Rudolf Šarping, tadašnji ministar odbrane Nemačke, objavio je 1999. knjigu „Nećemo okrenuti glavu. Rat na Kosovu i Evropa“. Šarping je bio radikalni zagovornik bombardovanja Srbije. Kako bi dramatizovao srpske zločine na Kosovu i pridobio javnost, tvrdio je da su srpske snage ubijale trudne Albanke, da su im rasporile stomake i pekle nerođenu decu na roštilju. Nije se ustezao ni da uporedi srpske zločine na Kosovu sa Aušvicom. Do dana današnjeg to je najniže dno koje je dosegla postratna nemačka politička retorika. A u knjizi kojom je promovisao bombardovanje Srbije, taj isti Šarping tvrdi da je dugo čitao Andrića. On koristi „Pismo iz 1920“ da opravda bombardovanje Srbije tvrdnjom da na Balkanu ima toliko mržnje da NATO jednostavno mora da interveniše.

Ovo je za novi broj Nedeljnika ispričao Mihael Mertens, jedan od najuglednijih nemačkih novinara, koji je napisao knjigu „Ivo Andrić: U požaru svetova“.

On u velikom intervjuu za Nedeljnik opisuje i kako su predsednik Bil Klinton i prva dama Hilari Klinton bili pod utiskom knjige Roberta D. Kaplana, u kojoj se citira Andrićevo „Pismo iz 1920“, toliko da su zbog nje promenili američku politiku prema Balkanu.

Martens je u velikom intervjuu za Nedeljnik govorio o Andrićevim kontaktima sa Hitlerom i Staljinom; o njegovom odnosu sa vladom Kraljevine Jugoslavije i sa komunistima; o mržnji na Balkanu i ratovima, bivšim i budućim; o 27. martu i 6. aprilu 1941; o Andrićevom jugoslovenstvu i osećaju pripadnosti; o zloupotrebama velikog pisca da bi se opravdalo NATO bombardovanje Srbije…

Ceo intervju pročitajte u Nedeljniku koji je na svim kioscima od četvrtka, 16. maja. Digitalno izdanje dostupno je na Novinarnici

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.