U Beogradu i drugim gradovima Srbije početkom nedelje napokon se normalnije disalo. I za to je, ipak, zaslužna samo priroda, pošto je vetar razvejao zagađeni vazduh iznad nas. Bilo bi dobro, utisak je posle intervjua sa Vladimirom Stevanovićem, biologom, botaničarom, ekologom, biogeografom, redovnim profesorom Biološkog fakulteta i redovnim članom Srpske akademije nauka i umetnosti, kada bi vetar mogao da „sredi“ i brojne druge loše stvari u našoj prirodi i društvu.

„Odnos prema životnoj sredini koju baštinimo rezultat je niskog civilizacijskog nivoa i obrazovanja naroda, njegovog duhovnog i fizičkog siromaštva i odsustvo smisla za zajedničku dobrobit. Otud i marginalizovan značaj Ministarstva za životnu sredinu u okviru svake vlade do sada“, kaže za Nedeljnik akademik Vladimir Stevanović.

„Svi požari u Srbiji su namerno podmetnuti ili slučajno izazvani nemarom. Polja koja gore širom Vojvodine i Srbije su namerno izazvani da bi se ostaci letine uklonili i da bi se izbeglo, bar je rasprostranjeno laičko mišljenje, đubrenje. Oni su odraz nemara, neznanja i siromaštva, sudeći po obimu požara na njivama, dobrog dela seoskog stanovništva“, naveo je profesor Stevanović. „Zvaničan podatak da se svega između 8 i 16 odsto otpadnih voda prečišćava dovoljno govori da su naši vodotoci kolektori otpadnih voda koji su buljon organskog, hemijskog i fizičkog otpada.“

Ceo intervju sa akademikom Vladimirom Stevanovićem čitajte u novom Nedeljniku, koji je na svim kioscima od četvrtka, 7. novembra. Digitalno izdanje dostupno je na Novinarnici

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.