„Narod Srbije će prosperirati od iskopavanja litijuma onoliko koliko je narod Konga zbog eksploatacije dijamanata“, izjavio je u emisiji N1 Studio Live direktor za kampanje organizacije KreniPromeni Savo Manojlović. On je izrazio nadu da će se u raspravu nove Skupštine Srbije naći predlog o zabrani iskopavanja i eksploatacije litijuma i bora. Ističe da 42 narodna poslanika podržavaju ovaj predlog.

Savez ekoloških organizacija Srbije saopštio je da ne odustaje od borbe protiv izgradnje rudnika litijuma u Srbiji, ali napominje da će sačekati prvu narednu sednicu Skupštine na kojoj bi, prema njihovim saznanjima, jedna od tačaka dnevnog reda trebalo da bude i Narodna inicijativa koju su zajedno sa organizacijom „Kreni promeni“ prikupili i predali Narodnoj skupštini 18. juna.

On je rekao da je nakon predaje napravljen niz propusta u Skupštini Srbije.

„Prekršen je čitav niz i tvrdih i mekih ustavnih odredbi. Dakle, Skupština Srbije nije u zakonskom roku odgovorila, što prema zakonu se smatra da to znači da je Inicijativa u redu, i da moraju da je stave na dnevni red. Takođe, imali smo i da ako stavljate određeni zakon, a ovo je zvanični predlog zakona, a on je u istom pravnom rangu kao i zakon koji je predložila Vlada Srbije, vi morate da imate neku vrstu javne rasprave. Nema te javne rasprave. RTS je napravio jednu emisiju o tome, ali nemamo suštinsku raspravu o ovom zakonu“, kazao je Manojlović.

Ocenjuje da je „izuzetno problematično da poslanici odlučuju o nečemu o čemu nije postojala javna rasprava“.

Dodaje da 42 narodna poslanika podržavaju ovu inicijativu.

Prema njegovim rečima, čak i poslanici vladajućih stranaka u privatnim razgovorima podržavaju ovu inicijativu, „i niko od njih ne kaže da je protiv“.

„Ali, oni jednostavno ne smeju da glasaju bez odluke stranačkog vrha“, ukazuje Manojlović.

Podsetio je da se Narodnom inicijativom traži zabrana iskopavanja bora i litijuma, odnosno zabrana da se vrše ispitivanja, iskopavanja i eksploatacija.

„Nije to zbog toga što tvrdimo mi, nego jer tako tvrdi Srpska aklademija nauke i umetnosti i tako tvrde vodeći naučnici“, objašnjava Manojlović i dodaje da je traženje zabrane potpisalo preko 60 istaknutih akademika, profesora i naučnika.

Procenjuje da će Vlada Srbije pokušati da „skuva“ javno mnjenje i da će pokušati da rudarenje litijuma i bora vrati na dnevni red, ali napominje, da to neće ići tako lako, i najavljuje da će to biti „jako teška borba“.

„Prilično sam ubeđen da oni neće moći to da urade i da je narod prilično svestan šta se tu zaista radi“, kazao je gost N1.

On je objasnio da je suština borbe protiv iskopavanja litijuma u tome da će doći do „ekološkog razaranja“.

„Naučnici su dali dokaz da će doći do ekološkog uništavanja, i ugrožavanja zdravlja ljudi“, kazao je Manojlović.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.