Energetska bezbednost, stabilnost snabdevanja i ubrzanje energetske tranzicije biće među glavnim temama razgovora ministara energetike i vodećih ljudi energetskog sektora iz regiona i Evrope, koji će se 11. i 12. maja okupiti u Beogradu.

U trenutku pojačanih geopolitičkih i tržišnih pritisaka na evropski energetski sektor, fokus razgovora biće na jačanju regionalne saradnje, povezivanju tržišta električne energije, razvoju obnovljivih izvora energije i investicijama koje treba da doprinesu većoj energetskoj sigurnosti jugoistočne Evrope.

Na skupu će učestvovati ministri energetike iz Srbije, Crne Gore, Severne Makedonije, Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine, kao i predstavnici Sekretarijata Energetske zajednice, međunarodnih finansijskih institucija, investitora i energetskih kompanija, među kojima su:

  •  Dubravka Đedović, ministarka rudarstva i energetike Republike Srbije
  •  Sanja Božinovska, ministarka energetike, rudarstva i mineralnih sirovina, Vlada Severne Makedonije
  •  Admir Šahmanović, ministar energetike i rudarstva, Vlada Crne Gore
  • Vedran Lakić, ministar energetike, rudarstva i industrije, Vlada Federacije Bosne i Hercegovine
  •  Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Vlade Republike Srpske
  • Artur Lorkovski, direktor Sekretarijata Energetske zajednice
  •  Elnur Soltanov zamenik ministra, Ministarstvo energetike, Republika Azerbejdžan

Ministarka rudarstva i energetike Republike Srbije Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je Srbija tokom globalne energetske krize uspela da očuva stabilnost snabdevanja i pokrene značajan investicioni ciklus u energetici.

„Naš cilj je da budemo energetski sigurniji, bolje povezani sa evropskim i regionalnim tržištima i pozicionirani kao energetsko čvorište u jugoistočnoj Evropi. Važno je da kroz regionalnu saradnju i razmenu iskustava zajedno tražimo održiva rešenja za izazove u energetskom sektoru“, poručila je ministarka Đedović Handanović.

Među ključnim temama biće i dekarbonizacija energetskog sektora, digitalizacija, integracija obnovljivih izvora energije, otpornost energetskih sistema, kao i izazovi koje regionu donosi primena CBAM regulative Evropske unije.

Razgovori će biti održani u okviru četvrtog Belgrade Energy Foruma 2026, regionalne energetske konferencije u organizaciji portala Balkan Green Energy News, koja će okupiti više od 400 učesnika iz 30 zemalja.

Detaljna agenda dostupna je na linku: https://belgradeenergyforum.com/agenda/

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.