Četvrti teniser sveta Aleksandar Zverev pobedio je četrnaestostrukog osvajača Rolan Garosa Rafaela Nadala u prvom kolu pariskog Gren slema rezultatom 3:0.

Bio je ovo tek četvrti poraz Španca na Otvorenom prvenstvu Francuske i prvi na samom startu. Na turniru koji je osvajao 14 puta u karijeri, Nadal je prethodno gubio samo od Đokovića i Soderlinga.

Zverev je do pobede nad trenutno 275. igračem na ATP listi stigao bez izgubljenog seta (6:3, 7:6(5), 6:3) posle tri sata i šest minuta igre.

Iako je Rafa na momente svojim prepoznatljivim „banana“ forhend paralelama i top spinovima koji su „preskakali“ Zvereva, evocirao uspomene na dane kada je bio nepobediv na šljaci Filip Šatrijea, Nemac je agresivnom igrom uspeo da nadigra Španca i uz 44 vinera i 30 neiznuđenih grešaka završi posao u tri seta.

Već u startu meča, Zverev je poveo sa 2:0. Nemac je uspeo da održi brejk prednosti sve do kraja prvog seta kada je drugim brejkom uspeo da zaključi set rezultatom 6:3. U drugom setu, Nadal se probudio i tokom gotovo čitavog seta održavao distancu od jednog brejka. Zverev je uspeo da se vrati u taj set i potom u uzbudljivom tajbrejku preokrene rezultat.

Neizvestan početak poslednjeg seta, u kome je Nadal najpre poveo sa 2:0, izvukao je iz Španca poslednje atome snage. Peti gem koji je potrajao više od 10 minuta pripao je Nadalu, ali je to ujedno bio i poslednji kojeg je osvojio na turniru.

Na konferenciji za štampu pre početka turnira, Nadal je govorio o tome kako nije siguran da li će ikada više igrati na Rolan Garosu, a nakon današnjeg poraza, iskoristio je priliku da se, van protokola, možda i poslednji put, obrati publici u Parizu.

„Teško mi je da pričam, ne znam je li ovo poslednji put pred svima. Nisam sto posto siguran, ali ako jeste, uživao sam. Publika je bila sjajna tokom cele nedelje treninga. Teško mi je rečima da opišem kako sam se osećao, bilo je posebno osetiti takvu ljubav,“ rekao je Nadal.