Jedna od vesti koje su obeležile prethodnu nedelju je da je troje profesora sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sautemptonu – Ratko Đukanović, Stiven Holgejt i Dona Dejvis, napravilo veliki pomak u lečenju pacijenata od koronavirusa. Gardijan sada piše da su „naučnici pritom postali i milioneri“.

Doktor Ratko Đukanović je o tome opširno govorio za aktuelni letnji dvobroj Nedeljnika i pojasnio da još uvek treba govoriti o potencijalnom leku, ali da pomak u istraživanjima jeste napravljen.

Britanski Gardijan u novom tekstu koji prati reakcije na ovu vest podseća da su „tri profesora su otkrili da ljudima koji imaju astmu i hroničnu bolest pluća nedostaje protein koji se zove „interferon beta“, koji pomaže u lečenju prehlade“.

Oni su tada utvrdili da se odbrana organizma protiv virusne infekcije može znatno povećati ukoliko se protein koji nedostaje zameni, piše Gardijan u tekstu koji je posvećen tome kako su berze reagovale na ovo otkriće.

Ovaj tim profesora je, potom, otvorio kompaniju „Synairgen“. Kompanija je izašla na berzu 2004. godine, piše Gardijan, ali pošto iu jednom trenutku nije došlo do planiranog sporazuma sa farmaceutskom kompanijom „AstraZeneca“ o lečenju virusnih infekcija kod asmatičara, akcije su doživele pad.

Međutim, usled pandemije koronavirusa, odjednom je širom sveta došlo do povećane potražnje za svim poznatim i mogućim terapijama u lečenju respiratornih bolesti.

Izvršni direktor „Synairgen“ Ričard Marsden je rekao da je kompanija već izvesno vreme bila uključena u klinička ispitivanja interferon bete u lečenju hroničnog bronhitisa.

„Međutim, kada se u januaru pojavila korona, shvatili smo da bismo mogli odigrati važnu ulogu u odbrani od ovog virusa“, rekao je Marsden.

„Dakle, otpočeli smo klinička ispitivanja u februaru i martu, u očekivanju da će virus stići i u Veliku Britaniju. I stigao je. Ispitivanja su sprovedena onog trenutka kada su počele da se pune bolnice. Uočili smo da je strategija koronavirusa da ometa imuni sistem i suzbija beta interferon, a ako ga ponovo vratimo, možemo imati dramatičan efekat“, dodao je Marsden.

Rezultati inicijalnog ispitivanja su objavljeni ove nedelje i oni su obećavajući.

Analize su pokazale da pacijenti koji su primili posebnu formulaciju proteina beta interferona – nazvanog SNG001 – direktno kroz njihove disajne puteve, preko nebulizatora, imaju dva do tri puta veće šanse da se oporave od pacijenata koji su dobili placebo.

Studija je sprovedena na uzorku od 101 pacijenta, a analiza je pokazala da su pacijenti u 79 odsto slučajeva imali manju verovatnoću razvoja teže kliničke slike, kao i da su „zadihanost i druge poteškoće sa disanjem značajno smanjene“, navodi se u zaključku studije kompanije „Synairgen“.

Odmah nakon objavljivanja rezultata studije 21. jula, tog jutra, akcije kompanije su naglo skočile, da bi do podne porasle za čak 540 odsto.

Kako piše Gardijan, profesor medicine dr Ratko Đukanović uvideo je da je vrednost njegovog vlasničkog udela u kompaniji od 0,56 odsto, u jednom danu porastao više od 5 puta – sa 300.000 funti na 1,6 miliona funti. Slične vrednosti su zabeležene i kod ostalih osnivača kompanije – profesora imunofarmakologije Stivena Holgejta i profesorke molekularne biologije Done Dejvis.

Do sada su od početka godine akcije kompanije porasle za više od 3.000 odsto.

Izvršni direktor Marsden – vlasnik 0,3% akcija – opisao je porast vrednosti kompanije kao „razumnu akciju“.

„U pitanju je veliki pomak u lečenju hospitalizovanih pacijenata obolelih od koronavirusa“, rekao je Marsden, dodajući kako veruje da bi ovo mogao postati „vrlo uspešan komercijalni proizvod kompanije“.

Marsden je rekao da su trojica naučnika uzbuđena zbog ekonomskog napretka kompanije, ali da je za njih pravo priznanje to što su „imali sreće da budu naučnici koji su mogli da se uvere da njihovo otkriće ide od pronalaska do plasiranja na samo tržište“.

„Za njih nema veće sreće. Pronašli ste lek koji leči i pomaže pacijentima, a sekundarno još i zarađujete novac…Kada su ljudi pametni i pronađu nešto korisno, kao što je sada slučaj, trebalo bi ih adekvatno nagraditi“, rekao je Marsden.

Međutim, nisu svi prošli idelano, a verovatno najviše žale dugogodišinji investitori iz fonda Nila Vudforda, koji su pre samo mesec dana prodali svoja ulaganja u „Synairgen“ za 10 miliona funti, što je trenunto oko četvrtine današnjih akcija.

„Synairgen“ svoje otkriće sada predstavlja medicinskim regulatornim agencijama, kako bi dobio odobrenje za distribuciju leka za komercijalnu upotrebu. Iako takve procedure traju mesecima, vlasti u Britaniji su garantovale da će u ovom slučaju ubrzati proces, kako bi se lek što pre koristio u lečenju koronavirusa.

Kompanija je takođe proširila ispitivanje i na pacijente koji imaju blaže oblike bolesti izazvane koronavirusom.

„Bili smo iznenađeni koliko je lek dobro funkcionisao na obolelima koji su bili hospitalizovani. Ako se terapija pokaže efikasnom i u ranoj fazi bolesti, možda više niko neće ni morati u bolnicu“, rekao je Marsden.

Kompanije je već naložila proizvođaču da počne sa proizvodnjom zaliha, u cilju pripreme više od milion doza za potencijalni drugi talas koronavirusa na zimu.

U budućnosti bi se lek mogao izdavati zdravstvenim radnicima i ranjivim grupama pre drugog talasa koronavirusa ili nekog novog virusa.

„Zamislite da smo ovaj posao uradili pre pet godina, lek bi do sada imale sve zemlje“, rekao je Marsden.

https://www.nstore.rs/product/godisnja-pretplata-na-magazin-nedeljnik/

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.