadrži gen koji njenoj predthodnici nedostaje. Umesto toga, naučnici je posmatraju na isti način, na koji su posmatrali i prethodne varijante, uključujući Deltu.

Kao i drugi sojevi, i BA.2 se može detektovati primenom kućnih testova, koji ipak ne mogu otkriti koja je tačno varijanta odgovorna, kažu eksperti.

Da li je više prenosiva?

Neki od ranih izveštaja navode da bi BA.2 mogla da bude opasnija od već prilično zarazne BA.1, kada je u pitanju prenošenje virusa, ali za sada nema informacija o tome da li je u stanju da zaobiđe uticaj vakcinacije.

Danski zdravstveni zvaničnici procenjuju da je BA.2 za 1.5 odsto više prenosiva nego BA.1, ako je sudeći prema preliminarnim podacima. Međutim, ne deluje da nova podvarijanta izaziva teži oblik bolesti.

Ključno pitanje je da li su oni koji su prethodno zaraženi podvarijantom BA.1 sada imuni na BA.2? U Danskim oblastima gde je ranije primećen povećan broj BA.1 slučajeva, sada se javlja i sve veći broj onih zaraženih BA.2 podvarijantom.

Ukoliko infekcija BA.1 ne pruža zaštitu od BA.2, „ovo bi mogla da bude neka vrsta talasa u vidu dvogrbe kamile“, rekao je doktor Egon Ozer, ekspert za zarazne bolesti sa Nortvestern univerziteta u Čikagu.

„Dobra vest je da će vakcinacija čuvati ljude od odlaska u bolnicu i od smrti“, rekao je Ozer.

„Gde se pretežno javlja BA.2“?

Pofesor Sešadri Vasan, istraživač Australijske naučne agencije rekao je da je 10.811 BA.2 slučajeva prijavljeno širom sveta, od čega je najveći broj došao iz Danske, Indije i Velike Britanije.

„Dokazi koje smo za sada dobili od naših kolega u Danskoj pokazuju da, iako se ova podvarijanta širi brže, još uvek nema dokaza da ona izaziva teže simptome“, rekao je Vasan.

„Stoga je veoma važno da se ljudi ne uzbuđuju previše i da nastave sa postojećim merama odbrane kakve su vakcine, uključujući i buster dozu, držanje distance i nošenje maski“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.