Povodom Međunarodnog dana migranata, 18. decembra, Komesarijat za izbeglice i migracije saopštio je da će Srbija nastaviti da se odgovorno i humano odnosi prema svim onim ljudima kojima je potrebna zaštita naše države, ali isto tako neće dozvoliti kršenje zakona na njenoj teritoriji, prema čemu ima nultu toleranciju.

Komesarka za izbeglice i migracije Nataša Stanisavljević izjavila je da je kroz Srbiju prošlo je preko milion migranata i da je migrantska kriza predstavljala zaista veliki izazov.

„Republika Srbija preduzela je ozbiljne mere kada je u pitanju adekvatno zbrinjavanje migranata. Ovu 2022. godinu obeležio je povećani priliv migranata iz Azije i Afrike. Uprkos velikim izazovima, Srbija je nastavila da uspešno upravlja migracijama i za to dobila pohvale i u ovogodišnjem Izveštaju Evropske komisije o pristupanju Srbije Evropskoj uniji“, istakla je Stanisavljevićeva.

Kako je navela, od januara do danas kroz centre kojima rukovodi Komesarijat za izbeglice i migracije Srbije prošlo je 116.312 osoba, što je povećanje od 101,65 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

„Na današnji dan u 16 prihvatnih i centara za azil boravi 5.200 migranata, od toga 4.780 muškaraca, 156 žena i 264 dece. Prema nacionalnoj strukturi ima ih iz Maroka, Avganistana, Sirije, Burundija, Pakistana…Bez obzira na dužinu boravka u Srbiji, za sve njih je obezbeđen smeštaj, hrana, odeća, medicinska nega, a deca su uključena u obrazovni sistem“, rekla je Stanisavljevićeva.

Kada govorimo o izbeglicama iz Ukrajine, dodaje, od izbijanja ratnih sukoba u Ukrajini, 24. februara, kroz Srbiju je prošlo 133.715 Ukrajinaca.

Komesarijat je u privatnom smeštaju pomogao oko 4.000 izbeglica iz te zeljje, dok su u Centru za azil u Vranju smeštene 83 osobe.

„Naš narod je u prošlosti osetio kako je kada na silu moraš da napustiš svoju zemlju i koliko u tim trenucima znači kada vam neko pomogne i pruži mogućnost da započnete novi život. Upravo zbog toga prema migrantima se ophodimo sa velikom empatijom, onako kako se čovek odnosi prema čoveku, bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost. Učiniti sebe dobrim domaćinom nije lako, jer migranata ima u našoj zemlji u velikom broju, a svima treba pružiti socijalnu i zdravstvenu pomoć i adekvatan boravak, ali pokazali smo se u svemu tome kao odgovorna država“, rekla je Stanisavljevićeva.

Kako ističe, svi ljudi moraju da imaju jednaka prava u državi u kojoj trenutno borave.

„To je politika koje se Republika Srbija i Komesarijat za izbeglice i migracije pridržavaju i time će nastaviti da se vode i u budućnosti“, zaključila je komesarka.

U proteklim godinama, Srbija i Komesarijat za izbeglice i migracije su stambeno zbrinuli ukupno 26.151 porodicu/domaćinstvo, od čega je 19.573 izbeglica iz bivših Republika SFRJ, i 6.499 interno raseljenih lica sa prostora Kosova i Metohije, kao i 79 porodica/domaćinstava povratnika po sporazumu o readmisiji.

Ekonomski je osnaženo 22.580 porodica/domaćinstva izbeglica, interno raseljenih lica i povratnika po sporazumu o readmisiji obezbeđivanjem sredstava za dohodovne aktivnosti, navedeno je u saopštenju Komesarijata.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.