Treći kandidat za predsednika, ultranacionalista, koji je osvojio nešto više od 5 odsto glasova na izborima i premašio očekivanja, Sinan Ogan, mogao bi da utiče na ishod borbe dva vodeća kandidata. Iako su i predizborne ankete najavljivale da će biti poslednji rangirani kandidat na izborima u Turskoj, Ogan je izjavio da neće odustati, a i da se neće prikloniti kako Kiličdarogluu, tako ni Erdoganu. 

Prema poslednjim izveštajima Vrhovne izborne komisije Turske, aktuelni turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je osvojio 49,40 odsto glasova, a opozicioni kandidat Kemal Kiličdaroglu 44,96 odsto.

Ogan, kandidat kojeg je ATA Alijansa predložila za predsednika, pre izbora je rekao da je “moguće da se izbori ne završe u prvom krugu i da postoji šansa za drugi krug, a turski nacionalisti su ključni za izborni ishod”.

Ipak, postoji nekoliko neizvesnosti u vezi sa njegovim opredeljenjem u drugom krugu. 

Kao krajnji desničar, treći kandidat bi mogao da podrži Erdogana, pišu turski mediji. Erdogan je danas izjavio da je 2,8 miliona glasova u prednosti u odnosu na svog rivala.

Ali, s druge strane, sa sigurnošću očekivati da će podržati Erdogana nije baš pouzdano, upravo zbog njegovog opredeljenja tokom političke karijere. Ogan je aktivno počeo da se bavi politikom 2011. godine, kada je, kao član Partije nacionalog pokreta (MHP), postao predstavnik rodnog grada Igdira, istočne anadolske provincije sa većinom stanovništva azerbejdžanskog porekla. 

MHP je u međuvremenu postala saveznica Erdoganove AK partije. Kada je partija promenila politiku i uskladila se sa Erdoganovim stavovima 2015. godine, Ogan se, iako je formalno ostao član partije, udaljio od njene politike i pridružio drugim nacionalistima. Od 2017. godine nije povezan ni sa jednom strankom. Držao se podalje od Erdoganove politike i godinama bio opozicionar režima aktuelnog turskog predsednika.

Ogan je diplomirao na Univerzitetu Marmara, na smeru poslovna administracija, magistrirao finansijsko pravo na istom univerzitetu, a doktorske studije završio na Moskovskom državnom institutu za međunarodne odnose. Radio je kao predavač Azerbeldžanske fondacije za turske međunarodne studije i u Evroazijskom centru za strateška istraživanja. 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.