Od samog početka radova na rekonstrukciji stanice u Novom Sadu nadležni su saopštavali ono što su želeli i koliko su želeli. Pojedina novinarska pitanja ostala su do danas bez odgovora. Ono što je poznato jeste da je obnova Železničke stanice deo sveobuhvatnih radova na modernizaciji pruge između Beograda i Subotice, za šta je proces počeo još 2017. godine. Finansijer radova je Ministarstvo građevinarstva, investitor je Infrastruktura železnice Srbije (IŽS), dok su izvođači radova konzorcijum kineskih firmi China Railway International Co i China Communications Construction Company (CRIC&CCCC), koji su potom angažovali podizvođače. Investicija je vredna 65 miliona evra, od čega se gotovo 16 troši na obnovu Železničke stanice.

U dokumentaciji u vezi sa ovim projektom ne postoji mnogo informacija koje se odnose na zgradu stanice. Opisan je objekat i konstatuje se da se zbog višegodišnjeg neodržavanja primećuju oštećenja na fasadi, krovu i enterijeru, zbog čega je potrebno da se izvede niz radova. Sami radovi na nadstrešnici se ne pominju. Takođe, nema dovoljno podataka koji bi otkrili više o statici zgrade, ali se u projektu za građevinsku dozvolu navodi da je „objekat u konstruktivnom smislu u dobrom stanju i vizuelnim posmatranjem ne uočavaju se bitna oštećenja koja bi uticala na stabilnost objekta“. Osim toga, ukazuje se i da radovi na energetskoj sanaciji zgrade „ne ugrožavaju stabilnost postojećeg objekta“.

U serijalu „Graditelji Novog Sada“, u epizodi posvećenoj Imreu Farkašu, čoveku koji je projektovao zdanje iz 1964. godine, konzervatorka savetnik Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada Slobodanka Babić kaže da je „analiza projektanta (pokazuje) da je u statičkom sistemu ovo izvanredno građeni objekat, to je jedan skeletni armirano-betonski sistem, vrlo stabilan, na njemu nisu uočeni nikakvi nedostaci“, dodajući da se u samu konstrukciju neće dirati.

Radovi su počeli u septembru 2021. godine, u prvoj fazi sređivali su se koloseci, a sama zgrada se „šminka“. Sve se spremalo za dolazak prvog brzog voza iz Beograda u Novi Sad. U tom vozu, 19. marta 2022. godine, nalaze se premijer Mađarske Viktor Orban i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je po dolasku u vojvođanski grad neopisivo ponosan, poručujući da je posle skoro 60 godina obnovljena stanica.

Ponos je bio možda malo manji kada je posle samo pola godine zgrada počela da prokišnjava i ponovo se delimično zatvorila. Sredinom 2023. došlo je do odrona u staničnoj zgradi. Stanica se ponovo „ugasila“ sredinom januara 2024. godine zbog novih radova, a kao rok za završetak radova zacrtan je kraj ove godine. Međutim, u julu 2024. stanica se ponovo otvara, svečanosti prisustvuju predstavnici vlasti, a pokrajinska premijerka Maja Gojković kaže da joj je zadovoljstvo što će putnici moći da „u ovom savremenom delu Železničke stanice na najmoderniji, bezbedan i efikasan način obezbede sebi kartu“.

Goran Vesić tada poručuje da je stanica rekonstruisana u dve faze i da je od tog trenutka potpuno u funkciji. Ipak, u drugoj polovini oktobra radnici su ponovo u stanici, ali nije poznato šta se radi. Na dan tragedije unutar stanice su se videli tragovi izvođenja radova.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 07. NOVEMBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.