Ljudi širom sveta očekuju da Kina i SAD preuzmu vođstvo u promovisanju globalnog razvoja i prosperiteta… Predsednik Si naglasio je potrebu da Kina i SAD održavaju komunikaciju o tako važnim pitanjima kao što su koordinacija makroekonomske politike, održavanje stabilnih globalnih industrijskih i lanaca snabdevanja i zaštita globalne energetske i prehrambene bezbednosti. Pokušaji razbijanja ili razdvajanja lanaca snabdevanja, prkoseći osnovnim zakonima, ne bi pomogli u jačanju ekonomije SAD.

Ovaj deo saopštenja kineskog Ministarstva spoljnih poslova objavljenog posle telefonskog razgovora predsednika Si Đinpinga i američkog kolege Džoa Bajdena zasenio je sve druge teme o kojima su razgovarali. Mada potom proizvedena eskalacija napetosti i konflikt oko Tajvana povodom posete šefice Predstavničkog doma Američkog kongresa Nensi Pelosi Tajpehu uopšte nije beznačajna tema, naprotiv.

Šta je nateralo kineskog lidera da u fokus saopštenja stavi ekonomiju i zašto brine o jačanju samo američke ekonomije?

Najkraće objašnjenje moglo bi da se prevede srpskom poslovicom „ne laje kera sela radi, nego sebe radi“, jer Si Đinpinga, mnogo više od američke, žulja stanje kineske ekonomije. Državnim i partijskim liderima u Pekingu nije svejedno što privredni rast slabi jer su ekonomski uspesi direktno zaslužni što je u protekle četiri decenije oko 800 miliona kineskih građana izašlo iz siromaštva i što je tim povodom uspostavljen socijalni mir. Ali situacija postaje alarmantna – kineska ekonomija ozbiljno posrće ove godine i stanje se iz meseca u mesec pogoršava.

Ceo tekst objavljen je u novom Nedeljniku, koji je na svim kioscima od četvrtka, 11. avgusta

Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.