Fudbaleri Slovačke pobedili su reprezentaciju Poljske sa 2:1 (1:0) u meču prvog kola Grupe E na Evropskom prvenstvu, u utakmici koja se igrala u Sankt Peterbergu.

Golgeter Bajerna iz Minhena Robert Levandovski bio je centralna figura meče, kao aktuelni najbolji fudbaler sveta. On i njegovi saigrači su proglašeni za favorite u ovom meču, pa ipak Slovaci su prvi počeli da slave.

Predvođeni legendom Marikom Hamšikom, a oslobođeni pritiska kao autsajderi grupe, rastrčali su se slovački fudbaleri i sa većom željom ušli u meč. Zapravo, Poljaci su imali posed, pokušavali da organizuju pošten napad, bez većeg uspeha, a onda su Slovaci pokazali koliko su opasni u kontri. Prodor Roberta Maka krunisan je golom u 19. minutu – zapravo bio je to spletom, po Poljake, nesrećnih okolnosti, autogol poljskog golmana Vojćeha Šćešnog – za iznenađujući razvoj situacije u Rusiji i alarm među poljskim reprezentativcima.

Desetak minuta kasnije usledila je nova opasna situacija pred golom Poljske. Juraj Kucka je dobio loptu sa nekih 18 metara, ali je šutirao iznad prečke. Potvrdio je da Poljskoj neće biti lako da preokrene rezultat. U prvom poluvremenu, Poljaci su držali loptu, a komšije sa juga pravile šanse. U dva navrata, šut je oprobao i Hamšik.

Tačno 29 sekundi je prošlo u nastavku, par dorbih pasova u poslednjih 30 metara od gola Slovačke i traljav šut Karola Linetija , koji je unutar peterca imao lak posao i savladao Martina Dubravku.

Lineti je ubrzo Poljskoj mogao da donese i preokret, ali je opet uputio ne tako završni udarac. Ovaj put Dubravka je bio na mestu, ali su Poljaci u trenutku dok su imali inicijativu na terenu, ostali bez Gžegoža Krihovjaka koji je dobio drugi žuti karton.

I to su Slovaci brzo iskoristili. Ponovo je napad organizovan preko Hamšika, ovaj je upito idealan centaršut koji u gol pretvara defanzivac Intera Milan Škrinijar u 68. minutu. Dakle, na nekih dvadesetak minuta pre kraja utkamice, Slovaci su imali prednost i igrača više.

U poslednjem napadu, velika šansa propustio je Bednareka, ali je defanzivac Sautemptona šutirao pored gola. Slovačka je odnela pobedu i napravila veliko iznenađenje.