Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić rekla je da je uredbom kojom je ograničen rast cena goriva u Srbiji definisano i da trgovci naftnim derivatima ne smeju da isporučuju evrodizel i evro premijum BMB u količinama manjim od prosečnih za poslednjih godinu dana.

Ovo je, kako se navodi u saopštenju, utvrđeno u cilju sprečavanja eventualnih nestašica na tržištu, prenosi N1.

Vlada Srbije je, na sednici održanoj 10. februara, donela Uredbu o ograničenju maloprodajnih cena naftnih derivata, koja će važiti 30 dana.

„Razlog za donošenje ove Uredbe je kontinuirani rast cena naftnih derivata u prethodnom periodu, što je direktno uticalo na povećanje cena ostalih vrsta roba i usluga. Osim toga, na osnovu značajnih indikatora i nepredvidive situacije na svetskim berzama, očekuje se dalji rast nafte i naftnih derivata“, rekla je Tatjana Matić.

Cilj ove uredbe je, osim sprečavanja daljeg nekontrolisanog rasta cena pojedinih naftnih derivata, kako dodaje, i očuvanje životnog standarda stanovništva i sprečavanje većih poremećaja na tržištu u Republici Srbiji.

Podsetimo, prema Uredbi, maksimalna maloprodajna cena evrodizela je 179 dinara po litru, a evro premijum BMB 95 je 171 dinara po litru.

Maloprodajne cene ostalih naftnih derivata nisu ograničene i slobodno se formiraju na tržištu.

Komentara

  1. Bobby
    12. februara 2022. 08:30

    "Квака 22" у изјави госпође министра се крије управо у овом делу изјаве: "...da trgovci naftnim derivatima ne smeju da isporučuju evrodizel i evro premijum BMB u količinama manjim od prosečnih za poslednjih godinu dana. " Да ли је могуће поверовати да ће количине просечно продатих деривата, који су сада огранчени ценом, у току године, а пре фебруара ове године, бити на истом нивоу, односно "не мањем" ? Једноставно, неће. Потрошња ових, сада јефтинијих деривата, знатно ће скочити изнад нивоа продаје њиховог годишњег просека, који ће бити "не мањи". У том случају, наведени "трговци", могу мирне душе да на својим продајним местима окаче добро познате табле "НЕМА". Хоће ли госпођа министар, са све владом, тада реаговати из слабашних робних резерви, једва скрпљених и прикупљених, и то на директиву ЕУ, за период од двадесетак "+" дана, није познато. Углавном, неизвесна времена тек предстоје.

  2. Александар Поповић
    12. februara 2022. 18:01

    Наши министри, и власт уопште, у последњи час се “опсете” да нам недостају важне ствари. Уз нафтине деривате, како рече председник Вучић, хитно увозимо со, брашно, пасуљ, грашак, млеко у праху!!!). Осим соли, као аграрна земља, све друго бисмо могли и морали сами да гајимо. И да имамо у државним резервама. Овако, нема ко да организује произвођаче и да им поштену цену. Све се свело на увоз мање квалитетне и (пре)скупе робе. Домаћи произвођачи пропадају, “гоје”се увозници, а грађани плаћају ли, плаћају.

  3. bole
    12. februara 2022. 18:30

    ona nije normalna danas u bosni dizel 132 a u madarskoj 155 dinara

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.