Košarkaši Denver Nagetsa poraženi su od ekipe Portland Trejlblejzersa rezultatom 100:96, u majstorici polufinala Zapadne konferencije.

Sedmi meč u nizu druge i treće ekipe Zapada zaokružio je niz preokreta viđenih od početka serije.

Nagetsi su pobedili u prvom meču, Blejzersi vezali dve pobede, to isto učinili izabranici Majkla Melouna, da bi u šestoj utakmici Portland izjednačio na 3:3 i uveo seriju u sedmu epizodu.

Najbolji igrač Nagetsa, Nikola Jokić, pre meča je istakao da nema razlike između ovog i bilo kog drugog meča, „osim što se ovo zove plej-of“.

Denver je tako, samouvereno i smireno i započeo utakmicu, imao i 17 poena prednosti, ali su sredinom poslednje deonice Blejzersi preokrenuli rezultat i posle neizvesne završnice uspeli da sačuvaju prednost.

Kao ključni razlozi poraza Nagetsa izdvajaju se 11 promašenih slobodnih bacanja i 16 vezanih promašaja u šutu za tri poena.

Nikola Jokić odigrao je odličan meč. Na samom početku imao zapaženu ulogu na obe strane parketa, a kada su Nagetsi gubili kompas, bio je glavno napadačko rešenje. Meč je završio sa 29 poena, 13 skokova i čeitiri blokade.

Na osam sekundi do kraja promašio je jedno od dva slobodna bacanja i tako omogućio Portlandu da iz sledećeg napada dođe do nedostižne prednosti.

Ipak, delovalo je da ni oba pogođena bacanja ne bi puno toga promenila. Sa druge strane terena bio je nezautsavljivi Si Džej Mekalum koji je upisao 37 poena i devet skokova.

Na početku meča, Mekalum nije uspeo da se „razmaše“.

Denver je utakmicu počeo sa koncepcijskim rizikom – Jokić je iskakako kako bi sprečio dalekometnu paljbu Demijena Lilarda – koji se isplatio.

Ali je utakmica izgubljena na drugom frontu – u igri 1 na 1.

Portlandu su nedostajali poeni najboljeg igrača, Demijena Lilarda. Međutim, njegov povratak na teren, nekoliko faulova i neiznuđenih grešaka Denvera u napadu, vrlo brzo su prepolovili razliku od 17 poena.

Za razliku od prethodnih utakmica, igrači sa klupe Nagetsa nisu dozvolili da izostanak Nikole Jokića bude previše vidljiv, međutim, na kraju prvog poluvremena činilo se da Denver ne vodi „dovoljnom“ razlikom, odnosno, da je iz prve dve četvrtine tim Nagetsa morao da izađe sa većom prednošću od devet poena.

I pored Jokićeva četiri poena na startu drugog poluvremena i prednosti koju su Nagetsi održavali, činilo seda su Blejzersi povratili samopouzdanje. Glavni igrač gostujućeg tima je Si Džej Mekalum, veće na početku treće deonice prebacio je granicu od 20 poena. Osim Mekaluma, Nagetsima veliki problem predstavlja i sudijski kriterijum. Jokić i Meloun često su negodovali i nezadovoljno gestikulirali ka sudijama.

Ono što je „visilo u vazduhu od sredine druge deonice, dogodilo se na početku četvrte – Portland je preokrenuo rezultat i došao do pet poena prednosti.

Od poslednjeg Melounovog tajm-auta Jokić je potpuno preuzeo odgovornost i lopte u napadu. Vezao je srpski košarkaš nekoliko dobrih poteza ali je Portland spustio ritam uakmice i tako održao pet poena prednosti sve do poslednja tri minuta.

Nekoliko dobrih poteza Nagetsa u finišu i vezani poeni Džamala Mareja razliku su sveli na jedan poen, ali bliže od toga Nagetsi nisu prišli.

U samom finišu Nikola Jokić je promašio jedno slobodno bacanje, a potom i u poslednjem napadu je imao neuspešan pokušaj za tri poena. čime je i završena ova uzbudljiva plej-of utakmica.

U Portlandu je najefikasniji bio Si-Džej Mekolum sa 37 poena, a Demijan Lilard je postigao 13.