Nemački nedeljnik „Cajt“ objavljuje članak u kojem se tvrdi da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić koristio falsifikovane informacije jedne izraelske grupe hakera kako bi pokrenuo kampanju protiv Dragana Đilasa.

Nakon obelodanjivanja velikog skandala o izraelskoj hakerskoj grupi „Tim Horhe“ koji je za novac manipulisao izborima širom sveta, grupa istraživačkih novinara u kojoj su bili i nemački novinari nedeljnika Cajt sada objavljuje da je korisnik usluga te grupe bio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić. On je, kako piše taj list, marta 2021. protiv opozicionog političara Dragana Đilasa upotrebio informacije o navodnim tajnim računima u inostranstvu koje su mu isporučili izraelski hakeri:

„Vučić je tada tvrdio da je njegov politički konkurent Dragan Đilas, bivši gradonačelnik Beograda, sakrio svoj imetak po bankama širom sveta. Potom su provladini mediji izveštavali o navodnim milionima na računima u Mauricijusu i Švajcarskoj. Naposletku se ispostavilo da su te informacije falsifikovane“, piše Cajt.

Istraživački novinari kao lažne mušterije

List opisuje potom kako su novinari okupljeni u konzorcijum pod imenom „Zabranjen priče“ (ForbiddenStories) mesecima u tajnosti istraživali aktivnosti grupe „Tim Horhe“, da bi u februaru objavili rezultate. To je izazvalo medijsku pažnju širom sveta.

„Grupa sa vođom koji se naziva ’Horhe’, bivšim pripadnikom izraelske vojske Telom Hananom, tvrdila je pred prerušenim novinarima da je bila aktivna u 33 izborna procesa ’na predsedničkom nivou’. U 27 slučajeva bili su ’uspešni’. Grupa mušterijama nudi široku paletu operacija uticaja, a među njima je hakovanje profila političkih protivnika kao i dezinformacione kampanje. Istraživanje je pokazalo da je grupa bila aktivna u kampanjama za uticaj na izbore u Nigeriji i Keniji.“

Novinar Cajta navodi da izraelski „Tim Horhe“ sarađuje sa spornom agencijom „Kembridž analitika“ (Cambridge Analytica) i da su nova otkrića prvi put pokazala da su i akteri u Evropi angažovali izraelski tim.

Cajt: Vučić koristio lažnu dokumentaciju

„Marta 2021“, kako piše list, „predsednik Srbije Aleksandar Vučić suočio se sa optužbama za povezanost sa organizovanim kriminalom. Za vreme posete Ujedinjenim Arapskim Emiratima on je pred kamerama jedne provladine televizije reagovao na optužbe tvrdeći da iza njih stoji bivši gradonačelnik Beograda Dragan Đilas. Potom je krenuo u protivnapad: Đilas je, prema tvrdnji Vučića, svoj imetak ilegalno sakrio u bankama širom sveta. Obećao je da će detalji uskoro izaći na videlo.“

„Nekoliko dana posle toga“, podseća Cajt, „provladina štampa počela je da objavljuje članke o Đilasovim tobožnjim računima u inostranstvu. Naslovna strana jednih novina donela je tvrdnju da je Đilas u Švajcarskoj i na Mauricijusu sakrio 6,4 miliona evra. Nedeljama su te optužbe bile na naslovnim stranama. Novinari su tvrdili da poseduju dokaze o računima, komentatori su govorili o pranju novca i utaji poreza. Ministar finansija je pred kamerama mahao izveštajem prema kojem Đilas navodno poseduje na desetine računa punih ukradenog novca. Dragan Đilas je sve poricao i sudski je osporio te tvrdnje. Osim toga, pokazao je pismo navedene švajcarske banke u kojoj ona potvrđuje da tamo nikada nije posedovao račun. Sledeći njegov navodni račun je prema izveštajima sa Mauricijusa naveden u filijali koja je u tom trenutku već godinama bila zatvorena. Optužbe su isparile. Ali odakle su došle informacije?“

„Za vreme prikrivenog istraživačkog rada Konzorcijuma (Zabranjene priče, prim.ur.) koji obuhvata više od 100 novinara iz 30 medijskih organizacija, ’Tim Horhe’ je predstavio uslugu prema kojoj se navodno mogu pronaći svi bankovni računi označene osobe – uključujući navodno i ukupnu sumu na tim računima. Naziv ponude je: Global Bank Scan. Investigativna platforma ’Projekat za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije’ (OCCRP), koja je deo istraživačkog novinarskog konzorcijuma, u posedu je kopije izveštaja, kojim je srpski ministar finansija očigledno mahao pred kamerama. Izveštaj o navodnom bogatstvu Dragana Đilasa po formatu i strukturi jeste sličan izveštajima koje su novinarima prerušenim u mušterije prezentovali za vreme njihovog istraživanja. I zaista, više izvora OCCRP-a potvrđuju da Tal Hanan, vođa ’Tima Horhe’ stoji iza tobožnjih informacija o Draganu Đilasu“, piše nemački list.

„Još nije jasno ko je bio nalogodavac. Moguće je da je izvesnu ulogu odigrao jedan izraelski politički savetnik koji je za Vučića radio još 2017, a u prošlosti je radio i za Benjamina Netanjahua. Vladini činovnici iz Srbije ne odgovaraju na pitanja novinara koji rade za (konzorcijum) ’Zabranjene priče’.“

Ranije istrage protiv Tala Hanana

Novinar Cajta navodi i podatak da ovo nije prvi slučaj da je Tal Hanan optužen za prodaju lažnih dokumenata iz bankarskog sektora. Jedan švajcarski špijun je 2014. Hananu navodno platio 88.000 dolara za podatke o računima bivšeg šefa nemačke tajne službe Augusta Haninga, ali se ispostavilo da su dokumenti lažni. Protiv njega je pokrenuta istraga. Februara ove godine Hanan je na pitanje novinara osporio bilo kakve pogrešne poteze, posle toga nije više odgovarao na novinarska pitanja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.