„Može se očekivati da se školska godina za studente produži za određen period, ali konačna odluka još nije doneta i ona zavisi od dužine trajanja vanrednog stanja“, izjavila je za Blic rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović.

Ta konačna odluka je u rukama Ministarstva prosvete, ali ako je suditi po sadašnjoj situaciji, sve je izvesnije da će akademci kraj jula i deo avgusta provesti u svojim učionicama. Razlog za to krije se u činjenici što znatan deo fakulteta u svojim programima ima i praktičnu nastavu i vežbe koje nisu u mogućnosti da realizuju onlajn kako se sada obavljaju teoretska predavanja. Bez tih praktičnih vežbi na mnogim visokoškolskim ustanovama nije moguće izaći na ispit jer su uslov za dobijanje ocene. Upravo zbog toga sve je izvesnije da će akademci deo letnjeg raspusta morati da provedu na fakultetima i da će im semestar, ali i rokovi za ispite, biti prolongirani. Naime, po zakonu ispiti se mogu polagati samo u sedištu ustanove, odnosno na fakultetima, piše Blic.

Rektorka kaže da će doći i do prolongiranja aprilskog roka jer ispiti, za razliku od nastave, ne mogu da se realizuju na daljinu.

„Klasičan aprilski ispitni rok svakako ne može da se održi. S namerom održavanja kontinuiteta rada, u zavisnosti od prirode predmeta i broja studenata, moguće je izvođenje usmenih provera znanja. Moram da navedem da svi fakulteti Univerziteta u Beogradu sada izvode nastavu i konsultacije sa studentima na daljinu. Nastava se izvodi preko komunikacije sa studentima direktno i-mejlom, preko društvenih mreža ili onlajn sistemima za učenje na daljinu. Direktna video-komunikacija, diskusije i sastanci se realizuju preko programa za video-konferencije“, rekla je rektorka.

Načini učenja na daljinu upotrebom IT alata tokom ovog semestra zavise od razvijenosti IT infrastrukture na fakultetima i digitalnog iskustva nastavnika i saradnika. Nastavnici koriste razne mogućnosti u zavisnosti od prirode predmeta i veličine grupe studenata za predavanja, piše Blic.

Te mogućnosti, međutim, prema rečima rektorke UB, ne mogu se iskoristiti za izvođenje praktične nastave, koja je na znatnom broju fakulteta deo nastavnog programa, čija je realizacija zbog vanrednog stanja onemogućena. Ona naglašava da praktični deo nastavnog procesa mora da se realizuje jer je on deo programa koji je dobio akreditaciju od nadležnog tela.

Praktičnu nastavu i eksperimentalne vežbe ćemo organizovati kada prođe vanredno stanje jer za sada ne postoje uslovi. Što se tiče kolokvijuma, oni mogu da se usmeno realizuju putem video-konferencije. Dakle, univerziteti i fakulteti su se prilagodili novonastalom stanju, ali je jasno da nisu sve odluke u njihovoj nadležnosti, pre svega one oko produženja studijske godine. Još jednom naglašavam da se može očekivati da se ova školska godina produži za određeni rok“, rekla je rektorka UB.

Inače, pored produženja školske godine, u nadležnosti Ministarstva prosvete je i eventualno pomeranje prijemnih ispita za upis na fakultete za školsku 2020/2021. godinu.

Kako je nedavno rečeno iz ovog ministarstva, sve zavisi od dužine trajanja vanrednog stanja, ali ako ono potraje 90 dana, verovatno će morati i oni da se prolongiraju.

Rektorka Popović navodi da je zbog situacije sa virusom korona u svetu sve izvesnije da će biti odložene i Evropske univerzitetske sportske igre, koje je trebalo da se održe od 12. do 25. jula ove godine, a čiji je domaćin Univerzitet u Beogradu.

„Upravo je najavljeno odlaganje Olimpijskih igara. Mislim da je jasno da i do odlaganja Evropskih univerzitetskih igara mora doći. Organizacioni komitet EUI mora da se izjasni o tome u najkraćem mogućem roku“, rekla je Ivanka Popović.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.