(Beta-AP) – Kineska vlada je zatražila od stranih ambasada u Pekingu da izbegavaju iskazivanje „propagande“, što se po svoj prilici odnosi na – iskazivanje podrške Ukrajini.

Vlada kineskog lidera Si Đinpinga tvrdi da je neutralna u pogledu invazije Rusije na Ukrajinu, koja traje već 15 meseci, ali ponavlja ruska opravanja za polazak u rat, optužujući SAD i NATO da provociraju Moskvu.  

Peking bi ove sednice trebalo da pošalje izaslanika u Ukrajinu i Rusiju kako bi se razmotrilo eventualno „političko rešenje“, ali se smatra da ova inicijativa neće imati uspeha s obzirom da Kina retorički, diplomatski i ekonomski podržava Moskvu.

Jedan od portparola Evropske unije je izjavio da je Odeljenje za protokol kineskog ministarstva spoljnih poslova u opticaj 8. maja pustilo cirkularno pismo svim diplomatskim misijama sa porukom da ona moraju „poštovati kineske zakone i propise“ i da „ne koriste spoljne zdove ambasada radi iznošenja politizovane propagande kako bi se izbeglo izazivanje svađa između zemalja“. 

U poruci se ne precizira šta bi to moglo biti „politizovana propaganda“ niti se iznose dalja objašnjenja, saopšteno je iz Brisela, i dodaje se da Misija EU u Pekingu „nije promenila nijednu stvar koju stavlja na spoljni zid“.

Još jedan evropski diplomata, koji je zbog osetljivosti pitanja želeo da ostane anoniman, potvrdio je ovo pisanje, i rekao da je kinesko ministarstvo tražilo od ambasada da ne koristi svoje spoljne zidove za „političku propagandu“.

Taj diplomata je rekao da njegova vlada „ne vidi nikakav razlog da menja“ ono što se nalazi na zidu.

U kineskom zahtevu se Ukrajina ne spominje, ali zastave i panoi na ambasadama Kanade, Francuske, Nemačke i drugih zemalja jedino je što se uklapa u javno iskazivanje a da to nisu turistički oglasi.

Na dva metra visokom plakatu ispred ambasade Finske nalaze se zastave Finske i Ukrajine i poruka: „Stojimo uz Ukrajinu“. Na bilbordu švedske ambasade nalazi se isti natpis i zastave dve zemlje.

Neke ambasade ističu zastave u duginim bojima povodom nedelje raznolikosti i Međunarodnog dana protiv homofobije i transfobije. Ova pitanja Peking smatra visoko politički osetljivim.

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.