
U hodu, tokom testova početkom 2005. pokrenuta je izrada prve partije od šest oruđa i municije u radionici u Nikincima. Oruđa su testirana i otklonjeni su nedostaci i prva baterija predata je korisniku oktobra 2006. godine. Još jedna baterija predata je maja 2007. i poslednje dve baterije avgusta 2008. godine.
Naknadno, mjanmarska oruđa su modernizovana na standard NORA-B52K1 sa integrisanim automatizovanim sistemom navigacije i orijentacije sa satelitskim i inercijalnim sistemom (GPS i INS).
Planirali su Mjanmarci još pre dvadeset godina da nabave još 26 NORA-B52K1, ali posao nije realizovan. U međuvremenu, tamošnja hunta preuzela je vlast, razvio se građanski rat, haubice tuku svaki dan. Prostora za biznis nema.
KENIJA
Rad na NORA-B52 je nastavljen, ali usledio je sudar različitih pristupa. Otac samohotke Paligorić želeo je da se rad usmeri na veći nivo autonomije, ali Nenad Miloradović, zamenik direktora J-SDPR, nametnuo je svoj stav da se vozilo zaštiti balističkim pločama. Takav pristup znatno je otežao samohotku i obesmislio je Paligorićevu polaznu ideju iz 1980-ih o jednostavnom i visokomobilnom artiljerijskom sistemu. To je bio samo jedan od povoda za konflikt koji je završen 2010. odlaskom Paligorića iz J-SDPR i pobedom Miloradovićevog pristupa.
Za kenijsku artiljeriju izrađene su dve baterije – prvih šest oruđa bila su NORA-B52KE izrađena po Paligorićevom modelu, a sledeća baterija bile su NORA-B52K1 sa balističkom zaštitom izrađenom od keramičke ploče i čelika za kabinu sa posadom i za klastere za smeštaj municije. Deklarisana zaštita je po STANAG 4569 nivo 2 za prednji deo vozila i nivo 1 za bočne strane, a protivminska zaštita je nivoa 2A i 2B. Jedna od novina bio je pomoćni motor za rad oruđa na vatrenom položaju. Kenija je osim artiljerijskih oruđa nabavila i četiri komandno-izviđačka borbena vozila BOV-M10 izrađena od polovnih „bovova“ iz viškova VS.
BANGLADEŠ
U državnim poslovima sa izvozom naoružanja u Bulevaru umetnosti broj 2, sedištu J-SDPR, vole frazu „tradicionalna tržišta“. To su zemlje koje su „otvorene“ za poslove u vreme Pokreta nesvrstanih. Jedna od tih zemalja je Bangladeš koji je počev od 1977. godine u naoružanje uveo široki izbor sredstava Made in SFRY – vučne haubice 105 mm M56A1, minobacač i minobacačke mine raznih kalibara, kao i ponešto plovila.
Novi veliki posao ugovoren je poslednjeg dana 2011. godine – prodaja 18 NORA-B52K1/B – tri baterije uključujući i komandne i izviđačke „bovove“, vozila za podršku i municija.
Od 2013. do 2016. u tri tranše predate su korisniku sve tri baterije koje su uvrštene u 11. samohodni puk 11. pešadijske divizije u garnizonu Majhitra u gradu Bogura.
Oruđa izrađena za Bangladeš korisno su poslužila za političku promociju Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića pred ruskim vođom Vladimirom Putinom koji je nakratko došao u Beograd 16. oktobra 2014. godine da vidi paradu povodom 70 godina od oslobođenja grada koja je trebalo da se slavi četiri dana kasnije. Gost je već video puno parada i verovatno nije bilo bitno šta pravi buku u Bulevaru Nikole Tesle, ali domaćinima je bilo važno da se vidi što više i zato su ubacili ešelon bangladeških samohotki. Jedna baterija od šest komada i pride šest logističkih vozila „privremeno“ su bila naša. Radnici J-SDPR dobili su uniforme VS, na vrata su postavljene zastave i pred Putinovim očima prodefilovale su „nore“.
KIPAR
Nacionalna garda Kipra od 1978. godine naoružava je sredstvima jugoslovenskog porekla preko Grčke koja je nabavljala sredstva i plaćala račune za odbranu sabraće od turskog pritiska. Od 1984. godine prešlo se na direktne ugovore. U oba modela obuhvaćena su artiljerijska sredstva – haubice M56 105 mm i višecevni lanseri raketa M63 „plamen“ 128 mm.
Aktuelni talas poslova otvoren je januara 2019. godine kada je potpisan ugovor za 24 NORA-52KE i osam borbenih vozila „miloš“ u komandnoj i izviđačkoj varijanti i raznu prateću tehniku. Zbog marketinških razloga na vozilima je oznaka Alexander TGS (Truck Gun System) što stvara konfuziju jer J-SDPR ima kao jedan od aktuelnih poduhvata razvoj samohotke pod imenom „aleksandar“. Doduše, nisu to isti Aleksandri – za grčku kulturu to je simbol moći antičkog dobra, a za ljude iz Bulevara umetnosti 2 motivi za izbor imena su u poltronskom odnosu prema ličnosti zaslužnoj za postavljanje kadrova SNS u menadžment J-SDPR.
U pogonu u Velikoj Plani naručena samohodna oruđa izrađena su 2019. i 2020 – po 12 komada za dva skvadrona nacionalne garde. Do korisnika „nore“ su dostavljene na isti način kao prethodim naručiocima, na točkovima su prevalile put do luke Bar, ukrcane su na brod i poslane su tamo gde treba.
Pod pritiskom realnog rizika od oružanog konflikta sa Turskom koja kontroliše severni deo ostrva obuka u oba artiljerijska skvadrona je vrlo dinamična. Česta su gađanja sa poligona Kiti sa metama na otvorenom moru. Uvežbava se izviđanje i korektura artiljerijske vatre sa dronovima „aerostar“ proizvedenim u izraelskoj firmi Aeronautiks.
Ostatak teksta možete pročitati u novom broju Nedeljnika ili na sajtu VELIKE PRIČE.
Sve tekstove Aleksandra Radića pročitajte ovde.
BONUS VIDEO:
NASLOVNA STRANA NOVOG BROJA NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 08. MAJA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS